Polecamy
25,00 PLN

W kolejnym piętnastym tomiku serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”,... więcej >

Ekipa Asnyka, czyli nowe portrety pisarzy

Data dodania: 19.11.2021

Ekipa Asnyka, czyli nowe portrety pisarzy

Oto i oni – Piątka Wspaniałych! „Ekipa Asnyka”, czyli dwie Marie – Konopnicka i Dąbrowska – w towarzystwie Eligiusza Kor-Walczaka i Arkadiusza Pacholskiego. Wszyscy pod światłym przewodnictwem Adama Asnyka i sportretowani przez Tomasza Brodę.

„Ekipa Asnyka” to projekt realizowany we współpracy Fundacji „Nasza Historia” oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Został w całości dofinansowany przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu w ramach programu „Kulturalne ikony regionu”.

Piątka kaliskich pisarzy zyskała nie tylko nowoczesne, nieszablonowe wizerunki, autorstwa Tomasza Brody - znakomitego karykaturzysty rodem z Kalisza, ale i przemówiła współczesnym językiem. Na podstawie oficjalnych biografii oraz mniej oficjalnych ciekawostek z ich życia monolog dla każdej postaci stworzyła Magda Piekarska – związana z Wrocławiem publicystka kulturalna. Projekt pierwotnie był zaplanowany na 20 nazwisk literatów – znanych, ale i tych nieco zapomnianych, jak również tych, którzy żyją i tworzą. Uzyskana dotacja pozwoliła na publikację pięciu wizerunków, lecz mamy nadzieję, że staną się one bazą, którą w przyszłości będziemy rozbudowywać.

Celem projektu, realizowanego przez Tomasza Chlebbę, Roberta Kucińskiego i Arkadiusza Błaszczyka, jest popularyzacja sylwetek pisarzy związanych z Kaliszem dzięki skomponowaniu unikalnych portretów artystycznych, a równocześnie humorystycznych i przemawiających swoją stylistyką do młodzieży. Wielkoformatowe plakaty z portretami, prezentowane są w wiatach przystanków autobusowych w różnych punktach miasta. Wszystkie zostały opatrzone kodem QR przekierowującym na stronę projektu, na której portrety i biogramy wzbogacono o zdjęcia pisarzy oraz miejsc z nimi związanych.

Materiały stały się przy okazji podstawą ciekawych zajęć, na które do Biblioteki Głównej zaprasza Monika Sobczak-Waliś, ale mogą one posłużyć również nauczycielom do wzbogacenia lekcji języka polskiego.

Zapraszamy na premierę projektu, który odbędzie się on-line w piątek, 19 listopada, w samo południe na profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka. O realizacji projektu opowiedzą: Tomasz Chlebba, Tomasz Broda, Robert Kuciński i Arkadiusz Błaszczyk.


MBP w Kaliszu


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP