Polecamy
35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Apel SBP w sprawie wykluczenia rosyjskich organizacji i bibliotek z IFLA

Data dodania: 04.03.2022

Apel SBP w sprawie wykluczenia rosyjskich organizacji i bibliotek z IFLA

Zarząd Główny SBP podjął w dniu 3 marca 2022 r. uchwałę o przyjęciu Apelu o wykluczenie wszystkich rosyjskich organizacji i bibliotek z Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich IFLA. Apel został przesłany do Przewodniczącej IFLA Barbary Lison, Sekretarza Generalnego Geralda Leitnera oraz dziesięciu członków Zarządu IFLA. Informacja została przesłana do wiadomości Ukraińskiego Stowarzyszenia Bibliotek oraz EBLIDA.

Pełna treść apelu poniżej.

Apel Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dotyczący wykluczenia wszystkich rosyjskich organizacji i bibliotek z Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich IFLA

W wyniku brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę zniszczeniu ulega dorobek pokoleń, ginie tysiące ludzi, setki tysięcy zmuszonych jest do ucieczki i szukania schronienia. Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich potępia działania Rosji i wyraża swoją głęboką solidarność z całym Narodem Ukraińskim i naszymi Koleżankami i Kolegami - ukraińskimi bibliotekarzami.

Nie można obojętnie przejść wobec tak straszliwego łamania przez Rosję umów międzynarodowych i norm społecznych. Dlatego popieramy apel Stowarzyszenia Bibliotek Ukraińskich i wzywamy do wykluczenia wszystkich rosyjskich instytucji z członkostwa w Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich IFLA.

Wierzymy, że rosyjscy bibliotekarze, z którymi wielokrotnie spotykaliśmy się na forach dyskusyjnych, kongresach, sympozjach przynoszących merytoryczną korzyść obu stronom, znajdą dużo siły i determinacji, by wyrazić swój sprzeciw wobec łamania zasad i norm przyjętych w cywilizowanych krajach w XXI wieku.

W imieniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
 
dr Barbara Budyńska
p.o. Przewodniczącej SBP

Warszawa, 3 marca 2022 r.


>> Apel (PDF)

>> Apel - ang (PDF)


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP