Polecamy
Tomasz Kędziora 17,50 PLN 35,00 PLN

Przedmiotem publikacji jest próba zebrania wiadomości o początkach tworzenia spisów piśmiennictwa,... więcej >

„Wiersze dla Ukrainy” – czytanie poezji ukraińskiej w przestrzeniach Forum Gdańsk

Data dodania: 20.04.2022

„Wiersze dla Ukrainy” – czytanie poezji ukraińskiej w przestrzeniach Forum Gdańsk

23 kwietnia świętowany jest Międzynarodowy Dzień Książki Praw Autorskich. W tym roku, z powodu wojny w Ukrainie, będzie on obchodzony inaczej. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku we współpracy z Forum Gdańsk ten dzień poświęci wojennej poezji ukraińskiej.

„Wiersze dla Ukrainy” w przestrzeni miejskiej

23 kwietnia o godzinie 15:30, na placu przy wejściu do Centrum Handlowego Forum Gdańsk, odbędzie się głośne czytanie poezji „Wiersze dla Ukrainy”. Aktorzy Teatru Wybrzeże (Małgorzata Brajner i Robert Ciszewski) zaprezentują „poezję z okopów”. Towarzyszyć im będzie muzyka ukraińska w wykonaniu Zbigniewa Kosmalskiego, akompaniatora z Teatru Muzycznego w Gdyni. Wydarzenie poprowadzi Katarzyna Michałowska.
Przedstawione wiersze będą wyrazem krajobrazu wewnętrznych przeżyć współczesnych ukraińskich poetów, których obecna sytuacja zmusiła do walki za swoją ojczyznę. W przestrzeniach Forum Gdańsk usłyszeć będzie można twórczość m.in. Serhija Żadana, Iryny Wikyrczak, Łesyka Panasiuka, Daryny Hładun czy Hałyny Kruk.
W razie niesprzyjających warunków pogodowych, głośne czytanie odbędzie się na historycznym mostku, wewnątrz Forum Gdańsk.

Działania WiMBP w Gdańsku na rzecz propagowania literatury ukraińskiej

Wydarzenie jest wyrazem solidarności z narodem ukraińskim.

- Solidaryzujemy się z Ukrainą, ale niech to nie będą tylko słowa. Każde wsparcie, nawet drobne, ma swoją wagę. „Zostaliśmy sami” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. Te gorzkie słowa powinny coś poruszyć w każdym z nas – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Czytanie poezji ukraińskiej w przestrzeniach Forum Gdańsk koresponduje również z wkładką do ogólnopolskiego wydania Gazety Wyborczej, która powstała z dzięki wsparciu Samorządu Województwa Pomorskiego. Ukazała się ona 15 kwietnia, w nakładzie 180 tys. egzemplarzy i zaprezentowała wybór współczesnych ukraińskich wierszy wojennych. We wkładce ukazały się również wiersze poetek nominowanych do Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności.
Wydarzenie w Centrum Handlowym zostało również połączone z mappingiem fragmentu wiersza Julii Mosakowskiej na fasadzie Biblioteki Głównej przy Targu Rakowym 5/6. Projekcja będzie prezentowana między 14 a 28 kwietnia.

Za koordynowanie prac związanych z przygotowaniem wkładki, mappingu oraz akcji czytania poezji odpowiada WiMBP w Gdańsku. Partnerami projektów są Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk oraz Centrum Handlowe Forum Gdańsk.

 

Kontakt:
Aleksandra Grochowska
aleksandra_grochowska@wbpg.org.pl

 


WiMBP w Gdańsku
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP