Polecamy
Małgorzata Kowalska 32,00 PLN 47,00 PLN

Crowdsourcing internetowy – pozytywny wymiar partycypacji społecznej. Konteksty – istota... więcej >

Kwietniowi Antypiraci z całej Polski spotkali się online

Data dodania: 07.03.2022

Kwietniowi Antypiraci z całej Polski spotkali się online

Seminarium online dla uczestników ogólnopolskiej akcji Kwietniowi Antypiraci zgromadziło 3 marca 2022 r. grono kreatywnych osób. Przede wszystkim nauczycieli i uczniów, którzy są gotowi do podjęcia niełatwego wyzwania, jakim jest utworzenie wirtualnego escape room-u o prawach autorskich i własności intelektualnej. Wystąpienia prelegentów były dla nich inspiracją i motywacją.
Mecenas Wojciech Wawrzk, radca prawny, autor bloga PraKreacja. Prawo dla Kreatywnych, wprowadził słuchaczy w zagadnienia związane z funkcjonowaniem własności intelektualnej i obowiązujących nas wszystkich przepisów o prawach autorskich. Odpowiedział na kilka najbardziej obecnie aktualnych pytań związanych z funkcjonowaniem w mediach społecznościowych: Czy można tu publikować fragmenty filmów innych YouTuberów lub wykorzystywać muzykę innych twórców? Czy wykonanie koszulki z ulubionymi postaciami z gier komputerowych jest naruszeniem praw autorskich? Czy w szkolnej prezentacji można wykorzystać dowolne zdjęcie? Co grozi za plagiatowanie?

Paweł Zienowicz z Akademii Genialnego Nauczyciela wprowadził w tematykę wirtualnych escape room-ów. Uczestnicy seminarium zobaczyli, jak może wyglądać prosty pokój zagadek, jakiego rodzaju pytania i zadania można w nim umieścić oraz najważniejsze – jak to technicznie wykonać. Typowym sposobem na uwolnienie się z pokoju zagadek jest odgadnięcie szyfru do zamka, którego wykonanie w Genial.ly wymaga dokładności i precyzji. Pan Paweł pokazał także alternatywne możliwości oswobodzenia się z pokoju zagadek. Przy okazji okazało się, że wśród uczestników seminarium jest kilka osób, które uczestniczyły w kursach i webinarach Akademii Genialnego Nauczyciela.

Dwie nauczycielki z Zespołu Szkół Technicznych we Włocławku wykorzystywały już metodę escape room w pracy z uczniami. Sylwia Czerwińska-Modrzejewska powiedziała o realizacji bardzo ciekawego projektu, jakim było zbudowanie w jednym z pomieszczeń w szkole matematycznego pokoju zagadek. Monika Rębiałkowska przygotowywała z uczniami wirtualne escape roomy. Obie panie podkreślały edukacyjne walory tych przedsięwzięć, które angażowały i aktywizowały uczniów, zachęcały ich do samodzielnych poszukiwań informacji oraz możliwości rozwiązań technicznych.

Nauczycieli do zgłoszenia realizowanego w ramach Kwietniowych Antypiratów projektu jako innowacji pedagogicznej w swoich szkołach zachęcała Anna Puścińska, nauczycielka konsultantka w KPCEN we Włocławku. Kwietniowi Antypiraci pozwalają uczyć się i nauczać w nowatorski sposób. Uczniowie, którzy w antypirackich zespołach będą tworzyli własne pokoje zagadek, zostali wprowadzeni w tematykę przez ekspertów – prawnika i programistę, uczestniczyli w ogólnopolskim seminarium, a efektami swojej pracy podzielą się nie tylko z koleżankami i kolegami z klasy i szkoły, ale pokażą je na ogólnopolskiej stronie Kwietniowych Antypiratów. Do nauczycieli będzie należała pomoc w przeprowadzeniu ewaluacji projektu i sformułowaniu wniosków do kolejnych działań w zespole.

Marzec będzie dla uczestników akcji pracowitym okresem. Do końca miesiąca muszą stworzyć własne wirtualne pokoje zagadek, będą więc działali pod presją czasu. Z efektami ich pracy będzie można zapoznać się na stronie Kwietniowych Antypiratów w kwietniu, a już teraz można zobaczyć, co Antypiraci robili w latach poprzednich. Tegoroczna edycja to już szósta odsłona antypirackich zmagań z prawem autorskim i własnością intelektualną.

Tekst oprac.: Anna Puścińska
Na zdjęciu: prelegenci seminarium

Akcja "Kwietniowi Antypiraci" odbywa się pod patronatem medialnym portalu SBP


 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP