Polecamy

Zostań EkoSeniorem | Projekt SBP Oddziału w Bydgoszczy | Podsumowanie

Data dodania: 23.12.2021

Zostań EkoSeniorem | Projekt SBP Oddziału w Bydgoszczy | Podsumowanie

Projekt "Zostań EkoSeniorem", zorganizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bydgoszczy w ramach Małych Grantów Senioralnych sfinansowanych przez Urząd Miasta Bydgoszczy, to działanie edukacyjne skierowane do grupy wiekowej 60+, w ramach którego zrealizowano cykl wykładów i warsztatów ekologicznych. Założeniem było przekazanie seniorom, w sposób przyjazny i ciekawy, wiedzy na temat ekologii, w tym o segregacji śmieci, czystości powietrza i lasów, różnorodności biologicznej, umiejętnego wykorzystywania surowców wtórnych.

Wykłady prowadziła doświadczona edukatorka ekologiczna Beata Michałek, która zaprezentowała seniorom sześć wykładów wraz z prezentacjami multimedialnymi. Ponadto odbyło się sześć warsztatów, które prowadziły Paulina Czerwińska i Anna Kansy, w czasie których seniorzy mieli okazję kreatywnie wykorzystać surowce wtórne, takie jak papier, plastik, puszki metalowe czy szkło. Z materiałów odpadowych wykonano ozdoby, przedmioty użytku codziennego, takie jak koszyczki wyplatane z wikliny papierowej, miseczki, doniczki z plastiku, organizery z tektury lub puszek i inne.

Wszystkie spotkania odbyły się w Bibliotece Głównej WiMBP w Bydgoszczy przy Starym Rynku w okresie od 27 października 2021 r. do 1 grudnia 2021 r. Seniorzy z ochotą wysłuchali wykładów o następujących tematach: Śmieciowe abc, czyli jak segregować odpady, Plastikowe kłopoty współczesnego człowieka, Niska emisja – co zagraża naszemu oddechowi?, Arka Noego – zagrożenia różnorodności biologicznej, Zero Waste – filozofia czy moda?, Od segregacji do recyklingu – o metodach zagospodarowania odpadów.

W ramach warsztatu “Drugie życie starej książki” uczestnicy projektu wykorzystali nieczytane książki do stworzenia dowolnych ozdób techniką bookfoldingu, na zajęciach “Plastik inaczej” wykorzystali plastikowe butelki do wykonania miseczek i doniczek, a w trakcie spotkania “Papier inaczej” z papieru stworzyli podkładki pod kubek, organizer na długopisy z wykorzystaniem techniki decoupage. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia “Las w słoiku”, na które przybyli również panowie. Nieco kłopotliwe okazały się zajęcia plecionkarskie ph. “Wyplatanki z nie-wikliny”, w czasie których seniorki przekonały się, że wyplatanie koszyków z wikliny papierowej to nie lada wyczyn. Warsztaty kończące projekt “EkoGwiazdka” przyciągnęły wielu uczestników chętnych do wykonania własnych ozdób świątecznych. Stworzone zostały stroiki, świeczniki, wieńce, a wszystko z wykorzystaniem szkła, metalu, papieru i plastiku. Ważne okazało się zebranie starych, niechcianych już ozdób choinkowych, które również znalazły swoje miejsce w eko recyklingowych warsztatach.

plakat

Projekt okazał się być dobrym przedsięwzięciem, ponieważ ta grupa wiekowa nie jest tak dobrze zaopiekowana, jeśli chodzi o ochronę środowiska, jak dzieci i młodzież, które mają dostęp do tego rodzaju informacji w szkole lub internecie. Okazuje się, że dla osób 60+ segregacja śmieci jest niejasna, wiedza o smogu nieco nieaktualna, a ochrona przyrody wymaga sporej aktywności i zaangażowania. Projekt pozwolił też uczestnikom zapoznać się z edukacyjną ofertą biblioteki. Część osób zachęciła się do korzystania z wypożyczalni, a nawet z nowej formy czytania czyli z e-booków na platformie Legimi.

Dodatkowym, a może i najistotniejszym atutem dla seniorów była możliwość wyjścia z domu i spotkania się w miłym gronie w przestrzeni bibliotecznej. Kulturalne spotkania pozytywnie wpłynęły na uczestników, jak to sygnalizowali było to dla nich ważne w czasie izolacji związanej z epidemią.

“Las w słoiku” - warsztaty tworzenia kompozycji roślinnych w szklanym naczyniu
“Las w słoiku” - warsztaty tworzenia kompozycji roślinnych w szklanym naczyniu

Plastik inaczej
“Plastik inaczej”

Drugie życie starej książki - warsztaty twórczego wykorzystania starych, przeczytanych książek techniką bookfoldingu
“Drugie życie starej książki” - warsztaty twórczego wykorzystania starych, przeczytanych książek techniką bookfoldingu

Wyplatanki z nie-wikliny - warsztaty plecionkarskie z wikliny papierowej
“Wyplatanki z nie-wikliny” warsztaty plecionkarskie z wikliny papierowej

Las w słoiku
“Las w słoiku”


Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bydgoszczy
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP