Polecamy
Paulina Motylińska 28,00 PLN 35,00 PLN

Monografia poświęcona informacji zdrowotnej została przez Autorkę bardzo starannie przygotowana... więcej >

„Biblioteka z ogrodem zamiast betonu…” | Projekt warszawskiej biblioteki

Data dodania: 28.12.2021

„Biblioteka z ogrodem zamiast betonu…” | Projekt warszawskiej biblioteki

Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy zakończyła ostatni etap związany z powstaniem ogrodu przy bibliotece. Zgodnie z założeniami projektu „Biblioteka z ogrodem zamiast betonu…” powierzchnia podwórka została rozszczelniona, co oznacza, że kostkę brukową zastąpiono trawą. W miejscu rozbiórki nawierzchni utwardzanej zaprojektowano trawnik, który zapewni czytelnikom relaks i wypoczynek na świeżym powietrzu.

Zachowana została istniejąca roślinność, zaprojektowano również rabaty, na których znajdą się rośliny miododajne, będące jednocześnie miejscem do życia dla owadów. Przy bibliotecznym oknie zlokalizowane zostały warzywniki, budki dla owadów, które są widoczne od podwórka jak i podczas przebywania wewnątrz biblioteki. Zaprojektowany w sąsiedztwie okien ogródek warzywno-ziołowy pozwoli najmłodszym użytkownikom biblioteki poznawać nowe zapachy i smaki.

Z uwagi na ekologiczny charakter ogrodu zastosowano rozwiązania przyjazne dla środowiska, w tym budki dla jerzyków, czy zbiorniki retencyjne na wodę deszczową. Zlokalizowane zostały przy rynnach znajdujących się w ogrodzie. W obrębie wyjścia z sali kinowo-teatralnej usytuowano dwupoziomowe poidełko, które pozwoli w letnie dni skorzystać z wody pitnej zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Na terenie ogrodu w okresie letnim pojawią się dwa wolnostojące hamaki, a także parasole ogrodowe. Zarówno mural Piotra Młodożeńca (efekt I edycji projektu „Biblioteka z ogrodem…”) jak i ogródek zostały punktowo podświetlone, nadając miejscu niepowtarzalny i kameralny wygląd.

Prace budowlane obejmowały:

  • adaptację terenu dziedzińca w celu zagospodarowania tego terenu zielenią i elementami małej architektury,
  • wykonanie infrastruktury towarzyszącej w postaci: instalacji elektrycznej do oświetlenia wybranych punktów ogrodu, instalacji wodnej do podlewania i zasilania źródełka,
  • wykonanie nasadzeń roślin i trawnika, z miejscem na hotel dla owadów, budki dla ptaków, warzywniak,
  • odgrodzenie terenu.

Na murze prowadzącym do ogrodu pojawił się również nowy mural zaprojektowany przez Pawła Jońcę - czołowego polskiego ilustratora i plakacistę. Zilustrowana przez niego aktywność jaką jest czytanie, ukazana została w kontekście dostępu do świata wiedzy, nauki i informacji.

Zadanie zrealizowano z budżetu obywatelskiego 2021 w ramach projektu „Biblioteka z ogrodem zamiast betonu, otwarta w weekendy, rozkwita na Tynieckiej – bezpłatne koncerty, filmy, nowości wydawnicze, warsztaty, kawa, hamaki, źródełko wśród kwiatów” [projekt nr 1749]. Na projekt zagłosowało 3053 mieszkańców.

Link do projektu: https://bo.um.warszawa.pl/projekt/21422

Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z projektem wykonawczym: Grima Architektura i Krajobraz sp. z o.o. Wykonanie prac budowlano-montażowych: Colbi Kotynia Spółka Jawna Projekt muralu: Paweł Jońca, wykonanie: Bakcyl Studio Foto: Maciej Wróbel


Redakcja


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP