Polecamy
17,00 PLN 42,00 PLN

Książka dostępna w serwisie IBUK Niezwykle dynamiczny rozwój komputerowych technologii... więcej >

Pogrzeb śp. Joanny Pasztaleniec-Jarzyńskiej - relacja

Data dodania: 31.05.2021

Pogrzeb śp. Joanny Pasztaleniec-Jarzyńskiej - relacja

W dn. 28.05, o godz. 14.15, na Powązkach Wojskowych w Warszawie, odbył się pogrzeb Joanny Pasztaleniec - Jarzyńskiej, wicedyrektora  Biblioteki Narodowej (1993 – 2005), aktywnego  członka Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przez siedem kadencji (1993-2021) oraz przewodniczącej SBP (2017-2021) i członka Państwowej Rady Bibliotecznej (2019-2021).

Mimo pandemii, żegnało Ją liczne grono  bibliotekarzy: członków Zarządu Głównego i Zarządów Okręgów SBP, pracowników Biura i Wydawnictwa SBP, a także przedstawicieli wielu warszawskich bibliotek, na czele  z Biblioteką Narodową i Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie. Byli też reprezentanci Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Instytutu Książki w Krakowie, przedstawiciele środowisk akademickich z Łodzi i Warszawy oraz przyjaciele i znajomi.

Uroczystościom towarzyszył poczet sztandarowy SBP w składzie: Małgorzata Jezierska, Marzena Przybysz, dr Zbigniew Gruszka oraz Bożena Chlebicka -Abramowicz. W hołdzie Zmarłej wieńce i wiązanki kwiatów złożyli:  Rodzina, przyjaciele, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pracownicy BN oraz koleżanki i koledzy z SBP. Po mszy świętej urna z prochami została przeniesiona do miejscowego kolumbarium i umieszczona w krypcie (kwatera Q  kol.lewe-3-2).

Mowy pożegnalne wygłosili: dr Tomasz Makowski, dyrektor BN, dr Barbara Budyńska , p.o. Przewodniczącej SBP , Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca SBP w l. 2005 – 2017, Joanna Potęga, przewodnicząca Okręgu Mazowieckiego SBP, Ewa Kobierska -Maciuszko,  dyrektor BUW w l.2003-2013, w imieniu bibliotek akademickich i Ewa Stachowska- Musiał, Członek Honorowy SBP w imieniu najbliższych współpracowników Zmarłej.

Odczytano także listy kondolencyjne wystosowane przez dyrektora Instytutu Książki, Dariusza Jaworskiego i dyrektora  Biblioteki Śląskiej, prof. Zbigniewa Kadłubka.  

W imieniu Rodziny, mąż Zmarłej , Marek Jarzyński, serdecznie podziękował przybyłym za  udział w ceremonii pogrzebowej.

Zgodnie z Jego wolą, zamiast kwiatów na grób uczestnicy składali datki na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, które od lat wspierała Joanna Pasztaleniec – Jarzyńska. Zebrana kwota zasiliła konto tego Stowarzyszenia.

Zespól Historyczno – Pamiętnikarski Oddziału SBP w Warszawie

 

 

>> Wspomnienie Zmarłej i księga kondolencyjna << 

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP