Dyrektor
Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach
wykształcenie: wyższe
5 lat pracy w bibliotece
Działania na rzecz biblioteki/bibliotek
Dzięki A. Żmudzińskiej, która w 2021 r. pozyskała dodatkowe środki w wys. 302 584 zł zrealizowano projekty takie jak: E-Biblioteka – słuchaj i czytaj on-line (wypożyczanie e-audiobooków z poziomu katalogu bibliotecznego oraz aplikacji mobilnej na smartfony i tablety), Książkomat dla kielczan (stanął przy Mediatece - Filii nr 7) oraz zakupiono czytniki kart bibliotecznych w postaci QRCode. Rozszerzono też ofertę biblioteczną dla różnych grup wiekowych i osób ze specjalnymi potrzebami, w tym możliwość korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA, co przełożyło się na wzrost nowo zapisanych czytelników o 24%, wypożyczeń o 26% i odwiedzin w filiach MBP o 10 % w porównaniu do roku 2020.
Służyła temu także szeroka promocja Biblioteki, jej działań i osiągnięć w mediach ogólnopolskich, lokalnych, społecznościowych (wywiady dla prasy, radia, TV, materiały informacyjne itp.), o co zadbała A. Żmudzińska.
Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego
Oferta biblioteczna w 2021 r. bogata pod względem treści i formy była adresowana do każdego typu czytelnika. Większość projektów realizowano we współpracy z instytucjami i organizacjami. Koordynację i nadzór nad całością sprawowała A. Żmudzińska. W ofercie dla osób ze specjalnymi potrzebami znalazły się projekty: Niebieska Strefa, dzięki której Mediateka została pierwszą biblioteką w Polsce przystosowaną dla osób w spectrum autyzmu oraz z zaburzeniami komunikacyjnymi; Cyfrowi Wędrowcy zapewniający szkolenia dla czytelników; Zamknij oczy, zobacz więcej – świat otwarty dla niewidomych (przekazanie przez Stowarzyszenie „Larix” 2848 tytułów elektronicznej „książki mówionej”).
Do największych przedsięwzięć należał pierwszy w Kielcach, trzydniowy festiwal literacki Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal (we współpracy ze Wzgórzem Zamkowym – OMPiO), na który składały się spotkania ze znanymi pisarzami, artystami, panele dyskusyjne z udziałem znamienitych rozmówców, wycieczki, gry miejskie, a także targi książki z udziałem wydawnictw z całej Polski. Podobne tematycznie projekty to: „Taniec w literaturze” (zrealizowany z Kieleckim Teatrem Tańca); PoLEMizuj z nami - projekt z okazji Roku Lema; Wieczory kulturalno-językowe dla lokalnej społeczności w bibliotece językowej (we współpracy z RCW); Modna L’ektura (współpraca z portalem L’editorial, recenzje książek pisane przez bibliotekarzy).
Były też projekty adresowane do dzieci i młodzieży: Irlandia w szkole (współpraca m.in. z Ambasadą Irlandii w Polsce, Fundacją Kultury Irlandzkiej: wystawa, warsztaty online, filmy); Przesadzamy z czytaniem (współprac z Lexeme: logopedia i edukacja); BOOM! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece (współpraca z Muzeum Zabawek i Zabawy: warsztaty dla dzieci); udział MBP w kolejnych edycjach (2020/2021 i 2021/2022) kampanii Mała książka – wielki człowiek (Instytut Książki). W ramach promocji lokalnych twórców odbyły się wernisaże prac Krzysztofa Błachuta, Elżbiety i Aleksandry Wiktorii Nowak, wystawa kolekcji Bartłomieja Zapały, spotkania z ludźmi kultury i nauki: Ryszardem Biskupem, dyrektorem Teatru „Kubuś”, prof. Agnieszką Kasińską-Metryką, prof. Rafałem Dudałą z UJK.
Działania na rzecz innych bibliotek i środowiska bibliotekarskiego
Staże (ze środków UE) zorganizowano dla 11 osób, w tym dla 8 studentek UJK w Kielcach. Pracę filii nr 7 i 9 wspierało 5 wolontariuszy. Pracownicy uczestniczyli w 80 szkoleniach, konferencjach, warsztatach i seminariach (głównie online) organizowanych m.in. przez: BN, WBP w Kielcach i SBP.
Wdrożenie internetowych form działalności biblioteki w czasie epidemii
Poszerzenie przez Bibliotekę oferty e-booków, e-audiobooków; filmy instruktażowe i grafiki dotyczące korzystania z nowych urządzeń, aplikacji, zbiorów online, relacje z wydarzeń na stronie internetowej, FB i kanale YouTube (w tym relacje LIVE); konkursy internetowe dla czytelników; zajęcia online dla dzieci i młodzieży; nauka jęz. angielskiego oraz ciekawostki na temat kultury innych krajów przygotowane przez wolontariuszy z RCW; promocja książek.
Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat
Nominacja do nagrody Świętokrzyski Bibliotekarz Roku 2018 i 2020; Znak Jakości przyznany przez Europejski Korpus Solidarności w zakresie wolontariatu dla MBP w Kielcach (2020); wyróżnienie w konkursie organizowanym przez SBP na najciekawsze wydarzenie zorganizowane online dla młodych czytelników podczas Tygodnia Bibliotek 2020.
Cechy osobowościowe
Umiejętność kierowania zespołem, właściwego delegowania zadań, nawiązywania nowych kontaktów, współpracy z władzami samorządowymi i różnymi instytucjami, zdobywania sponsorów, komunikatywność, odporność na stres, pewność siebie, kreatywność, charyzma, dyspozycyjność, zaangażowanie, profesjonalizm.