Polecamy
45,00 PLN

Monografia odzwierciedla zainteresowania naukowe teoretyków i praktyków, którzy w swojej... więcej >

Książki dla najmłodszych Ukraińców od Instytutu Książki

Data dodania: 30.03.2022

Książki dla najmłodszych Ukraińców od Instytutu Książki

Instytut Książki zakupił 7000 egzemplarzy książek dla dzieci i młodzieży od pięciu ukraińskich wydawców. Jest to jeden z elementów działań w ramach projektu „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom”, którą IK prowadzi razem z Fundacją Metropolia Dzieci. Dziś do Krakowa dotarł pierwszy transport z ponad dwoma tysiącami książek. Trafią one do wojewódzkich bibliotek publicznych, skąd będą przekazywane także do mniejszych ośrodków, by umożliwić korzystanie z nich – i oderwanie się od koszmaru wojny – młodym Ukraińcom przebywającym na terenie Polski.

W czasie sobotnich ataków na Lwów jedna z rosyjskich rakiet spadła 500 metrów od magazynu, w którym zebrano wszystkie zakupione książki. Szczęśliwie pierwszy transport, który wyjechał ze Lwowa w poniedziałek, dotarł już bezpiecznie do Krakowa. Instytut sprowadza książki z pięciu zaprzyjaźnionych oficyn: Wydawnictwa Starego Lwa, Wydawnictwa Apriori, Wydawnictwa Urbino, Wydawnictwa Książki XXI Wieku i Wydawnictwa Astrolabe. To pozycje przeznaczone dla dzieci i młodzieży, czyli dla tych, którzy dziś najbardziej potrzebują wsparcia i kontaktu z rodzimą kulturą. Dzięki temu oferta polskich bibliotek publicznych zostanie uzupełniona o tytuły w języku ukraińskim, a dzieci z Ukrainy będą mogły korzystać nieodpłatnie z dostępu do publikacji w ich języku ojczystym.

Instytut Książki oraz Fundacja Metropolia Dzieci podjęły to działanie także po to, by wesprzeć ukraińskich wydawców, którzy z powodu wojny znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Książki będą dystrybuowane przez IK do wojewódzkich bibliotek publicznych, a następnie do mniejszych ośrodków – powiatów i gmin – wedle bieżących informacji o rozlokowaniu uchodźców wojennych. Działania Fundacji Metropolia Dzieci obejmują zbiórkę środków finansowych, zakup książek i ich dystrybucję do bibliotek publicznych oraz innych instytucji oferujących schronienie i wsparcie uchodźcom z Ukrainy. Także dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki na bieżąco analizujemy dane dotyczące pobytu dzieci w poszczególnych regionach Polski.

Kluczowa dla tych działań jest ścisła współpraca z siecią bibliotek wojewódzkich. Wszystkie lokalne biblioteki, które będą zainteresowane otrzymaniem książek, proszone są o kontakt z bibliotekami wojewódzkimi.

Książki zostały zakupione przez Instytut Książki ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Drugi transport z 5000 książek w języku ukraińskim dotrze do krakowskiej siedziby IK w najbliższy czwartek.

Czytaj więcej na stronie >> Instytutu Książki


Redakcja #ZbibliotekarzamiUkrainy
Źródło (w tym zdjęcie): Instytut Książki


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP