Polecamy
26,00 PLN 32,00 PLN

  Żyjemy w bardzo „ciekawych czasach”, w dobie dynamicznej transformacji komunikacji... więcej >

Katarzyna Figurska

Nauczyciel-bibliotekarz
Centrum Rozwoju Edukacji województwa łódzkiego w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Łodzi

wykształcenie: wyższe bibliotekarskie
15 lat pracy w bibliotece

Łódzki Bibliotekarz Roku 2021


Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

Kandydatka prowadzi blog „Z kroniki Muzeum Oświaty”, gdzie informuje o działalności i zbiorach Muzeum funkcjonującego przy PBW w Łodzi. Współpracowała też przy wdrażaniu Platformy Moodle do prowadzenia szkoleń e-learningowych w Bibliotece. Opublikowała ponadto dwa artykuły: Nauczyciele i uczniowie Tajnej Polskiej Szkoły Powszechnej w Łodzi przy ul. S. Batorego 66 w latach 1939-1942. W: Przegląd Edukacyjny 2021, nr ¾ oraz (wespół z Moniką Wachowicz) Finanse w bibliotece – sprzeczność czy dobry deal? W: Siglum 2021, nr 1.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego

Przeprowadziła, szereg zajęć różnego typu dla różnych grup odbiorców, w ramach różnych akcji, projektów, rocznic i wydarzeń. Były to:

  • Dla przedszkolaków: zajęcia edukacyjne na temat netykiety pt. Nie jesteśmy kamieniami i swoje emocje mamy (Dzień Bezpiecznego Internetu); spotkania pt. Łódzkie smaczki i przyrządzanie dania regionalnego (Europejskie Dni Dziedzictwa 2021); zajęcia edukacyjne z teatrzykiem kamishibai (Ogólnołódzki projekt edukacyjny "Teatralna przygoda przedszkolaka") oraz przedstawienie pt. Czerwony Kapturek w wykonaniu pracowników PBW w Łodzi (Światowy Dzień Postaci z Bajek).
  • Dla uczniów współorganizowała interaktywne zajęcia edukacyjne w 78 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim (Żonkile #ŁączyNasPamięć!); przeprowadziła twórcze zabawy z książką (obchody Dnia Dziecka) oraz zajęcia Zaprogramuj swój świat z robotem Bolkiem (Europejski Tydzień Kodowania Codeweek 2021); zorganizowała też i prowadziła warsztaty dla 150 uczestników podczas łódzkich półkolonii.
  • Dla studentów: spotkanie on-line na Wydz. Nauk o Wychowaniu UŁ ph: PBW – przybądź tu! promujące hybrydowe działania Biblioteki podczas pandemii oraz Legalna grafika - zajęcia on-line na Wydziale Filologii Polskiej UŁ dla studentów I roku Informacji w Środowisku Cyfrowym.
  • Dla dorosłych: w ramach pilotażowego projektu FRSI: Edukacja finansowa w bibliotekach publicznych FINLIT przeprowadziła w PBW cykl spotkań on-line, podczas których uczestnicy poznali zasady budżetowania domowego, bezpiecznego inwestowania oraz zakupów w Internecie; z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu podjęła współprace z Fundacją JiM i przygotowała ekspozycję pt. Polska na niebiesko.

Działania na rzecz innych bibliotek i środowiska bibliotekarskiego

Jako dydaktyk w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi prowadzi na studiach podyplomowych zajęcia z bibliotekoznawstwa, bibliotekarstwa hybrydowego, biblioterapii oraz literatury współczesnej.
Ponadto przeprowadziła i zorganizowała szkolenia dla bibliotekarzy takie jak: Nauka nie idzie w las nt. wykorzystania lit. popularnonaukowej w nauce STEAM; Filozofia no-code – twórz aplikacje z Bubble (na Platformie Microsoft Teams) oraz Legalne materiały – pobieramy i udostępniamy (na Platformie Moodle). W ramach 8. edycji „Bibliotekarza na chodzie” współorganizowała spacer dla środowiska bibliotekarskiego, a podczas Festiwalu Bibliotek Szkolnych brała udział w komisji Konkursu na prezentacje multimedialne.

Wdrożenie internetowych form działalności biblioteki w czasie epidemii

  • Na YouTube, w ramach Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady 2021 zamieściła film pt. Moja twarz brzmi znajomo, który składa się z czytanych kwestii bohaterów tego cyklu;
  • przygotowała interaktywną wystawę: Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej w pigułce w aplikacji internetowej Genial.ly i zaprezentowała ją podczas Nocy Muzeów 2021;
  • Z jej inicjatywy ukazał się na FB film promujący PBW w Łodzi pt. Debiut PBW w Łodzi na TiKToku

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

  • Nagroda w konkursie Napisz Scenariusz (projekt „Zdrowo jem, więcej wiem” Fundacji Banku Ochrony Środowiska) za lekcję pt. "Piramida wiecznie żywa"(2015).
  • Zdobycie II miejsca w ogólnopolskim projekcie Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom „Wychowanie przez Czytanie” (2018).

Cechy osobowościowe

Zaangażowanie: z pasją kreuje pozytywny wizerunek książki i biblioteki w środowisku lokalnym. Robi to co kocha i w pełni się temu oddaje, zarówno jako odtwórczyni brawurowej roli Czerwonego Kapturka z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek, jak i organizatorka zumby na ul. Piotrkowskiej podczas Ogólnopolskiego Bicia Rekordu.
Umiejętność współpracy: istotnym atutem kandydatki jest otwartość i łatwość nawiązywania kontaktów, co pozwala pozyskiwać partnerów i sponsorów oraz nawiązywać współpracę z lokalnymi środowiskami. Jej predyspozycje liderskie przyciągają ludzi, z których potrafi stworzyć zgrany zespół i realizować wspólne projekty świetnie się przy tym bawiąc.


 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP