Dyrektor
Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach
wykształcenie: wyższe bibliotekarskie
35 lat pracy w bibliotece
Działania na rzecz biblioteki/bibliotek
W 2021 r. St. Ablewicz przygotowała kolejny projekt na modernizację zabytku w Szebniach, który będzie służył jako nowa, główna siedziba GBP i pozyskała na ten cel 1 122 000 zł. Pierwszy etap prac budowlanych został ukończony na przełomie listopada/grudnia 2021 r. Koszt całości wyniesie ok. 1 700 000 zł. W Rankingu Bibliotek 2021 GBP w Jaśle z/s w Szebniach zajęła 1 miejsce w woj. podkarpackim i 16 w kraju.
Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego
St. Ablewicz od lat promuje czytelnictwo, kulturę i historię regionu współpracując z lokalnymi twórcami, przedsiębiorcami, instytucjami i organizacjami, co pozwala rozwijać działalność kulturalno-edukacyjną dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 12 lat skutecznie pozyskuje na to środki z programów MKiDN. W 2021 r. biblioteka zrealizowała takie projekty jak: Łączy nas książka (16 000 zł), Mała książka – wielki człowiek (60 wyprawek), Przyjedźcie do nas z gościńcem, Święto jabłecznika o smaku babci, matki i wnuczki, Sieć na kulturę w podregionie krośnieńskim (10 956 zł), Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych (8 500 zł), Trochę zimy w środku lata – warsztaty edukacyjne dla bibliotekarzy, Zimowy Krajobraz – konkurs plastyczny, Zdobądź EKOmoc – akcja ekologiczna we wszystkich bibliotekach gminy, Akcja Żonkile, Tydzień Bibliotek, Bezpieczne wakacje – spotkania z teatrem, Pan Poeta SHOW – spotkanie autorskie, Ojczyzna to ludzie – Ty i Ja, Wakacyjne wspomnienia – konkurs, NASZa PLANeta – cykl zajęć edukacyjnych, Narodowe Czytanie, Tymczasem/trwała jest/jesień – spotkanie autorskie, Kochany Święty Mikołaju – konkurs plastyczny, Czy kaczka może przebrać miarkę? – spotkanie z Panem Poetą, Tajemnica bałtyjskiej rzeki – wyjazd młodzieży do Teatru Maska w Rzeszowie. Głównym celem jest integracja dzieci i młodzieży wokół biblioteki oraz promocja ukrytych talentów młodych i dorosłych czytelników.
Działania na rzecz innych bibliotek i środowiska bibliotekarskiego
Od 1990 r. St. Ablewicz działa aktywnie w SBP. W kadencji 2017-2021 pełni funkcję członka Zarządu Okręgu SBP w Rzeszowie. Współpracuje z bibliotekami pow. jasielskiego i krośnieńskiego, służąc swoim doświadczeniem zawodowym i udowadniając, że dzięki zaangażowaniu i pracowitości biblioteka z małej gminy wiejskiej może być przykładem dla innych, polskich bibliotek.
Wdrożenie internetowych form działalności biblioteki w czasie epidemii
W 2020 r. we współpracy z całym zespołem bibliotecznym wdrożyła internetowe formy działalności biblioteki. Dziś GBP i jej 3 filie posiadają profil na FB i kanał na YouTube, a wiele działań zainicjowanych przez St. Ablewicz przeniosło się do wirtualnej rzeczywistości, m.in.: Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie – film z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Mania Czytania – (cykl spotkań z teatrem Scena PRL), Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady.
Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat
Od ponad 20 lat pełniąc funkcję dyrektora GBP, St. Ablewicz starała się o rozwój biblioteki i jej filii. Systematycznie pozyskiwała środki na ten cel realizując w sumie ponad 78 projektów, w tym 3 inwestycyjne. W l. 2009-2013 GBP jako biblioteka wiodąca w Programie Rozwoju Bibliotek zdobyła nowoczesny sprzęt komputerowy, a pracownicy wzięli udział w szkoleniach podnoszących ich umiejętności zawodowe. W 2020 r. Filia w Trzcinicy zyskała nowocześnie wyposażoną siedzibę w wyremontowanej zabytkowej plebani. Szereg projektów St. Ablewicz miało istotny wpływ na jakość oferty bibliotecznej GBP. Należą do nich zarówno cykliczne wydarzenia – np.: Podgórzańskie smaki, Gmina Jasło czyta dzieciom, akcje: Czytam, lubię to! (budowa 5 bookcrossingów), konkurs Zachować w pamięći czy cykl spotkań Śladami naszego dziedzictwa. Do sukcesów zaliczyć należy też działalność wydawniczą GBP promującą lokalnych twórców, w ramach której wydano 6 publikacji historycznych, 8 tomików poezji, 8 bajek dla dzieci oraz książkę kucharską stworzoną przez młodzież uczestniczącą w projekcie Równać Szanse.
Cechy osobowościowe
Osoba niezwykle kreatywna, zaangażowana w życie biblioteki i społeczności lokalnej, sumienna i doskonale przygotowana zawodowo. Wrażliwa i konsekwentna w działaniu. Ciągle poszukuje nowych inspiracji, rozwiązań i usług, które można zastosować w bibliotece. Wdraża nowe technologie, dba o podnoszenie standardu obsługi czytelników. Pielęgnuje pozytywny wizerunek GBP na wszystkich polach działalności.