Polecamy
12,50 PLN

Od Redaktora Kwietniowy numer „Bibliotekarza” zawiera teksty nawiązujące do ważnych,... więcej >

WBP w Łodzi pozostaje otwarta

Data dodania: 31.03.2021

WBP w Łodzi pozostaje otwarta

Zapraszamy do korzystania z oferty Wojewódzkiej Biblioteki w Łodzi. Biblioteka wypożycza siążki na zewnątrz z Działu Udostępniania Zbiorów (Wypożyczalnia), Działu Zbiorów Audiowizualnych, Działu Dziecięcego:

  • pon.-wt. w godz. 8.00-15.00
  • śr.-pt. w godz. 12.00-19.45

Z pomocy pracowników Działu Informacji Naukowej oraz usług kserograficznych i skanowania można korzystać w godzinach otwarcia Biblioteki.

Zamknięte dla czytelników zostają: Czytelnia Główna, Czytelnia Działu Zbiorów Audiowizualnych, Czytelnia Działu Zbiorów Specjalnych, Czytelnia Działu Zbiorów Regionalnych.

W soboty Biblioteka jest nieczynna.

Zachęcamy do korzystania z usługi zdalnych kwerend. Jeśli czytelnicy poszukują informacji z książek i czasopism dostępnych w naszej Bibliotece czy gromadzą materiały do prac maturalnych, magisterskich itp. nie są pozostawieni sami sobie -  pracownicy Biblioteki służą pomocą - zdalnie. Chcemy, żeby użytkownicy jak najmniej odczuwali skutki zamknięcia Biblioteki (>>szczegóły)

Ponadto zapraszamy do korzystania z szerokiej oferty kulturalnej przygotowywanej przez naszą Bibliotekę - dostępnej online. Organizujemy wirtualne wystawy, spotkania autorskie, gry na smartfony… Już wkrótce będzie można spotkać się w sieci m. in. z Joanną Olech, Marcinem Szczygielskim, Tomaszem Grzywaczewskim, Anną Dziewit-Meller, Justyną Sobolewską, Zosią Papużanką, Michałem Rusinkiem czy wziąć udział w sesji popularnonaukowej poświęconej Janowi Sztaudyngerowi z okazji obchodów 50. rocznicy śmierci poety.

Wszystkim lubiącym gry i literaturę polecamy przygotowane przez nas gry na smartfony.

Można w nie grać bezpłatnie i bezpiecznie, bo bez wychodzenia z domu (>> więcej)

  • „Boska… gra” zainspirowana została „Boską komedią” Dantego z okazji przypadającej w tym roku 700. rocznicy śmierci Dantego Alighieri oraz powstania poematu "Boska komedia". Gracz odbywa literacką wędrówkę po Piekle, Czyśćcu i Raju.
  • Literacki surfing to prawdziwy wirtualny spacer literacki po Łodzi. Można na nim spotkać wybitnych pisarzy i poetów związanych z regionem łódzkim – m. in. Juliana Tuwima, Marię Konopnicką, Jana Sztaudyngera, Władysława Reymonta i wraz z nimi odkrywać literackie tajemnice.
  • Z KSIĄŻKĄ DOOKOŁA ŚWIATA gra zaprasza do odbycia podróży razem z Bibliofagiem, sympatycznym molem książkowym, który właśnie wygrał na loterii rejs dookoła świata i może zabrać graczy ze sobą. Powstała także druga część gry „Z książką dookoła świata 2 - Mól książkowy na kwarantannie”. Tym razem bohater gry – Bibliofag – przeżywa różne przygody odbywając kwarantannę domową.
  • „Łowca autografów” – graczom proponujemy wirtualną podróż przez wszystkie powiaty regionu łódzkiego, ukazując ich atrakcyjność i przytaczając niekoniecznie powszechnie znane ciekawostki.

Zapraszamy także do oglądania wystaw online przygotowywanych w oparciu o nasze zbiory (>> więcej)

Zapraszamy również do serfowania po zasobach Biblioteki Cyfrowej Regionalia Ziemi Łódzkiej oraz „Literackiej Mapie Województwa Łódzkiego”.

Od lat tworzymy dostępną w sieci Bibliotekę Cyfrową Regionalia Ziemi Łódzkiej. Biblioteka udostępnia wszystkim zainteresowanym bezpłatnie i legalnie ponad 90 tysięcy obiektów - książek, czasopism, unikalnych fotografii, rękopisów, map... Są to nasze najcenniejsze zbiory, online można czytać m. in. jedną z najstarszych książek o Łodzi "Opis miasta Łodzi pod względem historycznym, statystycznym i przemysłowym" Oskara Flatta z 1853 r., najstarsze łódzkie czasopismo pt. „Łódzkie Ogłoszenia – Lodzer Anzeiger” z 1863 roku oraz jego kontynuację „Lodzer Zeitung”. Polskojęzyczną prasę z przełomu XIX i XX wieku reprezentuje gazeta pt. „Rozwój”. Można też zapoznać się z zawartością tygodnika społeczno-literackiego „Odgłosy” z lat 1958-1992, czy też z „Dziennikiem Łódzkim” – zdigitalizowanym do roku 1990. Niezmienną popularnością cieszy się dawna Łódź na starej fotografii i pocztówce.

Literacka Mapa Województwa Łódzkiego składa się z dwóch integralnych części: „Śladami Twórców” i „Tropem Fabuły”. Pierwsza z nich prezentuje ślady obecności i działalności pisarzy, poetów, dramaturgów: miejsca, w których mieszkali, tworzyli swe dzieła, w których wypoczywali bądź odwiedzali. Druga część mapy „Tropem Fabuły” ukazuje punkty usytuowane na terenie województwa łódzkiego, które opisane zostały w tekstach literackich. Są to np.: miejscowości, dzielnice, place, ulice, budynki, parki, rzeki… W tej części mapy rejestrowane są utwory wg podziału literatury na rodzaj (proza, poezja, dramat) i gatunek (powieść, opowiadanie), a także ze względu na wiek czytelnika (dla dorosłych, dzieci i młodzieży). Zbierane są tu również nazwiska autorów, którzy usytuowali miejsca akcji swoich utworów na terenie ziemi łódzkiej. Użytkownik może poruszać się  szlakiem różnych wątków: kryminalnych, miłosnych, kulinarnych, historycznych i wielu innych. Wszystkim zainteresowanym literackimi ciekawostkami polecamy surfowanie online po mapie tworzonej przez Dział Zbiorów Regionalnych. W województwie łódzkim tętni życie literackie!

Dbając o czytelnika przedkładającego lekturę online ponad formę tradycyjną wykupiliśmy dostęp do prawie 2 tys. pozycji w wirtualnej czytelni Ibuk Libra. Każdy czytelnik naszej Biblioteki może bezpłatnie i legalnie surfować po tej platformie.

Zapraszamy do wypożyczania książek i korzystania z oferty online naszej Biblioteki!


Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP