Polecamy
Jacek Wojciechowski 40,00 PLN 59,00 PLN

Niniejsza monografia przedstawia aktualny stan wiedzy o bibliotekarstwie – z próbą zarysowania... więcej >

Kilka słów po Tygodniu Bibliotek 2011 w Kołobrzegu

Data dodania: 18.05.2011

W Tygodniu Bibliotek Dyskusyjny Klub Książki spotkał się aby porównać wrażenia, jakie wzbudziła "Ślicznotka doktora Josefa" Zyty Rudzkiej. Majowemu spotkaniu, które odbyło się w Bibliotece Młodzieżowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kołobrzegu, towarzyszyły skrajne emocje. Najpierw przytoczono powagę holokaustu, śmierci, okrucieństwa eksperymentów medycznych tytułowego doktora Josefa Mengele, następnie dostrzeżono zdecydowanie humorystyczne fragmenty w zasadzie jednostajnym, monotonnym życiu osób z domu starości. Zastanawiano się, czy potrzeba znaczenia Czechny, przesadna dbałość o schludny i emanujący zdrowiem wygląd, okazały się piętnem dla dwunastoletniej żydowskiej dziewczynki, ślicznotki doktora Mengele.

Miss Auschwitz, bo za taką się uważała, miała pozostawione przez cały pobyt w obozie własne, piękne pukle kędzierzawych włosów. Po latach, jako elegancka starsza pani, nadal szczyciła się najpiękniejszą fryzurą. Zyta Rudzka w swej powieści przekazała dojmująco smutną prawdę, że niestety relację ofiara-kat nierzadko przenoszono w życiu prywatnym, małżeństwie, wiele lat po wyjściu z obozu koncentracyjnego. Czy dzisiejsza medycyna jest w stanie uratować życie, zawdzięczając wiedzę setkom niewinnych ofiar eksperymentów Josefa Mengele, niemieckiego lekarza, doktora medycyny i antropologii, zbrodniarza wojennego, zwanego Aniołem Śmierci?

oprac. Monika Kopryna

Majowy, 13-ty dzień miesiąca, wbrew uśmieszkom przesądnych, okazał się niezwykle udanym dniem kończącym kołobrzeską akcję Tygodnia Bibliotek. W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie „mistrzów dziecięcego pióra” - autorki i ilustratorki książek dla dzieci Elizy Piotrowskiej z laureatami bibliotecznych konkursów.

Przewodnim tematem spotkania autorskiego było podróżowanie z książką. Dzieci wędrowały nie tylko po wiecznym mieście poznając włoskie ciekawostki i zwyczaje za sprawą książeczki „To miasto nazywa się Rzym”, ale także po niezwykle ekscytującym i tajemniczym książkowym labiryncie, tym razem za sprawą interaktywnej i wielce kryminalnej serii o przygodach Franka, Heli i Bobasa.

Zaskakujące nowe historie o Kopciuszku, Królewnie Śnieżce i postaci Baby Jagi rozbawiły nie tylko dzieci ale i towarzyszących im opiekunów. Wielce oczekiwanym dopełnieniem uroczystego spotkania było ogłoszenie wyników konkursu literackiego „Zmyślone historie” oraz fotograficznego „Zaczytanie wiosną malowane”.

Fotograficzny Laur 2011 roku zdobyła Justyna Hrycyk z Gimnazjum nr 1, Dziecięcym Mistrzem Pióra została Wiktoria Wolny za historię „Opowieść Kropli Deszczu” ze Szkoły Podstawowej nr 4.

oprac. T.Sobko
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP