Polecamy
45,00 PLN

Monografia odzwierciedla zainteresowania naukowe teoretyków i praktyków, którzy w swojej... więcej >

Literackie wystawy online WBP w Łodzi

Data dodania: 29.03.2021

Literackie wystawy online WBP w Łodzi

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zachęca do oglądania wystaw online:

 


 
Piękno natury na pięciolinii


 
Piękno przyrody od zawsze fascynowało pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy jak i kompozytorów. Tworzyli oni nie tylko pieśni oraz piosenki, ale również większe formy, takie jak - koncerty, symfonie, oratoria oraz suity, opisujące rośliny, zwierzęta, pejzaże czy zjawiska pogodowe. Dzięki nim słuchając muzyki w jednej chwili możemy przenieść się w wyobraźni w odległe szczyty niedostępnych gór, przepastne lasy, czy wybrzeża dalekich mórz.

Na wystawie zaprezentowano wybrane utwory Stanisława Moniuszki, Antonio Vivaldiego, Piotra Czajkowskiego, Franza Schuberta i innych polskich oraz zagranicznych kompozytorów w postaci wydawnictw nutowych znajdujących się w Dziale Zbiorów Audiowizualnych z podziałem na 5 kategorii:

  • Cztery pory roku
  • W królestwie fauny i flory
  • Zjawiska pogodowe
  • Wodny świat
  • Ukształtowanie terenu.

Percepcja utworów Jane Austen w oczach współczesnychTwórczość angielskiej pisarki Jane Austen (1775-1817) jest jedną z najczęściej przenoszonych na ekrany i uwielbianych nie tylko przez kobiety.

W czym tkwi jej fenomen? Przecież Jane Austen napisała zaledwie siedem powieści. Może w tym, że jak pisał Michael Kerrigan we wstępie do Mądrości i dowcipu Jane Austen:

Widziała, jak szlachetna, jak wartościowa może być ludzka egzystencja dla tych, którzy gotowi są żyć dobrze i uczciwie. Te cechy są ponadczasowe i rozpoznajemy je równie łatwo, jak rodzina i przyjaciele Jane Austen jej pierwsi czytelnicy prawie dwieście lat temu. Proza Jane Austen obejmowała nie tylko jej świat obejmuje ona także nasz.

Wpływów jej powieści i tropów z nimi związanych możemy się doszukać w różnych aspektach kultury masowej.


 „Nad Sekwaną cenią i czytają …. Współczesna literatura francuska w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej” 

Frankofonom, Frankofilom, a przede wszystkim Czytelnikom lubiącym dobrą literaturę  dedykujemy krótki przegląd współczesnej literatury francuskiej, przetłumaczonej na język polski, dostępnej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi.
 Atrakcją wystawy jest udział studentek Koła Naukowego Instytut Romanistyki UŁ, które specjalnie z okazji Dni Frankofonii nagrały filmiki, na których opowiadają o wybranych książkach, przedstawiając swoje odczucia i przemyślenia jako swoiste recenzje (linki do filmików na stronach wystawy).

Wystawę przygotował Dział Informacji Naukowej.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi
 

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP