Polecamy
Andrzej Buck, Monika Simonjetz, Dawid Kotlarek 35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Katarzyna Jezierska

St. bibliotekarz
Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej w Choszcznie, Oddział dla Dzieci

wykształcenie: wyższe bibliotekarskie
7 lat pracy w bibliotece

Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2021


Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

Oprócz pracy w Oddziale dla Dzieci K. Jezierska zajmuje się w MBP ochroną danych osobowych, jest też redaktorem strony BIP oraz administratorem i autorką wszystkich postów na stronie internetowej i FB MBP w Choszcznie, skupiając się na promowaniu jej działań i nowoczesnego oblicza. Inicjuje ponadto i utrzymuje kontakty z różnymi instytucjami w mieście i gminie (szkoły, przedszkola, biblioteki, media), co prowadzi do wielu wspólnych przedsięwzięć, m.in. realizacji cyklu filmów E-CHO z książką, promujących dobrą literaturę i czytelnictwo.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego

W ramach oferty edukacyjnej MBP, K. Jezierska prowadziła zajęcia edukacyjne dla dzieci, o zróżnicowanej tematyce, wykorzystując m.in. książki z rozszerzoną rzeczywistością, pop up’y, książki trojaczki, picturebooki i leporello. Podczas pandemii oraz nauczania zdalnego, realizowała projekty czytelnicze on-line w klasach 1-3, np. Stwórzmy sobie książkę - czytam, poznaję, kreuję. Na bazie prac dzieci przygotowała publikacje audiowizualne, które dziś można oglądać na jej kanale YouTube. Brała też udział w akcji on-line Czytanie na dobranoc, organizowanej przez SP nr 1 w Choszcznie.
Ponadto była pomysłodawczynią i organizatorką Międzybibliotecznego Projektu Teatralnego oraz producentką spektaklu teatralnego Cztery pory roku Stefanii G. Zrealizowała dwie biblioteczne sesje fotograficzne, które uświetniły w/w projekt teatralny oraz Narodowe Czytanie. W 2021 włączyła się w organizację walentynkowej akcji literackiej Najpiękniej o miłości, której efekt finalny można było obejrzeć w 2022 na profilu FB biblioteki i na kanale YouTube. Do rozwoju czytelnictwa przyczynił się też prowadzony przez K. Jezierską Dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki, gdzie dzięki jej nietuzinkowym zajęciom liczba uczestników wzrosła do 25. Inicjowała i realizowała projekty edukacyjno-kulturalne: Mała książka - wielki człowiek, czy Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile.

Działania na rzecz innych bibliotek i środowiska bibliotekarskiego

K. Jezierska angażuje się w działania realizowane przez Koło SBP Nr 17. Jest autorką publikacji w czasopismach branżowych (Bibliotekarz Zachodniopomorski, Poradnik Bibliotekarza, itp.) Jej relacje z warsztatów są publikowane na profilach wydawnictw, np. „Dwie Siostry”, czy Harper Collins. Zorganizowała szkolenie instruktażowe dla bibliotekarzy o tworzeniu podcastów. W 2021 była prelegentką na 13. Forum Młodych Bibliotekarzy gdzie prezentowała projekty realizowane w MBP w Choszcznie i był wyświetlany film Cztery pory roku wg. Stefanii G., który powstał z jej inicjatywy.
Sama uczestniczyła w 25 szkoleniach, a zdobytą wiedzę z pożytkiem wykorzystała w praktyce bibliotekarskiej Jej działania zostały docenione przez ponad lokalne środowisko bibliotekarskie, czego dowodem jest propozycja poprowadzenia warsztatów podczas Międzynarodowego Seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek, we Wrocławiu w kwietniu 2022, w ramach projektu Wyspa książka – kierunek Północ.

Wdrożenie internetowych form działalności biblioteki w czasie epidemii

W 2021 K. Jezierska kontynuowała tworzenie wirtualnej alternatywy dla tradycyjnej biblioteki. Zorganizowała i przeprowadziła spotkania i warsztaty edukacyjne w formule on-line na platformie Google Meet dla uczniów szkół podstawowych. Zamieszczała też na stronie biblioteki filmiki z fragmentami czytanych tekstów literackich i promowała wybrane tytuły książek utrzymując w ten sposób stały kontakt z czytelnikami, co spotkało się ich uznaniem. Ponadto umieszczała też publikacje promujące różne formy działalności biblioteki na swoim kanale YouTube. 

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

Należą do nich: wdrożenie internetowych form działalności MBP, które szczególnie zostały zauważone w okresie pandemii oraz publikacje w ogólnopolskich czasopismach bibliotekarskich.

Cechy osobowościowe

K. Jezierska to bibliotekarka z pasją, działająca na rzecz biblioteki i środowiska lokalnego, które chętnie włącza się w przedsięwzięcia przez nią zainicjowane. Ma wiele zainteresowań i umiejętności, jest błyskotliwa, potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji, przy tym jest koleżeńska, pogodna i uśmiechnięta. Jej spontaniczność przyciąga do biblioteki czytelników w każdym wieku. Znakomicie radzi sobie z nowymi technologiami i sprawnie porusza się w social mediach. Bardzo dobrze współpracuje w zespołach, będąc często inspirującym liderem. Do zalet kandydatki należy także talent konferansjerski wykorzystywany podczas wielu imprez organizowanych w bibliotece.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP