Polecamy
85,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Stanisława Ablewicz

Dyrektor
Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach

wykształcenie: wyższe bibliotekarskie
35 lat pracy w bibliotece

Podkarpacki Bibliotekarz Roku 2021 

Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

W 2021 r. St. Ablewicz przygotowała kolejny projekt na modernizację zabytku w Szebniach, który będzie służył jako nowa, główna siedziba GBP i pozyskała na ten cel 1 122 000 zł. Pierwszy etap prac budowlanych został ukończony na przełomie listopada/grudnia 2021 r. Koszt całości wyniesie ok. 1 700 000 zł. W Rankingu Bibliotek 2021 GBP w Jaśle z/s w Szebniach zajęła 1 miejsce w woj. podkarpackim i 16 w kraju.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego

St. Ablewicz od lat promuje czytelnictwo, kulturę i historię regionu współpracując z lokalnymi twórcami, przedsiębiorcami, instytucjami i organizacjami, co pozwala rozwijać działalność kulturalno-edukacyjną dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 12 lat skutecznie pozyskuje na to środki z programów MKiDN. W 2021 r. biblioteka zrealizowała takie projekty jak: Łączy nas książka (16 000 zł), Mała książka – wielki człowiek (60 wyprawek), Przyjedźcie do nas z gościńcem, Święto jabłecznika o smaku babci, matki i wnuczki, Sieć na kulturę w podregionie krośnieńskim (10 956 zł), Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych (8 500 zł), Trochę zimy w środku lata – warsztaty edukacyjne dla bibliotekarzy, Zimowy Krajobraz – konkurs plastyczny, Zdobądź EKOmoc – akcja ekologiczna we wszystkich bibliotekach gminy, Akcja Żonkile, Tydzień Bibliotek, Bezpieczne wakacje – spotkania z teatrem, Pan Poeta SHOW – spotkanie autorskie, Ojczyzna to ludzie – Ty i Ja, Wakacyjne wspomnienia – konkurs, NASZa PLANeta – cykl zajęć edukacyjnych, Narodowe Czytanie, Tymczasem/trwała jest/jesień – spotkanie autorskie, Kochany Święty Mikołaju – konkurs plastyczny, Czy kaczka może przebrać miarkę? – spotkanie z Panem Poetą, Tajemnica bałtyjskiej rzeki – wyjazd młodzieży do Teatru Maska w Rzeszowie. Głównym celem jest integracja dzieci i młodzieży wokół biblioteki oraz promocja ukrytych talentów młodych i dorosłych czytelników.

Działania na rzecz innych bibliotek i środowiska bibliotekarskiego

Od 1990 r. St. Ablewicz działa aktywnie w SBP. W kadencji 2017-2021 pełni funkcję członka Zarządu Okręgu SBP w Rzeszowie. Współpracuje z bibliotekami pow. jasielskiego i krośnieńskiego, służąc swoim doświadczeniem zawodowym i udowadniając, że dzięki zaangażowaniu i pracowitości biblioteka z małej gminy wiejskiej może być przykładem dla innych, polskich bibliotek.

Wdrożenie internetowych form działalności biblioteki w czasie epidemii

W 2020 r. we współpracy z całym zespołem bibliotecznym wdrożyła internetowe formy działalności biblioteki. Dziś GBP i jej 3 filie posiadają profil na FB i kanał na YouTube, a wiele działań zainicjowanych przez St. Ablewicz przeniosło się do wirtualnej rzeczywistości, m.in.: Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie – film z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Mania Czytania – (cykl spotkań  z teatrem Scena PRL), Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

Od ponad 20 lat pełniąc funkcję dyrektora GBP, St. Ablewicz starała się o rozwój biblioteki i jej filii. Systematycznie pozyskiwała środki na ten cel realizując w sumie ponad 78 projektów, w tym 3 inwestycyjne. W l. 2009-2013 GBP jako biblioteka wiodąca w Programie Rozwoju Bibliotek zdobyła nowoczesny sprzęt komputerowy, a pracownicy wzięli udział w szkoleniach podnoszących ich umiejętności zawodowe. W 2020 r. Filia w Trzcinicy zyskała nowocześnie wyposażoną siedzibę w wyremontowanej zabytkowej plebani. Szereg projektów St. Ablewicz miało istotny wpływ na jakość oferty bibliotecznej GBP. Należą do nich zarówno cykliczne wydarzenia – np.: Podgórzańskie smaki, Gmina Jasło czyta dzieciom, akcje: Czytam, lubię to! (budowa 5 bookcrossingów), konkurs Zachować w pamięći czy cykl spotkań Śladami naszego dziedzictwa. Do sukcesów zaliczyć należy też działalność wydawniczą GBP promującą lokalnych twórców, w ramach której wydano 6 publikacji historycznych, 8 tomików poezji, 8 bajek dla dzieci oraz książkę kucharską stworzoną przez młodzież uczestniczącą w projekcie Równać Szanse.

Cechy osobowościowe

Osoba niezwykle kreatywna, zaangażowana w życie biblioteki i społeczności lokalnej, sumienna i doskonale przygotowana zawodowo. Wrażliwa i konsekwentna w działaniu. Ciągle poszukuje nowych inspiracji, rozwiązań i usług, które można zastosować w bibliotece. Wdraża nowe technologie, dba o podnoszenie standardu obsługi czytelników. Pielęgnuje pozytywny wizerunek GBP na wszystkich polach działalności.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP