Kierownik Oddziału Dziecięco – Młodzieżowego Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu
wykształcenie: wyższe pedagogiczne
5 lat pracy w bibliotece
Działania na rzecz biblioteki /bibliotek
Marcin Duda (M.D) w kierowanym przez siebie ODM stworzył przestrzeń aktywizującą młodych, którzy mają tu do dyspozycji m.in.: komputery, drukarkę 3D, gry planszowe oraz kafejkę. Pod jego opieką działa też w ODM grupa wolontariuszy Aktywni w bibliotece. W 2020 r. M.D zainicjował zakup oprogramowania do prowadzenia działalności video, sam opanował obsługę i z sukcesem wykorzystywał te umiejętności. Chętnie pomagał innym agendom bibliotecznym, które podejmowały nowe wyzwania w sytuacji lockdownu. Współpracował też z wieloma instytucjami, szkołami, przedszkolami czy organizacjami, a w środowisku opolskich mediów znany był jako aktywny propagator biblioteki.
Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego
Od marca 2020 aktywność odbiorców przeniosła się do sieci, toteż M.D wraz z zespołem opracował dla nich interesującą i różnorodną ofertę on-line. Był pomysłodawcą i współrealizatorem projektu Wpadnij w biblio sieć (dotacja MKiDN program Kultura w sieci w wysokości 31 000 zł), który dotarł do wszystkich grup odbiorców. Spotkania obejrzało ok. 10 000 osób. W ramach projektu zaprezentowano także Videobooki dla dzieci zapraszające do codziennego, wspólnego czytania, które obejrzało 26 334 osób. Z zespołem ODM przeprowadził ponadto turniej dla uczniów PSP w Biadaczu wykorzystując grę planszową Chłopska Szkoła Biznesu. Zainaugurował Biblioteczny Q&A, cykl z serii Zadaj pytanie bibliotekarzowi, gdzie rozwiązywano problemy młodych związane z komunikowaniem się i korzystaniem z usług biblioteki. Według jego pomysłu, w realiach trwającego lockdownu, zespół ODM zrealizował Innowacyjną grę mobilną dla młodzieży, pierwszą interaktywną grę on-line dla tej grupy odbiorców, opartą na literaturze fantasy. Z okazji Dnia Dziecka opracował kolejne 3 gry on-line, tym razem dla dzieci młodszych (na bazie książki Psociniec J. Papuzińskiej). W ramach działań wakacyjnych podjął się roli reżysera, scenarzysty, aktora oraz montera i kostiumologa tworząc 4 odcinki przygód młodego chłopca, czytelnika i marzyciela pt.: Na stronach wyobraźni, które obejrzało ponad 4300 osób. Wraz z wolontariuszami, w ramach Projektu EDUCO, zrealizował projekt Joannicka Wioska Rycerska, na który pozyskał 5500 zł (z programu Bardzo Młoda Kultura) Poprowadził też akcję Książkowe Zwierzobranie, której celem była promocja czytelnictwa i która miała charakter lojalnościowy.
Działania na rzecz innych bibliotek i środowiska bibliotekarskiego
M.D kładzie nacisk na profesjonalizm i wzbogacanie warsztatu zawodowego. Na bazie napisanego przez siebie wniosku do Funduszu Współpracy Dwustronnej (część „b” Program Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego) nawiązał współpracę z Biblioteką Główną Islandii w Reykjaviku. Wraz z dwójką innych bibliotekarzy z MBP w Opolu uczestniczył w wizycie studyjnej. Doświadczenia i obserwacje z Islandii szybko przełożył na działania w rodzimym środowisku bibliotecznym, dzieląc się z koleżankami i kolegami zdobytą wiedzą.
Wdrożenie internetowych form działalności biblioteki w czasie epidemii
M.D i pracownicy ODM byli pierwszymi bibliotekarzami w Opolu, którzy zaproponowali młodym czytelnikom ofertę on-line. Odniesiony sukces wynikał z ogromnego zaangażowania zespołu w realizację działań alternatywnych, ale przede wszystkim był pochodną dobrych pomysłów (innowacyjna forma przekazu literatury w Videobookach dla dzieci) i zastosowania właściwych rozwiązań technologicznych (nieszablonowe wykorzystanie aplikacji ActionTrack w grze mobilnej dla młodzieży, czy programu Genial.ly w grach dla dzieci), które należy zaliczyć do osobistych osiągnięć M.D. Potwierdza to fakt, że większość zrealizowanych w 2020 r. projektów M.D spotkała się z szerokim odbiorem i zyskała dużą popularność wśród młodych czytelników.
Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat
W 2017 r. M.D zrealizował projekt 70 Lat Żeglugi Literatury (dotacja MKiDN w ramach programu Promocja Czytelnictwa w wys. 28 000 zł). Tworzące go spotkania autorskie, konkursy i warsztaty edukacyjne dla dzieci pod hasłem Pływająca Biblioteka odbyły się na kursującym po Odrze statku Opolanin. Udział wzięło 2 170 osób.
W 2019 r. opracował i wdrożył grę miejską Agencja Bibliotecznego Wywiadu, wydarzenie osadzone w klimatach lat 80. XX w., którego uczestnicy mieli rozwikłać zagadkę z przeszłości, tworząc księgę szyfru przy pomocy drukarki 3D.
Cechy osobowościowe
M.D ma łatwość w nawiązywaniu kontaktów, które umie wykorzystać przy organizowaniu współpracy z organizacjami, stowarzyszeniami i mediami. Jest osobą kreatywną. Swoje pomysły realizuje z zaangażowaniem i czerpie z nich ogromną radość. Otwarty na ludzi, ma potrzebę pomagania i wyjątkowy dar komunikacji z osobami dysfunkcyjnymi, młodymi, ale też seniorami. Posiada umiejętność pracy w zespole, bardzo szybko staje się liderem i kreatorem działań. W sprawę upowszechniania książki angażuje się bez reszty. Potrafi aktywnie motywować swoich współpracowników. Podnosi stale swoje kwalifikacje.