Polecamy
35,00 PLN

„Praca pt. Język Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej: od analizy dokumentu do opisu... więcej >

Zostań EkoSeniorem | Projekt SBP Oddziału w Bydgoszczy | Podsumowanie

Data dodania: 23.12.2021

Zostań EkoSeniorem | Projekt SBP Oddziału w Bydgoszczy | Podsumowanie

Projekt "Zostań EkoSeniorem", zorganizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bydgoszczy w ramach Małych Grantów Senioralnych sfinansowanych przez Urząd Miasta Bydgoszczy, to działanie edukacyjne skierowane do grupy wiekowej 60+, w ramach którego zrealizowano cykl wykładów i warsztatów ekologicznych. Założeniem było przekazanie seniorom, w sposób przyjazny i ciekawy, wiedzy na temat ekologii, w tym o segregacji śmieci, czystości powietrza i lasów, różnorodności biologicznej, umiejętnego wykorzystywania surowców wtórnych.

Wykłady prowadziła doświadczona edukatorka ekologiczna Beata Michałek, która zaprezentowała seniorom sześć wykładów wraz z prezentacjami multimedialnymi. Ponadto odbyło się sześć warsztatów, które prowadziły Paulina Czerwińska i Anna Kansy, w czasie których seniorzy mieli okazję kreatywnie wykorzystać surowce wtórne, takie jak papier, plastik, puszki metalowe czy szkło. Z materiałów odpadowych wykonano ozdoby, przedmioty użytku codziennego, takie jak koszyczki wyplatane z wikliny papierowej, miseczki, doniczki z plastiku, organizery z tektury lub puszek i inne.

Wszystkie spotkania odbyły się w Bibliotece Głównej WiMBP w Bydgoszczy przy Starym Rynku w okresie od 27 października 2021 r. do 1 grudnia 2021 r. Seniorzy z ochotą wysłuchali wykładów o następujących tematach: Śmieciowe abc, czyli jak segregować odpady, Plastikowe kłopoty współczesnego człowieka, Niska emisja – co zagraża naszemu oddechowi?, Arka Noego – zagrożenia różnorodności biologicznej, Zero Waste – filozofia czy moda?, Od segregacji do recyklingu – o metodach zagospodarowania odpadów.

W ramach warsztatu “Drugie życie starej książki” uczestnicy projektu wykorzystali nieczytane książki do stworzenia dowolnych ozdób techniką bookfoldingu, na zajęciach “Plastik inaczej” wykorzystali plastikowe butelki do wykonania miseczek i doniczek, a w trakcie spotkania “Papier inaczej” z papieru stworzyli podkładki pod kubek, organizer na długopisy z wykorzystaniem techniki decoupage. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia “Las w słoiku”, na które przybyli również panowie. Nieco kłopotliwe okazały się zajęcia plecionkarskie ph. “Wyplatanki z nie-wikliny”, w czasie których seniorki przekonały się, że wyplatanie koszyków z wikliny papierowej to nie lada wyczyn. Warsztaty kończące projekt “EkoGwiazdka” przyciągnęły wielu uczestników chętnych do wykonania własnych ozdób świątecznych. Stworzone zostały stroiki, świeczniki, wieńce, a wszystko z wykorzystaniem szkła, metalu, papieru i plastiku. Ważne okazało się zebranie starych, niechcianych już ozdób choinkowych, które również znalazły swoje miejsce w eko recyklingowych warsztatach.

plakat

Projekt okazał się być dobrym przedsięwzięciem, ponieważ ta grupa wiekowa nie jest tak dobrze zaopiekowana, jeśli chodzi o ochronę środowiska, jak dzieci i młodzież, które mają dostęp do tego rodzaju informacji w szkole lub internecie. Okazuje się, że dla osób 60+ segregacja śmieci jest niejasna, wiedza o smogu nieco nieaktualna, a ochrona przyrody wymaga sporej aktywności i zaangażowania. Projekt pozwolił też uczestnikom zapoznać się z edukacyjną ofertą biblioteki. Część osób zachęciła się do korzystania z wypożyczalni, a nawet z nowej formy czytania czyli z e-booków na platformie Legimi.

Dodatkowym, a może i najistotniejszym atutem dla seniorów była możliwość wyjścia z domu i spotkania się w miłym gronie w przestrzeni bibliotecznej. Kulturalne spotkania pozytywnie wpłynęły na uczestników, jak to sygnalizowali było to dla nich ważne w czasie izolacji związanej z epidemią.

“Las w słoiku” - warsztaty tworzenia kompozycji roślinnych w szklanym naczyniu
“Las w słoiku” - warsztaty tworzenia kompozycji roślinnych w szklanym naczyniu

Plastik inaczej
“Plastik inaczej”

Drugie życie starej książki - warsztaty twórczego wykorzystania starych, przeczytanych książek techniką bookfoldingu
“Drugie życie starej książki” - warsztaty twórczego wykorzystania starych, przeczytanych książek techniką bookfoldingu

Wyplatanki z nie-wikliny - warsztaty plecionkarskie z wikliny papierowej
“Wyplatanki z nie-wikliny” warsztaty plecionkarskie z wikliny papierowej

Las w słoiku
“Las w słoiku”


Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bydgoszczy
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP