Polecamy
28,00 PLN 35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Pierwsze tak szerokie badania

Data dodania: 24.01.2022

Pierwsze tak szerokie badania

Kim są ci, którzy z bibliotek nie korzystają? Jak zachęcić ich do odwiedzin korzystając z twardych danych?

ZOBACZ KSIĄŻKĘ

 

Kim są nieużytkownicy biblioteki?

W dyskusjach i badaniach nad bibliotekami zastanawiamy się zazwyczaj jak przybliżyć biblioteki jej użytkownikom. Stare i nowe instytucje pochylają się nad zapewnieniem jak najlepszych warunków dzieciom, studentom, seniorom czy osobom niepełnosprawnym. Tworzymy nowe sale komputerowe, pokoje ciszy, kąciki zabaw… Ale czy zastanawialiście się kim są ci, którzy z bibliotek nie korzystają?

Nowa, ciekawa perspektywa

Choć badania, które przeprowadziły autorki i autorzy odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu, to poruszają one kwestię uniwersalną dla niemal wszystkich typów bibliotek. Odwrócenie perspektywy może dać tutaj ciekawy obraz, znamy już bowiem naszych użytkowników i potrafimy odpowiadać na ich potrzeby i zainteresowania. Kim jednak są ci, którzy z bibliotek nie korzystają? Jak, badając potrzeby i bariery dotyczące potencjalnych gości, zachęcić ich do odwiedzin?

Pierwsze tak szerokie badania

Ponieważ na gruncie polskim badania w tym zakresie przeprowadzono dotychczas w niewielkim zakresie, autorzy posiłkowali się także analizami wykonanymi w innych krajach, m. in. w USA, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji czy Australii. Badania polskie, powstałe przede wszystkim na rzecz konkretnych placówek, posłużyły za punkt wyjścia do spojrzenia na funkcjonowanie bibliotek pedagogicznych, ich historii i zadań przed nimi stawianych.

Badacze w osobnych rozdziałach omówili przeprowadzone analizy – metodologię badań i wyniki ankiety, oraz przeanalizowali i zinterpretowali jej wyniki. Co najważniejsze jednak, autorki i autorzy w przejrzysty, graficzny sposób zbiorczo zaprezentowali efekty swoich badań. Opisali respondentów w podziale na płeć, miejsce zatrudnienia, zamieszkania czy zajmowane stanowisko; określili związki między zmiennymi; określili modelowe sylwetki osób, które łączą w sobie cechy poszczególnych grup i uwzględniają ich potrzeby, zachowania i oczekiwania.

Rozpoznanie rzeczywistości a praktyka

Wartość tej publikacji to nie tylko metoda naukowa. Wnioski, które wyciągają badacze, dotykają bowiem kwestii bibliotekarskiej praktyki i mogą stanowić odpowiedź na ważne pytania. Jak włączyć do biblioteki osoby „neutralne”? Czego one oczekują od naszych instytucji?

Teraz, dzięki książce „Z biblioteką czy bez?...” odpowiedź jest o krok bliżej.

Dogłębną analizę i recenzję tej publikacji autorstwa Małgorzaty Jezierskiej  znajdziecie w grudniowym numerze "Bibliotekarza" 12/2021. Polecamy!

ZOBACZ KSIĄŻKĘ


WNiE SBP


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP