Polecamy
49,00 PLN

Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Publikacja zbiorowa Mai... więcej >

Niebieska Strefa dla osób w spektrum autyzmu w Poczytalni na dVoRcu w Kielcach

Data dodania: 14.01.2022

Niebieska Strefa dla osób w spektrum autyzmu w Poczytalni na dVoRcu w Kielcach

11 stycznia br. w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach - w Poczytalni na dVoRcu została otwarta Niebieska Strefa dla osób ze spektrum autyzmu. Pomysłodawcami projektu są Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział Kielce i Stowarzyszenie Sztuka Łączenia. Włączają się w niego kieleckie instytucje, jako pierwsza Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach. Docelowo w mieście ma powstać 14 Niebieskich Stref.

Niebieska Strefa jest odpowiedzią na niedostateczne dostosowanie przestrzeni kulturalno-publicznej do potrzeb osób w spektrum autyzmu, jak i również osób, które cierpią na zaburzenia społeczne, lękowe, może są po prostu nieśmiałe lub dla tych, którzy mają ochotę z tej formy alternatywnej komunikacji skorzystać. To pierwszy w Polsce, innowacyjny projekt wdrożenia systemów wsparcia, którego celem jest dostępność.

Nadmiar bodźców w miejscach publicznych, tj. hałas, światła, muzyka, tłum ludzi a także trudności komunikacyjne osób autystycznych czy problemy z odnalezieniem się w nowych miejscach i sytuacjach sprawia, że niekiedy potrzebują pomocy, aby czuć się pewniej i bezpieczniej w przestrzeni publicznej. Pracownicy biblioteki zostali przeszkoleni jak reagować w ew. sytuacjach kryzysowych i jak pomagać takim osobom.

O istnieniu Niebieskiej Strefy w Mediatece informują napisy umieszczone w przestrzeni dworca autobusowego, m. in. w tunelu od ulicy Czarnowskiej oraz przy schodach na kolejne poziomy.

Można je bardzo łatwo rozpoznać – są w kolorze niebieskim z logo Niebieskiej Strefy.

Przed wypożyczalnią znajdują się dwie tablice informujące, w jaki sposób należy zachowywać się w bibliotece i korzystać z jej zbiorów. Wszystko po to, aby osoby autystyczne mogły swobodnie i bezpiecznie poruszać się w przestrzeni publicznej.

Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego - ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Czytaj także:

Fot. Łukasz Pająk


Redakcja


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP