Polecamy
Katarzyna Stanny 8,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Tadeusz Borowski – pierwsze opowiadania już na Wolnych Lekturach

Data dodania: 13.01.2022

Tadeusz Borowski – pierwsze opowiadania już na Wolnych Lekturach

Utwory Tadeusza Borowskiego, między innymi opowiadania o Auschwitz, trafiły wraz z początkiem roku do domeny publicznej. To oznacza, że można je już czytać, udostępniać i rozpowszechniać zgodnie z prawem i za darmo.

Wolne Lektury opublikowały już dwa pierwsze opowiadania Borowskiego –Proszę państwa do gazu i Ludzie, którzy szli. Było to możliwe, dzięki darczyńcom, którzy wsparli finansowo rozwój biblioteki w 2021 roku.

Wyrafinowana prostota prozy Tadeusza Borowskiego wyróżnia się swą szlachetnością wśród literatury polskiej. Z prawdziwą ekscytacją włączamy w tym roku do zbiorów biblioteki Wolne Lektury teksty artysty o wielkiej indywidualności, bystrym spojrzeniu, krytycznym intelekcie, subtelnym, pełnym ironicznego dystansu dowcipie oraz niepowtarzalnym stylu – mówi dr Aleksandra Sekuła, redaktorka naczelna Wolnych Lektur. - Proza Borowskiego wzbogaci kolekcję ,,Podróż do rzeczywistości” – ponieważ właśnie jego ręką użyte środki artystyczne pozwalają ujrzeć najjaskrawiej istotę zdarzeń, jaśniej oświetlają fakty niż zwykła proza reportażowa. Mamy zamiar udostępnić też naszym czytelnikom poezję Borowskiego, niegdyś obok wczesnych tomików Różewicza należącą do obowiązkowych lektur uczniów szkół średnich poznających literaturę współczesną XX wieku.

W planie wydawniczym Wolnych Lektur na ten rok znalazł się cały tom opowiadań Borowskiego pt. Pożegnanie z Marią oraz inne – poetyckie - utwory autora. Pojawią się one w serwisie w najbliższych miesiącach i każdy będzie mógł je czytać nieodpłatnie, bez ograniczeń dostępu, w najpopularniejszych formatach na urządzenia mobilne oraz w aplikacji.
 
Czym jest domena publiczna i czyje utwory się w niej znajdują? Domena publiczna jest dobrem wspólnym całego społeczeństwa, a składają się na nią dziedzictwo kulturowe, wspólny język, wspólna wiedza i wymieniane informacje czy środowisko naturalne i krajobraz. Przechodzenie utworów do domeny publicznej pozwala instytucjom zajmującym się ochroną i  rozpowszechnianiem dziedzictwa kulturowego udostępniać zdigitalizowane zbiory (czyli cyfrowe kopie dzieł sztuki, fotografii, materiałów archiwalnych, ilustracji, map etc.) bez obaw o naruszanie prawa autorskiego.
Jak co roku 1 stycznia, do domeny publicznej trafiają dzieła kolejnych twórców. W tym roku są to utwory autorów, którzy zmarli w roku 1951 (do domeny publicznej trafiają utwory 70 lat po śmierci autora, na koniec roku kalendarzowego). W roku 2022 są to m.in. Tadeusz Borowski, noblista André Gide, filozof Ludwig Wittgenstein, wybitny pisarz austriacki Hermann Broch czy japoński poeta Tamiki Hara. Warto pamiętać, że w domenie publicznej znajdują się tylko oryginały dzieł literackich – przekłady są objęte majątkowym prawem autorskim do momentu, gdy minie 70 lat od śmierci tłumacza.
 
Wolne Lektury udostępniają ponad 5900 utworów z domeny publicznej lub opublikowanych na wolnych licencjach (które również umożliwiają odbiorcom nieodpłatne korzystanie z dzieł). Misją serwisu jest umożliwianie korzystania z dóbr kultury wszystkim, niezależnie od wieku, pochodzenia, zamożności czy odległości od najbliższej biblioteki. Przez cały 2021 rok z utworów opublikowanych na Wolnych Lekturach skorzystało ponad 8 milionów unikatowych użytkowników, spośród których większość to użytkownicy edukacyjni: dzieci i młodzież szkolna oraz nauczyciele, dla których biblioteka stała się podstawowym źródłem tekstów podczas nauki zdalnej i hybrydowej.
 
Wolne Lektury to projekt fundacji Nowoczesna Polska, który istnieje i rozwija się dzięki grantom oraz darowiznom naszych czytelników. Jeśli bliska jest ci idea powszechnej dostępności do dóbr kultury i chcesz, aby każdy uczeń mógł swobodnie korzystać z dobrze opracowanej literatury, możesz wesprzeć działalność fundacji. Zostań darczyńcą i dołącz do Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur, grupy sympatyków przedsięwzięcia, lub w przekaż 1% na Wolne Lektury w najbliższym rozliczeniu podatkowym. Dzięki twojemu wsparciu w bibliotece będą mogły się znaleźć kolejne książki!

Zespół Wolnych Lektur


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP