Polecamy
45,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Książka o książkach, czyli jak ułatwić rodzicom wybór lektury?

Data dodania: 23.05.2011

Książka o książkach, czyli jak ułatwić rodzicom wybór lektury?

Ile to razy można spotkać młodych rodziców stojących przed półką z książkami ze dezorientowaną miną. Jak często sama zastanawiałaś się jaką książkę kupić, z jakimi obrazkami, z jakim tekstem, co będzie odpowiednie dla mojego dziecka? Jeśli pociecha ma cztery lub więcej lat, to wybór ułatwiają nam wydawcy umieszczając na okładce informację o wieku, dla którego dana publikacja zastała przygotowana. Niestety, gdy nasz mały czytelnik ma mniej niż cztery lata pojawia się problem w wyborze odpowiedniego wydawnictwa. Przecież taki maluch jeszcze sam nie rozwiąże zagadek logicznych czy zręcznościowych proponowanych w większości tego typu publikacji. W ten sposób wracamy do pytań – jaką książeczkę wybrać?

Jako mama niespełna rocznego maluszka także stanęłam przed takim problemem. Fakt, że z zawodu jestem bibliotekarzem wcale nie ułatwił mi sprawy. W natłoku dostępnych w obecnych czasach książeczek nie jest łatwo wybrać odpowiednie, te które będą cieszyć nasze dzieci. I w takim przypadku swoistą „instrukcją obsługi” będzie poradnik Grażyny Lewandowicz-Nosal „Książki dla najmłodszych. Od zera do trzech. Poradnik”. Autorka swoją pracą zapełniła dużą lukę na rynku poradników dla rodziców, zaś dodatkowym i ogromnym atutem tej publikacji okazało się szczegółowe podejście do problemu. Rodzice znajdą tu konkretne rady i przykłady, co stanowi miłą odmianę dla tych poradników, które zawierają tylko mgliste i ogólne podpowiedzi.

Dzięki tej książce opiekunowie dowiedzą się, jakie wierszyki czytać niemowlakom, że najlepsza książka dla rocznego dziecka powinna być miękka, bez kantów i łatwa w odbiorze, czyli zawierać pojedyncze i wyraźne ilustracje, zaś dla dwu- czy trzylatka coraz ważniejsze są szczegóły, bo pozwalają mu poznawać otaczający go świat. Autorka omówiła także konkretne rodzaje książeczek, jak te do zabawy, do kąpieli. Zwróciła uwagę na komunikację miedzy tekstem a obrazem i wyjaśniła dlaczego dla dziecka jest ona taka ważna. Omówiła konkretne tytuły czy serie wydawnicze wskazując dobre i złe strony każdej z tych publikacji, jednocześnie nie wskazując na żadną jako na najlepszą z nich pozostawiając wybór rodzicom. Znalazły się tu także książki, dzięki którym dzieciom i rodzicom łatwiej będzie pokonać lęki, jak chociaż strach przed ciemnością, pojawienie się młodszego rodzeństwa czy oswajanie się z przedszkolem.

Praca Grażyny Lewandowicz-Nosal przeznaczona jest nie tylko dla bibliotekarzy dobierających księgozbiór w swoich bibliotekach. Odbiorcami powinni być przede wszystkim rodzice chcący wychowywać dzieci z książką od najmłodszych lat. Całość uzupełniona jest przez rozdział, w którym znajdują się praktyczne informacje o innych poradnikach oraz przez wykaz lektur odpowiednio dostosowanych do wieku dziecka. Publikacja ta rozpoczyna serię wydawniczą „Biblioteki – Dzieci – Młodzież” w Wydawnictwie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i prace te powinny znaleźć się w domowej bibliotece rodziców jako wartościowe poradniki.

Autor: Dominika Stepanajtys

Książka do nabycia w naszym sklepie

Książki dla najmłodszych. Od zera do trzech. Poradnik

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP