Polecamy
35,00 PLN

„Praca pt. Język Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej: od analizy dokumentu do opisu... więcej >

Lepszy dostęp do wiedzy dla wszystkich - startuje kampania #1Lib1Ref 2022

Data dodania: 14.01.2022

Lepszy dostęp do wiedzy dla wszystkich - startuje kampania #1Lib1Ref 2022

Wikipedia jest często pierwszym źródłem informacji dla wielu z nas, ale co z wiarygodnością przekazywanej wiedzy? Najlepszą metodą weryfikacji treści jest dodanie informacji o źródle, dlatego w ramach kampanii #1Lib1Ref (1 bibliotekarz – 1 przypis) Okręg Mazowiecki i Oddział Warszawski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenie Wikimedia Polska zapraszają na wspólne dodawanie przypisów w Wikipedii.

W roku 2021 Polska zajęła drugie miejsce na świecie, w tym roku również dajmy z siebie jak najwięcej!

Spotkanie online odbędzie się w dniu 17 stycznia (poniedziałek) w godzinach 18.00 – 20:00 na platformie Zoom. Podczas spotkania pod opieką doświadczonych wikipedystek (Klara Sielicka-Baryłka, Ewa Caban) poznamy zasady akcji i będziemy razem wprowadzać przypisy do istniejących już haseł Wikipedii. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w edytowaniu haseł, zapoznaj się z materiałami na stronie akcji. Poza tym, zachęcamy do założenia konta na Wikipedii przed spotkaniem – będziesz mieć czas spokojnie zapoznać się z informacjami na Stronie Domowej Użytkownika (pojawi się ona po założeniu konta), zrobić proste ćwiczenia edycyjne itd.

W programie szkolenia i edytonu:

  • 18.00-18:45 – szkolenie: wprowadzenie do edytowania haseł w Wikipedii, w tym dodawania przypisów
  • 18:45-20:00 – edyton: wspólne dodawanie przypisów do haseł

Spotkanie otwarte jest dla wszystkich chętnych do współpracy z Wikipedią, nie tylko bibliotekarzy Bardzo serdecznie zapraszamy w tym roku do udziału nauczycieli-bibliotekarzy i bibliotekarzy szkolnych, dla których w tym roku Wikimedia Polska będzie miała specjalną ofertę podnoszenia kompetencji cyfrowych!

Link do szkolenia/edytonu w dniu 17 stycznia 2022 (poniedziałek), godz. 18:00 (hasło: wiki): https://us06web.zoom.us/j/81121495729?pwd=dkFwOERCYlRyNFgxTy9lRkd0RVhTdz09

O akcji: 
#1Lib1Ref to coroczna światowa akcja, zachęcająca bibliotekarzy, aby włączyli się w tworzenie Wikipedii, dodając do haseł wirtualnej encyklopedii przypisy do wiarygodnych źródeł. Dzięki temu czytelnicy i czytelniczki z całego świata zyskają więcej zweryfikowanej i wiarygodnej wiedzy. W ramach kampanii lokalne biblioteki, wielkie i zupełnie małe, organizują wiele wydarzeń mających na celu promowanie przedsięwzięcia. W tym roku kampania #1Lib1Ref potrwa od 15 stycznia do 5 lutego 2022 r. W tym czasie można dodawać brakujące przypisy do artykułów w Wikipedii, oznaczając specjalnymi hashtagami wprowadzone zmiany: #1lib1ref, #1lib1refCEE.

Zarówno polscy, jak i międzynarodowi organizatorzy zaplanowali nagrody dla najbardziej aktywnych edytorów!

Zapraszamy do udziału!

Więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Biblioteka Zachęcamy również do dołączenia do Wydarzenia i śledzenia Dyskusji na FB: https://www.facebook.com/events/1008271483404077/


Kontakt:
Joanna Potęga j.potega@gmail.com,
Klara Sielicka-Baryłka klara.sielicka@wikimedia.pl

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP