Polecamy
Andrzej Buck, Monika Simonjetz, Dawid Kotlarek 35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

WBPiCAK w Poznaniu wspiera Ukrainę

Data dodania: 09.03.2022

WBPiCAK w Poznaniu wspiera Ukrainę

Bezpodstawny i okrutny atak Rosji na Ukrainę wstrząsnął nami wszystkimi. I tu mógłby nastąpić długi opis najpierw naszego zdumienia, niedowierzenia, a potem emocji, które chwyciły nas za serce… Przejdę jednak od razu do opisania tego, co zaczęliśmy robić w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, by choć w małym stopniu pomóc naszym siostrom i braciom z Ukrainy.

 

Wspieramy ukraińskich imigrantów, jak umiemy i możemy, na trzech obszarach: informacyjnym, emocjonalnym i ekonomicznym. Jak każda biblioteka, jako instytucja kultury darzona zaufaniem publicznym, zbieramy i udostępniamy na naszych social mediach najważniejsze, wiarygodne informacje z Poznania i Wielkopolski, dotyczące pomocy charytatywnej i mieszkaniowej, zbiórek, punktów recepcyjnych, itp. W dalszej kolejności zaś kolportujemy informacje o bezpłatnym dostępie do literatury, e-booków, bajek i kolorowanek dla dzieci w języku ukraińskim oraz akcjach edukacyjnych i zajęciach dla dzieci i młodzieży organizowanych bezpłatnie na obszarze powiatu poznańskiego.

Na naszym budynku na ul. Prusa 3 w Poznaniu, od dnia wybuch wojny wiszą i wisieć będą, jako najprostszy, symboliczny znak solidarności z Ukrainą, polska i ukraińska flagi.

Nagraliśmy także krótki film, w którym biorą udział wszyscy pracownicy WBPiCAK. Wykrzyczane przed budynkiem instytucji, na poznańskich Jeżycach, hasło „Слава Україні!!!” oraz towarzyszący temu napis, stały się ku naszemu zaskoczeniu, rodzajem happenigu, który przyciągnął uwagę przypadkowych przechodniów. Nasz film, zgodnie z jego przeznaczeniem, przesłaliśmy do Dyrektorki Biblioteki im. Łesi Ukrainki w Kijowie. W ten sposób chcieliśmy wesprzeć emocjonalnie naszych przyjaciół bibliotekarzy, którzy zamiast wykonywać swoją ukochaną pracę, walczą teraz o przetrwanie.

Ogłosiliśmy także zbiórkę rzeczową na rzecz ukraińskich dzieci, które znajdą w Wielkopolsce schronienie. Zebrane dary: książki obrazkowe dla najmłodszych, kolorowanki, przybory do rysowania, zabawki, gry i puzzle przekazaliśmy do Caritas Poznań oraz do innych fundacji zajmujących się pomocą dla imigrantów. Szczodrość poznaniaków przeszła nasze oczekiwania. Obecnie kontynuujemy zbiórkę w zmienionej formie, kompletujemy wyprawki szkolne i przedszkolne na dzieci i młodzieży, która za chwile podejmie przerwaną przez wojnę edukacje.

Wsparliśmy także rzeczowo czterdzieścioro dzieci, które wraz z rodzicami mieszkają tymczasowo w poznańskim Hotelu Ikar. Już za chwilę, w zaimprowizowanej w hotelu świetlicy, planujemy czytanie bajek po ukraińsku dla najmłodszych.

Myślimy codziennie, o ludziach,  którzy musieli opuścić swoje domy w Ukrainie, ścigani przez demony wojny i tych, którzy giną broniąc swojej ojczyzny. To straszne… i bardzo smutne, że w XXI wieku nadal tyrani rozpętują wojny. Naszym obowiązkiem i szczerą potrzeba jest niesienie pomocy, tym wszystkim, którzy jej teraz potrzebują. To na pewno nie koniec działań Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu podjętych na rzecz Ukraińców. Przygotowujemy projekty długofalowe, które pomogą naszym nowym sąsiadom w pełni korzystać z zasobów naszej instytucji.

Izabela Przyłuska
Rzecznik prasowy WBPiCAK

Fot. Mateusz Kiszka


#ZbibliotekarzamiUkrainy
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP