Polecamy
49,00 PLN

Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Publikacja zbiorowa Mai... więcej >

40. Ogólnopolskie Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP | Relacja

Data dodania: 15.10.2021

40. Ogólnopolskie Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP | Relacja

Ogólnopolska konferencja 40. Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP „Potencjał informacyjny regionalnych zbiorów i baz danych – narzędzia i metody ich wykorzystania” odbyła się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze w dniach 30 września-1 października 2021 r. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele bibliotek publicznych, pedagogicznych, muzealnych a także uniwersytetów i szkół wyższych, Biblioteki Narodowej. Przybyło 66 pracowników z ponad 40 bibliotek z całej Polski.

fot. Anna Urbaniak

Szeroki kontekst zagadnień, dotyczył tematyki regionalnej, bibliograficznej, zbiorów regionalnych, regionalnych baz danych. Uczestnicy rozmawiali na temat zadań realizowanych przez poszczególne działy bibliotek. Mówiono o potencjale informacyjnym, sprawności informacyjnej, które podnoszą wartość bibliografii regionalnych. W pierwszym dniu obrad, referenci zaprezentowali: problematykę odkrywania literackiego dziedzictwa regionu, bibliografię Ziemi Lubuskiej w latach 1945-2021, potencjał informacyjny Bibliografii Historii Śląska. Przedstawili także hasła przedmiotowe bibliografii regionalnej Wielkopolski w aspekcie deskryptorów Biblioteki Narodowej oraz mówili o próbach stosowania deskryptorów Biblioteki Narodowej w bibliografii Małopolski. W drugim dniu obrad omówiono Bibliografię regionalną województwa kujawsko-pomorskiego, Bibliografię Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, Bibliografię publikacji pracowników WBP-KK w Toruniu. Zaprezenowane zostały również współczesne bibliografie lokalne na terenie Pomorza Zachodniego. Scharakteryzowano Dokumenty Życia Społecznego z kolekcji Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Omówiono Zielonogórską Bibliotekę Cyfrową jako narzędzie pracy bibliotekarza i digitalizację zasobów regionalnych jako ofertę dla bibliotek. Na zakończenie obrad przedstawione zostały Nowosolska Biblioteka Tradycji Regionalnej jej cele i założenia oraz System Komputerowej Ewidencji Publikacji (SKEP) - baza dorobku naukowego pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego.

fot. Anna Urbaniak

W dyskusji i wnioskach podkreślano wagę współpracy bibliotek regionu w procesie tworzenia bibliografii regionalnej, która prowadzi do zwiększenia potencjału informacyjnego bibliograficznych baz danych, jak również opracowania rzeczowego materiałów rejestrowanych w bibliografii regionalnej. Eksponowano ważność dokumentów życia społecznego i zasobów bibliotek cyfrowych, a także różnorodnych projektów, realizowanych w bibliotekach, dla zachowania pamięci o minionych czasach i ocalenia dziedzictwa kulturowego. Stwierdzono jednoznacznie, że potencjał informacyjny baz i zbiorów regionalnych jest nieograniczony.

W czasie wolnym od obrad uczestnicy zwiedzili Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

fot. Marzena Przybysz

fot. Marzena Przybysz

Mieli także możliwość zapoznania się z tradycjami winiarskimi Zielonej Góry, jak również wysłuchać Krzysztofa Fedorowicza, autora książki Zaświaty. Opowieści o nieprzemijaniu, nominowanej do Nagrody Literackiej „Nike” 2021.


Więcej zdjęć w >> Galerii

40. Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP było transmitowane na kanale You Tube:

 

 

 

Relacja, fotorelacja z 40. Spotkania Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze:
https://www.facebook.com/biblioteka.norwida/
https://www.facebook.com/media/set?vanity=biblioteka.norwida&set=a.4667690533249397

O 40. Spotkaniu Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP w prasie regionalnej:

Regionaliści spotykają się już po raz czterdziesty / Agnieszka Sobolak. W: „Gazeta Lubuska”. 2021, nr 229, s. 04 ; Spotkanie "regionalistów" z całej Polski, Biblioteka "Norwida" przygotowała dwudniową konferencję https://gazetalubuska.pl/spotkanie-regionalistow-z-calej-polski-biblioteka-norwida-przygotowala-dwudniowa-konferencje/ar/c13-15828913?

Szczegółowa relacja/sprawozdanie będzie opublikowana w „Bibliotekarzu” 2021, nr 12.


Marzena Przybysz
Przewodnicząca Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP  


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP