Polecamy
25,00 PLN

W kolejnym piętnastym tomiku serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”,... więcej >

W Gdańsku stanęły cztery książkomaty

Data dodania: 23.12.2021

W Gdańsku stanęły cztery książkomaty

Dobra wiadomość dla czytelników, miłośników książki. W Gdańsku pojawiły się cztery książkomaty Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na Chełmie oraz na Kokoszkach stanęły 42-skrytkowe urządzenia, na Morenie i Żabiance mniejsze - 18-skrytkowe. Zostały one zakupione ze środków przekazanych przez Samorząd Województwa Pomorskiego i Miasto Gdańsk.

Książkomaty zdobywają rynek biblioteczny dzięki szybkiej i wygodnej obsłudze. Dają czytelnikom możliwość bezpiecznego i komfortowego korzystania z oferty bibliotecznej. W czasie pandemii to doskonałe rozwiązanie dla czytelników, którzy w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo unikają miejsc publicznych. Książkomat jest też idealnym rozwiązaniem dla osób zabieganych i zapracowanych, którym brakuje czasu na wizytę w bibliotece i nie mają możliwości skorzystania z wypożyczalni stacjonarnej w godzinach jej otwarcia. Ułatwi on wszystkim korzystanie ze zbiorów wypożyczalni, w tym: rodzicom z dziećmi podczas spaceru, osobom obawiającym się zarażenia wirusem, osobom z różnymi niepełnosprawnościami, imigrantom czy osobom nieśmiałym.


Biblioteka Morenowa

Książkomat to samoobsługowe i intuicyjne urządzenie działające podobnie jak popularny paczkomat. Pozwala na odbiór zamówionych w bibliotece egzemplarzy. Wystarczy złożyć zamówienie na książkę lub audiobook i w dowolnym, wygodnym dla siebie czasie, odebrać książkę ze skrytki. Za pomocą książkomatu można też książkę zwrócić. Książkomat automatycznie po użyciu Metropolitarnej Karty do Kultury otwiera schowek z zamówioną książką, wcześniej włożoną tam przez bibliotekarza. Urządzenie działa całą dobę. Obecnie przeprowadzane są działania testowe.


Biblioteka Kokoszki

Oficjalne uruchomienie książkomatów w Gdańsku przypada na 27 grudnia. Nastąpi ono przy okazji otwarcia wyremontowanej Biblioteki Chełm, wraz z Galerią Fotoreporterów im. Maćka Kosycarza. Książkomat stojący przy filii będzie zapakowany w prezent, który otworzą najważniejsze władze miasta. Przy okazji skorzystają oni z nowej usługi WiMBP w Gdańsku.


Biblioteka Chełm

Nowoczesne rozwiązania wprowadza wiele bibliotek. Książkomaty stoją w wielu miastach Polski

- Książkomaty są nową formą docierania do czytelników i nowoczesnym sposobem promocji czytelnictwa. Zależy nam, aby Gdańsk szedł z duchem czasu i aby w naszym mieście pojawiło się kilka takich punktów. Ich usytuowanie w bliskim sąsiedztwie bibliotek jest uzupełnieniem kulturalnej infrastruktury. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom współczesnych czytelników. Skoro z paczkomatów korzystają już całe rodziny, wierzymy, że książkomaty staną się bliskie także dzieciom i młodzieży, które szybko oswajają się z nowymi technologiami i w locie łapią współczesne trendy – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Pomysł jest rozwojowy, ale kosztowny. Książkomat to spora inwestycja.

-  Cieszymy się z dodatkowych środków, które otrzymaliśmy od Miasta Gdańska oraz Samorządu Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Dzięki temu możemy rozwinąć nasze usługi i być jeszcze bliżej mieszkańców Gdańska. Książkomaty  w czterech różnych lokalizacjach spełnią potrzeby naszych odbiorców, umożliwiając im dostęp do książek w okolicy domu  – dodaje dyrektor Biblioteki.

Za identyfikację wizualną projektu odpowiedzialne jest Tofu Studio. Według ich wizji Gdańsk książkami stoi. Wszystkie projekty są ze sobą spójne i posiadają czerwono-fioletową kolorystykę. Jedna z naklejek książkomatowych przedstawia panoramę Gdańska, gdzie graficy zamiast bloków narysowali książki. Stoją one zaraz obok Kościoła Mariackiego czy Fontanny Neptuna.

Zapraszamy do korzystania z książkomatów stojących przy ulicy Azaliowej 8 (Biblioteka Kokoszki), Dragana 26 (Biblioteka Chełm), Gospody 3b (Biblioteka Żabianka), Wyrobka 5a (Biblioteka Morenowa).


Biblioteka Żabianka 


WiMBP w Gdańsku


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP