Polecamy
47,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Gabriela Zaharańska

Kierownik Filii nr 4
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu 

wykształcenie: średnie bibliotekarskie  
33 lata pracy w bibliotece

Opolski Bibliotekarz Roku 2021


Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

W swojej bibliotece G. Zaharańska stworzyła przyjazną przestrzeń dla osób ciekawych świata i ludzi, zwolenników ekologicznych postaw oraz miejsce edukacji i rekreacji dla seniorów. Użytkownicy mają do dyspozycji wyposażoną w sprzęt salę spotkań, czytelnię internetową, nowocześnie zaaranżowaną przestrzeń biblioteczną oraz metodycznie gromadzony księgozbiór o tematyce turystycznej i podróżniczej.
Rzeczowy, a jednocześnie serdeczny sposób nawiązywania kontaktów przez G. Zaharańską przekłada się na aktywizację coraz większej liczby użytkowników, szeroką promocję działań biblioteki oraz bliską współpracę z organizacjami i stowarzyszeniami jak: Opolska Grupa Podróżnicza, Opolski Festiwal Podróżniczy, Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze czy Klub Seniora Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego

G. Zaharańska jest inspiratorką, współtwórczynią i współrealizatorką Rodzinnego Festiwalu Podróżniczego 4 Strony Marzeń, który w ubiegłym roku był realizowany online dla młodych i starszych. Podróż od Krakowa, przez Turcję, Chiny aż do Amazonii zainteresowała ponad 2000 internautów. Z jej inicjatywy zorganizowano adresowany do uczniów w wieku 12-18 lat konkurs Moje marzenie na wykonanie prezentacji podróżniczej. Zadbała, aby ciekawe prace zostały nagrodzone przez sponsorów (Almatur Opole, Decathion Opole i Szkołę Języków Obcych). Przez cały rok organizowane były spotkania o wyprawach do Maroka, Laosu, Fukushimy, Turcji, Meksyku, Gruzji, w których 255 osób wzięło udział bezpośrednio, a 8555 online. Zorganizowano też szereg spotkań nt. środowiska przyrodniczego m.in.: Dzień Wróbla o znaczeniu małych ptaków w mieście, ORNITHOLICS o najbardziej dzikich i cennych przyrodniczych miejscach w kraju. Hitem 2021 r. stał się realizowany na FB cykl filmów: Niezwykłe opolskie drzewa prezentujący najciekawsze i najstarsze okazy w mieście. Do ekologicznych inicjatyw, zrealizowanych z Fundacją Pro Futura należy Akcja – wymianka, której celem było promowanie ekologicznej idei „zero waste”.
Istotnym polem aktywności G. Zaharańskiej jest społeczność seniorów, z którą stale współpracuje organizując cykliczne warsztaty „E-senior”, „Bibliotekarz w Klubie Seniora” oraz „Senior ze smartfonem”. Te ostatnie prowadzone przez profesjonalnego informatyka cieszyły się dużą popularnością. Chcąc przyciągnąć nowych użytkowników opracowała oryginalne zaproszenie do korzystania z oferty bibliotecznej, które dzięki współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową dotarło do wielu mieszkańców dzielnicy.

Wdrożenie internetowych form działalności biblioteki w czasie epidemii

G. Zaharańska zadbała o kontynuowanie organizacji wydarzeń umożliwiając oglądanie spotkań w czasie rzeczywistym i z odtworzenia. Wraz ze swoim zespołem przygotowywała materiały video, zamieszczane na FB Biblioteki o szerokiej tematyce ekologicznej, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Wykorzystanie nowych technologii spowodowało, że w 2021 r. z całej oferty Filii skorzystało blisko 20 tys. odbiorców, odwiedzając bibliotekę, oglądając wydarzenia online w czasie rzeczywistym, bądź z odtworzenia w dogodnym dla siebie czasie.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

Niewątpliwie największym osiągnięciem zawodowym G. Zaharańskiej jest szeroka rozpoznawalność Filii znanej w środowisku lokalnym jako miejsce związane z turystyką i ekologią. Jest pomysłodawczynią i realizatorką konkursów, warsztatów oraz cykli wydarzeń, które mają swoją markę, jak cykl spotkań z podróżnikami: Z 4 dookoła świata, który cieszy się ciągle rosnącym zainteresowaniem, czy pierwszy w mieście Rodzinny Festiwal Podróżniczy 4 strony marzeń, który odbył się w 2019 r. i został doskonale przyjęty w środowisku.

Cechy osobowościowe

G. Zaharańska jest osobą bardzo rzetelną, pracowitą, niezwykle zaangażowaną. Jej zawodowa aktywność to cecha nie do przecenienia, można na nią zawsze liczyć, służy pomocą, dzieli się doświadczeniem. Ma wyjątkowy dar komunikowania się z czytelnikami. Szczerze i z humorem rozmawia z czytelnikami-seniorami, dzięki czemu czują się dobrze w bibliotece. Wrażliwość na ludzi i naturę sprawia, że angażuje się w pomoc innym i działalność na rzecz upowszechniania postaw pro-ekologicznych. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, i choć skromnie ocenia swoją osobę, niewątpliwie stała się liderką w Filii. Ma dar pielęgnowania znajomości, również tych zawodowych, co przekłada się na tworzenie klimatu i bliskości ludzi wokół biblioteki.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP