Polecamy
15,00 PLN 37,00 PLN

Rozwój humanistyki cyfrowej spowodował (…) skupianie na niej coraz większej uwagi... więcej >

Paweł Piwowarczyk

Dyrektor
Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach

wykształcenie: wyższe bibliotekarskie i filologia polska
10 lat pracy w bibliotece

Małopolski Bibliotekarz Roku 2021Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

P. Piwowarczyk, stypendysta MKDNiS (za autorski projekt Ekstraklasa czyta) oraz realizator wielu nietuzinkowych projektów łączących kulturę i sport m.in. Piłkarze kontra pisarze (wywiady nt. czytelnictwa z piłkarzami i pracownikami klubów), wykazał się w minionym roku dużą aktywnością w skali ogólnopolskiej promując Bibliotekę oraz zawód bibliotekarza. W lutym wystąpił w telewizyjnym „Teleexpressie”, a reportaż W tym meczu podaje bibliotekarz wyemitowano także w TVP 3 Kraków i TVP Express Regionów. Projekt został opisany przez kandydata na łamach „Bibliotekarza Lubuskiego” oraz „Biblioteki Publicznej”. Kilkakrotnie wypowiadał się na łamach „Dziennika Polskiego” nt. prowadzonych przez niego autorskich inicjatyw. Wywiad z nim ukazał się też w publikacji WNiE SBP - „Praca i pasja” pod red. Moniki Simonejtz (2021).
Dzięki niekonwencjonalnej ofercie bibliotecznej kreowanej przez niego znacznie poszerzyło się o grono użytkowników Biblioteki zwłaszcza o przedstawicieli młodzieży i mężczyzn.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego

Jest inicjatorem Miasteczka Świątecznego, wydarzenia które zgromadziło w Bibliotece 800 osób i wzbudziło zainteresowanie prasy i TV. Relację na żywo prowadził program „Dzień dobry TVN”, wcześniej reportaże pokazano w TVP3 Kronika i TVP Express Regionów. Promując malarstwo utworzył grupę Wypisz wymaluj i organizował wystawy w specjalnie utworzonej Galerii Okrągłej. Współpracował z bibliotekami szkolnymi w gminie w ramach zainicjowanej przez niego akcji Zostań Super Czytelnikiem (ukończyło ją 390 dzieci z całej gminy). Jako założyciel i koordynator Klubu Kulturalnego Kibica przygotował kącik z literaturą sportową, zorganizował konkurs Arena Emocji oraz 9 wyjazdów na mecze, w których wzięło udział 656 osób.
Wdrażając nowe technologie w Bibliotece wprowadził zajęcia z okularami VR, zorganizował też Turniej Fify dla kilkudziesięciu uczestników w ramach działania Strefy Dobrych Gier.

Działania na rzecz innych bibliotek i środowiska bibliotekarskiego 

Bierze udział w ogólnopolskiej grupie „Inicjatywy” zrzeszającej Dyrektorki i Dyrektorów bibliotek i pomaga w moderowaniu grupy wsparcia na FB. Założył też lokalną sieć wsparcia innych bibliotekarzy (Inicjatywy Małopolska). Przygotował i poprowadził sesję warsztatową pt. Gdzie jest młodzież? Biblioteka w czasach TikToka podczas I Forum dla Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek „Lider/ka w zmianie”. Udostępnił materiały do prowadzenia lekcji bibliotecznych na autorskiej stronie www.ekstraklasaczyta.pl.

Wdrożenie internetowych form działalności biblioteki w czasie epidemii

Przeprowadził serię wywiadów online n.t. czytelnictwa z piłkarzami Ekstraklasy i z Kamilem Stochem, spotkanie on-line z trenerem klubu Ekstraklasy oraz utworzył profil na YouTube Ekstraklasa czyta. W ramach Tygodnia Bibliotek zainicjował prowadzenie relacji na żywo z Biblioteki (formuła programu śniadaniowego, ujęcia z kilku kamer). Poprowadził koncert on line (poezja z muzyką) pt. Babę zesłał Bóg. Ponadto przeprowadził cykl 31 godzinnych zajęć z „Dziennikarstwa on line” w ramach sieci na kulturę.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

Dzięki niemu MBP w Dobczycach, jako jedna z dwóch bibliotek w kraju, reprezentowała Polskę w projekcie Reading Writing Foundation – „Libraries Change Live”. Film nakręcony w Bibliotece, przedstawiający jej nietuzinkowe działania (m.in. projekt Od radia do ipoda) oraz publikacja prezentowane były w krajach UE jako przykład dobrych praktyk pracy z seniorami.
W 2014 r. ukończył prestiżową Szkołę Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a w 2015 r. wziął udział w wizycie studyjnej w USA w ramach programu departamentu USA: International Visitor Leadership Program.

Cechy osobowościowe

Jest człowiekiem niezwykle kreatywnym, którego działania wychodzą poza schematy. Łatwo nawiązuje kontakty i potrafi rozładowywać trudne emocje, więc sprawdza się jako lider i koordynator ważnych wydarzeń. Otwarty na ludzi i ich pomysły, lubi uczestniczyć w inicjatywach społecznych. Dzięki niemu powstało stowarzyszenie „Konstruktorzy marzeń”. Jest wielodziedzinowy: łączy pracę i pasję. Biega (także maratony), działa w grupie Rozbiegane Dobczyce i w Teatrze pod Zamkiem jako członek stowarzyszenia teatralnego. Biblioteka pod jego kierownictwem stałą się miejscem integracji wielu środowisk i ludzi.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP