Polecamy
79,00 PLN 99,00 PLN

  Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Normal 0 21... więcej >

Lucyna Kończal-Gnap

St. kustosz, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu

wykształcenie wyższe: filologia polska i bibliotekarstwo
19 lat pracy w bibliotece

Wielkopolski Bibliotekarz Roku 2020
 

Działania na rzecz biblioteki /bibliotek

Lucyna Kończal-Gnap (L.K-G) kontynuowała modernizację obiektu głównego: remont dachu, szyb z windą osobową, mural na płn. ścianie elewacji oraz modernizację sprzętu: dokonała zakupu wrzutni do książek, sprzętu nagłaśniającego i teleinformatycznego, przeniesienia witryny biblioteki na platformę WCAG 2.0 dostępną dla osób z dysfunkcją wzroku oraz rozszerzenia stosowanego oprogramowania bibliotecznego o funkcję tzw. samozapisu. Przeniosła też Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej z Ośrodka KARTA do Otwartego Systemu Archiwizacji OSA.
Działania MiPBP promowała w tradycyjnych (kwartalnik "Suplement") i elektronicznych mediach bibliotecznych oraz w czasopismach i mediach lokalnych (m.in. w "Przeglądzie Nowotomyskim", gdzie jest redaktorem prowadzącym), na regionalnych portalach i w TV.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego

Rozbudowała zakres usług, kupując dostęp do bazy e-booków na platformach IBUK Libra i Legimi. Pozyskała środki w konkursach MKiDN na projekty: Wydarzyło się naprawdę i Bibliolook, czyli co świszczy między kulturami. Nakładem bibliotecznej oficyny wydała na wysokim edytorsko poziomie 3 książki - poezję Anny Nowaczyk: Z przymrużeniem oka, gwarę Andrzeja Bobkiewicza: Okiem BOA i piękny album Barbary i Krzysztofa Jandy, Jana Bąbelka i Anety Wiśniewskiej Zdawać się może, że są tu od zawsze…Małe obiekty sakralne Nowego Tomyśla i okolic. Dążąc do zachowania tradycji i dziedzictwa kulturowego regionu doprowadziła do opublikowania w "Nowotomyskiej Galerii Internetowej" 3570 zdjęć i dokumentów ze zbiorów biblioteki i użyczonych przez mieszkańców (6511 użytkowników i 175776 odsłon stron). Działalność kulturalno-edukacyjną biblioteki prowadziła realizując projekty z udziałem lokalnych instytucji, organizacji i stowarzyszeń, takie jak: Pogotowie Informatyczne, Poezja i rap z ulicy Witosa (z Zespołem Szkół nr1), Seniorzy w natarciu (z Domem Dziennego Pobytu dla Seniorów), Narodowe Czytanie 2020 (z Teatrem S ze Zbąszynia), Czytam Tobie, Warto przeczytać, Pokaż swój talent, Spotkania niebanalne, Korona gór Polski (z gronem Biblioentuzjastów i Przyjaciół Biblioteki).

Działania na rzecz innych bibliotek i środowiska bibliotekarskiego  

Przez cały rok dbała o kształcenie bibliotekarzy kierując ich na kursy, webinaria, warsztaty (2 formy stacjonarne i 86 on-line), dot. pracy z czytelnikiem on-line, nowych technologii i mediów, prawa autorskiego, kultury w Internecie, itp. Dla bibliotekarzy w powiecie zorganizowała naradę w sieci Co wybrać? Propozycje książek dla dorosłych

Wdrożenie internetowych form działalności biblioteki w czasie epidemii

W lipcu 2020 zrealizowała projekt Biblioteka on-line. Bądź z nami w sieci każdego dnia oferujący codziennie podcast - recenzję wybranego tytułu. Do nagrania 57 takich podcastów zaprosiła bibliotekarzy, czytelników, przyjaciół biblioteki, itp. Zainicjowała opracowanie informatora Kultura w kwarantannie, przewodnika po internetowych bazach tekstowych literackich, filmowych, teatralnych, adresowanych do dzieci i popularyzujących rodzimą kulturę. Dla autoprezentacji "młodych z pasją" uruchomiła od września projekt biblio-wyszukiwarka. talentów.pl (5 odcinków). Wielkim zainteresowaniem cieszyły się spotkania w sieci Klubu Miłośników Podróży Przez kontynenty i spotkania autorskie np. z Mariuszem Szczygłem (600 uczestników i 37 tys. odsłon), czy z poetką Wiesławą Ptaszyk, nominowaną w 2020 r. do Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego. Powyższe wydarzenia realizowano wykorzystując biblioteczną stronę www, FB, Instagram oraz portal Soundcloud.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat  

W l. 2018-2020, stworzyła bibliotekę bez barier architektonicznych, stosującą nowe technologie, miejsce wiedzy i kultury, przyjazne dla użytkownika, rozpoznawalne w Wielkopolsce i kraju. Ma na koncie osiągnięcia edytorskie jako wydawca nowotomyskich publikacji o regionie, czy debiutów w serii Nowotomyskie Piętro Wyrazów Literackich i promotorem niecodziennych nowotomyślan w Galerii na Piętrze i Galerii na Płocie.
Od lat pełni funkcję wiceprezesa Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego. W 2018 r. w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego "Osobowość Roku" zajęła III miejsce w kategorii „kultura” w pow. nowotomyskim, a w 2019 r. została uznana przez Kapitułę i Redakcję tej gazety za jedną ze "100 twarzy Wielkopolanek".

Cechy osobowościowe

Animatorka wielu wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i wydawniczych, adresowanych do każdego mieszkańca. Wymagająca, otwarta na kreatywne pomysły zespołu, Niezwykle życzliwa, zawsze z uśmiechem i dobrym słowem. Autorytet lokalny realizujący swoją misję dla nowotomyślan i razem z nimi.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP