Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubiczu
wykształcenie: wyższe bibliotekarskie, podyplomowe: organizacja i zarządzane, coaching
30 lat pracy w bibliotece
Działania na rzecz biblioteki /bibliotek
Marzenna Wojnar (M.W) w 2020 r. poprawiła estetykę pomieszczeń filii (wymiana regałów, pufy w kącikach dla najmłodszych). Zakupiła też 5 komputerów m.in. do czytelni internetowej i dobrej jakości sprzęt do nagrań (mikrofony krawatowe, gimbale), niezbędny do efektywnej realizacji działań biblioteki w sieci. Zaprojektowano i zamówiono autorskie materiały promocyjne biblioteki (M.W jest pomysłodawczynią znaku firmowego GBP w Lubiczu), zestawy plastyczne, torby, zakładki.
M.W udzieliła wywiadu w Radiu PiK Jak biblioteki odnalazły się w pandemicznej rzeczywistości, wzięła też udział w akcji promującej w sieci IV rundę Programu Rozwoju Bibliotek wyjaśniając idee tego programu i zachęcając biblioteki do wzięcia w nim udziału. Zespół GBP zakwalifikowano do pilotażowego programu badania satysfakcji pracowników bibliotek prowadzonego przez sopocki oddział Uniwersytetu SWPS. Natomiast GBP została ambasadorem konkursu zorganizowanego przez Wyd. Jung-off-ska z okazji 75 urodzin Pippi, a prace dwojga uczestników konkursów plastycznego i literackiego, znalazły się w gronie laureatów.
Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego
W 2020 r. GBP przystąpiła do konsorcjum Legimi oferując czytelnikom dostęp do e-booków. W czasie pandemii zwiększono liczbę dostępnych kodów a potem podwojono ich ilość, w związku z dużym zainteresowaniem tą formą korzystania z biblioteki.
Promując czytelnictwo organizowano w GBP zajęcia dla różnych grup użytkowników: dzieciom oferowano Bajkotekę – rodzinne poranki w bibliotece oraz udział w ogólnopolskiej akcji Mała Książka – Wielki Człowiek, która przyczyniła się do zwiększenia poziomu czytelnictwa wśród najmłodszych; uczniowie mogli korzystać z zajęć edukacyjnych, czytelniczych oraz autorskiego projektu zespołu GBP Rozczytaj się; dla dorosłych organizowano warsztaty i szkolenia. Biblioteka współpracowała ze szkołami, przedszkolami i organizacjami działającymi na terenie Gminy Lubicz przy realizacji wspólnych projektów.
Działania na rzecz innych bibliotek i środowiska bibliotekarskiego
Zrealizowano następujące szkolenia: Budowanie efektywnego zespołu (dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych pow. toruńskiego w MiPBP w Chełmży) oraz w ramach wymiany dobrych praktyk Działania animacyjne dla maluchów (dla zespołu bibliotekarskiego MiGPP w Busku-Zdroju). M.W założycielka i liderka dwóch lokalnych grup wsparcia dla dyrektorów bibliotek publicznych z małych miejscowości została zaproszona przez FRSI w Warszawie do udziału w pracach komisji rekrutacyjnej Zespołu ds. IV rundy Programu Rozwoju Bibliotek.
Wdrożenie internetowych form działalności biblioteki w czasie epidemii
Od marca 2020 r. działalność biblioteki została przeniesiona do sieci. W trybie on-line prezentowano spotkania autorskie z pisarzami, warsztaty dla dzieci, głośne czytanie, zakupy nowości czytelniczych itp. Zainicjowano akcję Spotkania z pasjami, promującą mieszkańców gminy i ich pasje (malarstwo, poezja, rękodzieło), tematyczne sesje fotograficzne promujące literaturę, przygotowywano quizy dla czytelników za pomocą aplikacji Wzorowo, zorganizowano konkurs na interpretację wierszy dla dzieci i podsumowanie 5-letniej działalności Bajkoteki, nagrywano filmiki zachęcające do udziału w działaniach bibliotecznych. M.W nawiązała współpracę z wydawnictwami, aby promować książki w sieci. W ten sposób biblioteka cały czas utrzymywała kontakt z czytelnikami, co spotkało się z bardzo pozytywną oceną zarówno odbiorców tej oferty jak i władz gminnych.
Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat
Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego; udział w programie dla dyrektorów bibliotek Kieruj w dobrym stylu, z którego powstała grupa InicJaTyWy.
Cechy osobowościowe
M.W jest osobą odpowiedzialną, kreatywną, która nie boi się wyzwań. Z dużym zaangażowaniem podchodzi do powierzonych zadań, posiada umiejętności interpersonalne, pozwalające na kierowanie zespołem. Cechuje ją łatwość w nawiązywaniu kontaktów, wysoka kultura osobista. pogodne usposobienie, optymizm, otwartość i życzliwość. Potrafi skupić wokół siebie grono osób zainteresowanych czytelnictwem, działalnością społeczną i przekazywać im swoje doświadczenie oraz dzielić się "dobrą energią", którą emanuje. Odznacza się także nieszablonowym sposobem rozwiązywania problemów.