Polecamy
45,00 PLN

Monografia odzwierciedla zainteresowania naukowe teoretyków i praktyków, którzy w swojej... więcej >

Wolna Polska w słowie i pieśni | Projekt MBP w Otwocku

Data dodania: 22.11.2021

Wolna Polska w słowie i pieśni | Projekt MBP w Otwocku

"Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie"— to znane memento George’a Santayany. Podobnie sądził Jan Paweł II mówiąc, że „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.

Jak współcześnie budować na kanwach historii? Jak ocalić od zapomnienia postaci i wydarzenia?  
Jak odebrać lekcję z historii Polski i jednoczyć wokół wartości?

Odpowiedzi na te i inne pytania można szukać w inicjatywie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku, która zrealizowała Projekt „Wolna Polska w słowie i pieśni” w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa na lata 2017-2022. Na 103 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowano spektakl słowno-wokalno-muzyczno-taneczny w oparciu o utwory literackie, muzyczne, które przez lata podtrzymywały tożsamość narodową i zagrzewały do walki. Spektakl miał swoją premierę 11 listopada 2021 r w Tatrze im. S. Jaracza w Otwocku i był zwieńczeniem miejskich obchodów rocznicy.

Do aktywnego udziału w spektaklu zaproszono mieszkańców miasta, którzy zaprezentowali swoje umiejętności w różnych rolach. Wizja spektaklu opierała się na reżyserii, scenariuszu, choreografii i scenografii autorstwa Łukasza Netera, popularyzatora polskiego dziedzictwa kulturowego w artystycznych formach scenicznych.  Nie zabrakło artystycznej interpretacji tekstów literackich i scen pełnych alegorii i emocji. Dopełnieniem była ciekawa scenografia.i kostiumy, które oddawały ducha tamtych lat. Pojawił się także awangardowy element spontanicznego śpiewu publiczności, podkreślony grą świateł.  Łukaszowi Neterowi doskonale udało się oddać klimat tęsknoty za wolnością i radości z odzyskanej niepodległości, ale także podkreślić ponadczasową wartość współdziałania. W umiejętny i wysublimowany sposób przekazał w fabule solidną dawkę wiedzy i historii. Wrażenia z jednej sceny wzbudzały oczekiwanie na kolejne.

O aranżację muzyczną całego spektaklu zadbał Mateusz Chmielewski. Usłyszeliśmy zarówno autorskie opracowania, jak i znane melodie zaaranżowane na kameralny zespół muzyczny. Muzyka na żywo niesamowicie ubogaciła całe przedsięwzięcie.

Aktorzy zachwycili swoimi wspaniałymi głosami i sceniczną charyzmą. Ich świadoma interpretacja roli miała swoje podłoże w warsztatach literackich, przeprowadzonych przez polonistkę Jolantę Wakulińską. Widzowie byli zachwyceni tak wysokim poziomem środków wyrazu: mimiki, kompozycji gestów, modulacji czy rytmiczności. Dopełnienie stanowiły polskie tańce narodowe, symbol polskości narodu, którego nie było na mapie świata. Z majestatycznością, godnością postawy  i poetyckością figur zaprezentowali je młodzi adepci sztuki tanecznej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie.

Całość spektaklu to niesamowite przeżycie i możliwość obcowania z kulturą, historią, muzyką na żywo, tańcem, grą aktorską w połączeniu z oprawą świetlną i dźwiękową.  Spektakl budzi także refleksję i pozostawia liczne pola do przemyślenia w kontekście naszego współczesnego patriotyzmu. Zachęcamy do obejrzenia relacji na fanpage Otwock, miasto z dobrym klimatem, a niebawem odsłony filmowej na YouTube.

 Relacja online (FB):

 

Partnerzy: Urząd Miasta Otwocka, MOKTiS
Fot: Beata Wróblewska
Jerzy Żaczek  


MBP w Otwocku


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP