Polecamy
Jarosław Kończak 27,00 PLN 38,00 PLN

Książka adresowana jest zarówno do osób zainteresowanych komunikacją sponsoringową, jak i tych,... więcej >

LibrAfrica w Łomży i okolicy | Projekt wspierany przez MBP w Łomży

Data dodania: 08.12.2021

LibrAfrica w Łomży i okolicy | Projekt wspierany przez MBP w Łomży

Fundacja Międzynarodowy Instytut Rozwoju Dzieci MIRD od września do listopada 2021 r. zrealizowała  projekt pt. „LibrAfrica w Łomży i okolicy”. Zadanie zostało sfinansowane w ramach „Civic Europe Capacity Building Program in Poland” przez operatora programu Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku. Partnerem merytorycznych działania była Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży.

MIRD zaproponowało udział w programie kilku łomżyńskim szkołom podstawowym i Szkole Podstawowej w Konarzycach. Zajęcia odbywały się w Szkole Podstawowej nr 4 i nr 10 w Łomży oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży w Oddziale dla Dzieci, gdzie gromadziły się dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2, Zespołu Szkół Specjalnych SPdZ oraz Szkoły Podstawowej w Konarzycach. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z codziennym życiem swoich rówieśników na kontynencie afrykańskim. Posłużyły temu filmy edukacyjne przygotowane przez wolontariuszy MIRD - Kubę i Mikołaja. Filmy powstały podczas ostatniego wyjazdu członków fundacji do Tanzanii, w rejon Ushirombo, Geita i Sukuma, do niewielkiej wioski Maganzo. Na zakończenie warsztatów uczniowie przygotowali własnoręcznie książeczki, które zostały przesłane do Tanzanii. Był to wkład uczestników projektu w rozpoczęcie budowy biblioteki w tej niewielkiej tanzańskiej wiosce. Fundacja MIRD otrzymała zaproszenie do zainicjowania budowy takiego obiektu w misji sióstr elżbietanek w Maganzo. Mając doświadczenie z 2018 r. powołania do życia takiej placówki w Ruando w Ugandzie, MIRD przyjęło zaproszenie.

18 listopada 2021 r. był dniem podsumowania projektu. Tego dnia w Hali Kultury w Łomży zgromadziło się bardzo liczne grono uczestników projektu, prowadzących warsztaty (nauczycieli i bibliotekarzy) oraz gości. W czasie wydarzenia prezes Fundacji p. Justyna Jarząbska  przybliżyła genezę powstania fundacji MIRD, zaproszony gość - Elmi Abdi społecznik roku 2019 wybrany przez tygodnik Newsweek opowiedział o tym, co może zrobić Somalijczyk w Polsce. Koordynatorka projektu  Maria Fromelc-Chmielewską przedstawiła raport z realizacji „LibrAfrica w Łomży i okolicach”. Rozstrzygnięto też konkurs na najciekawszą książeczkę przygotowaną przez uczniów. Zwyciężczynią została trzecioklasistka z SP 4 w Łomży Maja Jarzyło, która swoje dzieło stworzyła pod okiem Pani pedagog  Marty Kowalczyk-Bożomańskiej. Nagrodami w konkursie były książki przekazane przez Wydawnictwo ZNAK, Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA oraz przez Departament Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikaty oraz torby z materiałów afrykańskich uszyte przez wolontariuszki Fundacji.

Na koniec spotkania można było wesprzeć działalność MIRD zaopatrując się w oryginalne torby Fundacji, książki cegiełki przyniesione przez uczestników spotkania, biżuterię i inne rzeczy pochodzenia afrykańskiego. Na kiermaszu nie zabrakło również ciasta upieczonego przez osoby o dobrym sercu.

Listopadowe wydarzenie przekonało nas, że wspólnymi siłami społeczeństwa Łomży i okolic uda się wybudować bibliotekę w Maganzo. W ten wieczór otrzymaliśmy tak wiele słów wsparcia, sygnałów, że działania nasze zaszczepiły wrażliwość na los mieszkańców kontynentu afrykańskiego, mamy więc nadzieję na dalszą akceptację naszych działań.  Więcej informacji na temat MIRD-u można znaleźć na następujących stronach internetowych: www.iichd.org, www.podzielsieswiatlem.pl, www.librafrica.iichd.org lub dzwoniąc bezpośrednio pod numer telefonu 881 657 690.


MBP w Łomży
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP