Polecamy
28,00 PLN 35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Mistrzowska Szkoła Poezji Wolnych Lektur | Informacja dla bibliotek

Data dodania: 24.08.2021

Mistrzowska Szkoła Poezji Wolnych Lektur | Informacja dla bibliotek

Biblioteka internetowa Wolne Lektury otwiera nabór do Mistrzowskiej Szkoły Poezji Wolnych Lektur – 3-miesięcznego kursu on-line dla miłośników poezji i początkujących twórców. Wśród wykładowców znajdą się poeci Justyna Bargielska i Grzegorz Uzdański, a także literaturoznawcy: prof. dr hab. Jerzy Jarniewicz z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dr hab. Piotr Śliwiński z Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz mgr Łukasz Żurek z Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Na kurs Mistrzowska Szkoła Poezji złoży się 48 wykładów prowadzonych przez wybitne postaci życia literackiego i wiodące autorytety akademickie z różnych uniwersytetów w Polsce. Autorskie wykłady i warsztaty będą prowadzone dwa razy w tygodniu przez internet, co umożliwi udział osób mieszkających poza Warszawą. W kursie może uczestniczyć każdy, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania.

Szkoła będzie łączyć teorię z praktyką pisania. Ma na celu poszerzenie czytelniczego oraz pisarskiego warsztatu kursantów. Uczestnicząc w spotkaniach, dowiecie się między innymi, dlaczego warto pamiętać o Janie Kochanowskim, czytając wiersze dotyczące kolonizacji Marsa, w jaki sposób zmiana akcentu może symbolizować bunt oraz jak rymować, aby prawie nikt nie zauważył, że rymujecie – mówi mgr Łukasz Żurek, który właśnie obronił rozprawę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim, a w Szkole Poezji Wolnych Lektur poprowadzi 12-tygodniowy cykl zajęć z poetyki pt. Z lewej równo, z prawej poszarpane. Nauka o wierszu.

Z kolei Grzegorz Uzdański, pisarz, poeta i improwizator, twórca popularnego fanpejdża Nowe wiersze sławnych poetów, zaznajomi uczestników między innymi z parodią i pastiszem. Zderzymy też ze sobą  różne strategie poetyckie i pomyślimy, co by było, gdyby niektóre znane wiersze napisać w zupełnie innym stylu – wyjaśnia, zapowiadając swój cykl wykładów.

W Polsce pisaniem szeroko rozumianej poezji – od hip-hopu, przez okolicznościowe wiersze, aż po awangardowe poszukiwania – zajmuje się aktywnie pewnie kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a próby poetyckie na jakimś etapie życia są doświadczeniem kilkuset tysięcy. Popularne ostatnio szkoły pisania zajmują się głównie prozą. Szkoła Poezji Wolnych Lektur wypełnia dość istotną lukę edukacyjną
- mówi Jarosław Lipszyc, prezes fundacji, działacz na rzecz wolnej kultury i poeta.

Wszystkie wykłady Mistrzowskiej Szkoły Poezji będą dostępne jako nagrania bezpłatnie w internecie, bez konieczności rejestracji. Natomiast warunkiem uczestnictwa w zajęciach na żywo, podczas realizacji nagrań, wraz z możliwością zadawania wykładowcom pytań, jest rejestracja w Towarzystwie Przyjaciół Wolnych Lektur i zadeklarowanie dobrowolnej, comiesięcznej darowizny na rzecz rozwoju Wolnych Lektur w wybranej przez uczestnika wysokości. Uczestnikom zajęć na żywo zostaną też wystawione dyplomy. Formularz rejestracyjny dla chętnych znajduje się tutaj: https://wolnelektury.pl/formularz/szkolapoezji/

W ramach projektu powstanie 48 godzin lekcji on-line, które będzie można obejrzeć w dowolnym miejscu i czasie, i które będą mogły posłużyć nie tylko pasjonatom poezji i jej twórcom, lecz także wspomóc nauczycieli i uczniów w edukacji szkolnej.
 
Biblioteka internetowa Wolne Lektury działa od 2007 roku i ma w swoich zasobach ponad 5700 utworów udostępnionych legalnie i bezpłatnie. Oprócz szeroko rozumianej klasyki literatury można tu znaleźć także tomiki wierszy poetów młodszego i starszego pokolenia, m.in. Justyny Bargielskiej, Miłosza Biedrzyckiego, Barbary Klickiej, Jerzego Jarniewicza, Juliana Kornhausera i Krystyny Miłobędzkiej. Wszystkie dostępne są tutaj. https://wolnelektury.pl/katalog/lektury/wiersz-wolny/


Mat. pras.

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP