Polecamy
23,00 PLN 38,00 PLN

Celem katalogu jest próba stworzenia podstawowego zasobu biblioteki obsługującej dzieci w wieku od 0 do... więcej >

Martyna Urbaniak

St. bibliotekarz, kierownik Filii nr 26 Biblioteki Miejskiej w Łodzi

wykształcenie: wyższe bibliotekarskie
8 lat pracy w bibliotece

Łódzki Bibliotekarz Roku 2020
 

Działania na rzecz biblioteki /bibliotek

W 2020 r. Martyna Urbaniak (M.U), aby promować działania prowadzonej filii, rozpoczęła współpracę z osiedlową telewizją RetSat i Studenckim Radiem Żak  oraz wydawnictwami: MocMedia, Novae Res, Filia czy Czwarta Strona. W kwietniu założyła konto na Instagramie o nazwie biblioteka_przy_kostki,, gdzie jest główną autorką postów. Pozyskała fundusze na nowości wydawnicze ze Spółdzielni Mieszkaniowej "Botanik" i dodatkowe środki w Budżecie Obywatelskim na rok 2021.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego

Autorskie pomysły, które zrealizowała w 2020 r., oferowały czytelnikom aktywności na wielu polach. Początkowo miały tradycyjną formę: prelekcja Opowieści o Scheiblerach, koncert zespołu "Con Amore", kursy komputerowe dla seniorów zakończone egzaminem i wręczeniem certyfikatów (17 spotkań z udziałem 107 osób). Podobnie było z reaktywacją Dyskusyjnego Klubu Książki, którego stacjonarne spotkania gromadziły ok. 12 osób. Po zamknięciu bibliotek i przejściu na tryb on-line, dzięki pomysłowości M.U popularność spotkań DKK wyraźnie wzrosła i łącznie wzięło w nich udział ok.1200 osób.
W marcu 2020 r. M.U zaczęła organizować na fanpage biblioteki Dni z Autorem. Był to cykl spotkań z pisarzami z całej Polski, którzy w ciągu dnia pokazywali, jak wygląda ich życie i praca, a na koniec spotykali się z odbiorcami na czacie lub live i odpowiadali na ich pytania. Od marca do maja odbyło się 30 takich spotkań. Ogromne zainteresowanie (ogólna ilość wyświetleń to 87 240) przełożyło się na wzrost ilości zarejestrowanych czytelników. Kolejną propozycją, zrealizowaną wraz z zespołem, był cykl warsztatów on-line: Bądź EKO - Domowe SPA i EKO środki czystości, poszerzający wiedzę odbiorców z zakresu ekologii. Składały się nań filmiki, które sama nagrywała i montowała, dostępne na FB i cieszące się też dużym zainteresowaniem (13 434 odsłony). W maju, wspólnie z Centrum OPUS i Fundacją Szycie Życia, M.U utworzyła SAS, czyli Strefę Aktywności Sąsiedzkiej. W lipcu, w trybie stacjonarnym, w bibliotece oraz na Osiedlu Retkinia-Karolew Wschód, odbyły się warsztaty z tworzenia ekologicznych kosmetyków, potem z szycia plecako-worków na książkowe zapasy z biblioteki., a jesienią warsztaty z majsterkowania, podczas których budowano karmniki. Dzięki tym wydarzeniom biblioteka zyskała kolejnych użytkowników. W listopadzie, po ponownym zamknięciu, M.U zorganizowała kolejny cykl spotkań autorskich live, które miały 22 839 odsłon i trwały do grudnia. W tym czasie użytkownicy biblioteki poznali 5 kolejnych pisarzy i mogli dowiedzieć się więcej o ich twórczości, planach wydawniczych i pasjach. Znalazła się wśród nich Maja Klemp, która w grudniu wydała debiutancką książkę "Pakistańskie wesele: dziennik z 14 dni w kraju męża". Filia objęła ją patronatem, a premiera debiutu odbyła się na bibliotecznym profilu na FB. Spotkania live są kontynuowane w 2021.

Wdrożenie internetowych form działalności biblioteki w czasie epidemii

W 2020 r. M.U prowadziła wszystkie działania online na portalach społecznościowych. Profil biblioteki na FB utworzony przez nią w 2019 r. pod nazwą Biblioteka przy Kostki - Filia 26 Biblioteki Miejskiej w Łodzi stał się podczas pandemii centrum dowodzenia filii. To tam zamieszczała zmontowane filmiki i informacje o działalności filii. Na Instagram wrzucała skróty wydarzeń w formie „stories”, posty dotyczące ważnych dat, recenzje książek. Zasięg oddziaływania był bardzo duży, dzięki czemu biblioteka zdobyła liczne grono odbiorców z całej Polski i nawiązała kontakt z wieloma autorami i wydawnictwami.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat  

W 2015 r., podczas Tygodnia Bibliotek, była inicjatorką i organizatorką wielkiej akcji czytelniczej Radogoszcz-Wschód Czyta Dzieciom. Akcja odbywa się do tej pory i cieszy wielką popularnością. W filii nr 18, gdzie pracowała w l. 2017 - 2018 r. była pomysłodawczynią Kryminalnej nocy bibliotek dla dorosłych i Magicznej nocy bibliotek dla dzieci, w stylu Harry`ego Pottera. W obu spotkaniach uczestniczyło ponad 100 osób. Pięciokrotnie brała też udział w Kongresie Bibliotek.

Cechy osobowościowe

M.U jest bibliotekarką z powołania. Wszystko co zaplanuje, realizuje z ogromną pasją i zaangażowaniem. Otwarta, kreatywna, lubi nowe zadania. Nie boi się zmian i wyzwań. Życzliwa ludziom jest otwarta na ich potrzeby, empatyczna. Świetnie sobie radzi z nowymi technologiami i porusza się w social mediach. Potrafi zarówno pracować w zespole jak i zaangażować zespół do realizacji swoich projektów. Koleżeńska, chętna do pomocy, umie dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP