Polecamy
23,00 PLN 38,00 PLN

Celem katalogu jest próba stworzenia podstawowego zasobu biblioteki obsługującej dzieci w wieku od 0 do... więcej >

Ukraino - jesteśmy z Tobą!| #УкраїноМизВами! | Działania WBPiCAK w Poznaniu

Data dodania: 23.03.2022

Ukraino - jesteśmy z Tobą!| #УкраїноМизВами! | Działania WBPiCAK w Poznaniu

Bezpodstawny i okrutny atak Rosji na Ukrainę wstrząsnął wszystkimi. Trudno byłoby opisać zdumienie, niedowierzanie, a potem emocje, które chwyciły nas za serce… Już w pierwszych dniach wojny zabraliśmy się do pracy. Co zrobiliśmy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, by choć w małym stopniu pomóc naszym siostrom i barciom z Ukrainy?

Jak mówi Dyrektor WBPiCAK w Poznaniu, Małgorzata Grupińka-Bis: Solidarność z naszymi sąsiadami jest oczywistością. Bo przecież nie wolno być obojętnym. Czas mroku jest też czasem dla pięknych odruchów serca. Nasz potencjał w zasadzie jest nieograniczony. Jeśli już, to ograniczają go jedynie finanse i paragrafy.

ZBIERAMY, UDOSTĘPNIAMY, KOLPORTUJEMY

 • Wspieramy ukraińskich imigrantów, jak umiemy i możemy, w trzech obszarach: informacyjnym, emocjonalnym i ekonomicznym. Jak każda biblioteka, jako instytucja kultury darzona zaufaniem publicznym, zbieramy i udostępniamy w social mediach najważniejsze, wiarygodne informacje z Poznania i Wielkopolski, dotyczące pomocy charytatywnej i mieszkaniowej, zbiórek, punktów recepcyjnych itp. Kolportujemy informacje o bezpłatnym dostępie do literatury, e-booków, bajek i kolorowanek dla dzieci w języku ukraińskim oraz o akcjach edukacyjnych i zajęciach dla dzieci i młodzieży organizowanych bezpłatnie na ternie powiatu poznańskiego >> więcej (FB)

 

СЛАВА УКРАЇНІ!

 • Na naszym budynku przy ul. Prusa 3 w Poznaniu – od dnia wybuchu wojny – zawisły flagi Polski i Ukrainy jako najprostszy, symboliczny znak solidarności.
 • Nagraliśmy także krótki film, w którym biorą udział pracownicy WBPiCAK. Wykrzyczane przed budynkiem instytucji na poznańskich Jeżycach hasło „Слава Україні!” oraz towarzyszący temu napis stały się – ku naszemu zaskoczeniu – rodzajem happeningu, który przyciągnął uwagę przypadkowych przechodniów. Nasz film, zgodnie z jego przeznaczeniem, przesłaliśmy do dyrektorki Biblioteki im. Łesi Ukrainki w Kijowie. W ten sposób chcieliśmy wesprzeć emocjonalnie naszych przyjaciół bibliotekarzy, którzy zamiast wykonywać swoją pracę, walczą teraz o przetrwanie.

 


DŁUGOFALOWO

 • Ogłosiliśmy także zbiórkę na rzecz ukraińskich dzieci, które znajdują w Wielkopolsce schronienie. Dary poznaniaków – książki obrazkowe dla najmłodszych, kolorowanki, przybory do rysowania, zabawki, gry i puzzle – przekazaliśmy do Caritas Poznań, kącika dla ukraińskich dzieci prowadzonym przez na Dworcu Głównym w Poznaniu, Edu – Arto Centrum Edukacji Naramowice, domu dla uchodźców na ul. Swoboda 29 oraz do innych fundacji niosących pomoc imigrantom. Szczodrość mieszkanek i mieszkańców przeszła nasze oczekiwania >> więcej (FB)
 • Obecnie kontynuujemy zbiórkę w zmienionej formie – kompletujemy wyprawki szkolne i przedszkolne na dzieci i młodzieży, która podjęła naukę w poznańskich placówkach (m.in. Szkoła Podstawowa nr 9 i 77) >>więcej (FB)
 • Umieściliśmy także w bibliotece dwie puszki Polskiego Czerwonego Krzyża do wpłat pieniężnych.  Każda złotówka to pomoc dla Ukrainy. PCK odbiera puszki i rozdysponowuje zebrane pieniądze bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu w niesieniu pomocy >>więcej (FB)
 • Wraz z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu, który otworzył w marcu br. pięć Centrów Integracji Cudzoziemców w Wielkopolsce, przygotowujemy kolejne projekty skierowane do migrantów.

KSIĄŻKI, E-BOOKI po ukraińsku w zbiorach WBPiCAK

 • Każdy, kto chce czytać literaturę w języku ukraińskim może zostać czytelnikiem naszej biblioteki. Przetłumaczyliśmy kartę zapisu na język ukraiński, a przy rejestracji wystarczy okazać dokument tożsamości, np. paszport.
 • W ekspresowym tempie powiększyliśmy nasze zbiory o książki w języku ukraińskim. Dzięki Instytutowi Książki trafiło do nas kilkadziesiąt pozycji dla dorosłych i dla dzieci – klasyka i popularne tytuły polskiej literatury współczesnej.  Książki te są udostępniane nie tylko czytelnikom w Poznaniu, ale także bibliotekom powiatowym i gminnym w ramach zamówień międzybibliotecznych >>więcej (FB)
 • W WBPiCAK w Poznaniu czekają także na ukraińskojęzycznych czytelników e-czytniki książek, które można bezpłatnie wypożyczać na zewnątrz. W pamięć urządzeń wgraliśmy 70 bajek w języku ukraińskim >>więcej (FB)
 • Obecnie opracowujemy, by wprowadzić do zbiorów, pięknie wydane i bogato ilustrowana książki dla dzieci i młodzieży z lwowskiego wydawnictwa Видавництво Старого Лева. 

KREATYWNE SPOTKANIA z KSIĄŻKĄ

 • Wsparliśmy także, rzeczami z naszej zbiórki charytatywnej, 90 dzieci, które wraz z rodzicami mieszkają tymczasowo w poznańskim Hotelu Ikar.
 • Rozpoczęliśmy także, w zaimprowizowanej w hotelu świetlicy, cykl kreatywnych spotkań z książką. Czytamy maluchom i młodzieży bajki po polsku i ukraińsku w formie obrazkowego teatru kamishibai, prowadzimy zajęcia plastyczno-ruchowe związane z treścią lektury. Taka forma spotkań, ma nie tylko rozweselić dzieci, ale także dać wytchnienie ich mamom, babciom, ciociom.
  W projekt zaangażowana jest także Anna Szafraniec ze Związek Ukraińców w Polsce Об'єднання Українців у Польщі koło w Poznaniu, która tłumaczy bajki na język ukraiński >>więcej (FB)

Myślimy codziennie, o ludziach, którzy musieli opuścić swoje domy w Ukrainie ścigani przez demony wojny i tych, którzy giną, broniąc swojej ojczyzny. To straszne… i bardzo smutne, że w XXI wieku nadal tyrani rozpętują piekło. Naszym obowiązkiem i szczerą potrzebą jest niesienie pomocy tym wszystkim, którzy jej potrzebują. To na pewno nie koniec działań Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu podjętych na rzecz Ukraińców. Przygotowujemy projekty długofalowe, które pomogą naszym nowym sąsiadom w pełni korzystać z zasobów tej instytucji.

Tekst: Izabela Przyłuska, WBPiCAK


#ZbibliotekarzamiUkrainy

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP