Polecamy
Wydawnictwo SBP 45,00 PLN

więcej >

Działo się w Bibliotece w Brzezinach

Data dodania: 26.05.2011

Niepełnosprawni z teleskopem

Grupa osób niepełnosprawnych odwiedziła niedawno Miejską Biblioteką Publiczną, gdzie spotkała się z astronomami z Planetarium i Obserwatorium w Łodzi. Młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej "Blisko Ciebie" prowadzonych przez Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych "Naszym Dzieciom" uczestniczyła tu w prelekcji na temat życia polskiego astronoma Jana Heweliusza. Później osoby niepełnosprawne zapoznawały się z działaniem teleskopu. Wcześniej pracownicy obserwatorium podobną prelekcję na zaproszenie biblioteki przygotowali dla uczniów brzezińskiego gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Bogdance.

Osoby niepełnosprawne to stali goście w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tutaj przed działalność przed laty zaczynało Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych "Naszym Dzieciom" w czym pomagała m.in. bibliotekarka Maria Witkowska. Obecnie niepełnosprawni to goście wystaw bibliotecznych. Zwiedzali oni m.in. ekspozycję prac osób malowanych ustami i nogami. Uczestniczyliśmy też w pokazie rycerskim - informuje pełniącą obowiązki kierownika WTZ - Katarzyna Świderska. W Miejskiej Bibliotece Publicznej funkcjonuje także stała wystawa, gdzie można nabyć wyroby podopiecznych brzezińskich warsztatów terapii zajęciowej.

O Miłoszu w bibliotece

Rok 2011 to rok Czesława Miłosza. W promowaniu twórczości poety uczestniczy też Miejska Biblioteka Publiczna w Brzezinach. W czytelni dla dorosłych znajduje się wystawa poświęcona temu polskiemu nobliście, a ostatnio odbyła się prelekcja na temat jego życia i twórczości.

Brzezińskiej młodzieży o Czesławie Miłoszu opowiadał Marek Zagańczyk - redaktor "Zeszytów literackich" - kwartalnika, który od 1982 r. wydawany był w Paryżu, a od 1990 redagowany jest w Warszawie. Z pismem tym współpracował również Czesław Miłosz. Celem redakcji "Zeszytów literackich" jest scalenie polskiej literatury wydawanej na emigracji i w kraju. Warto zaś wspomnieć, że urodzony w 1911 r. Czesław Miłosz przybywał od 1951 poza granicami Polski. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Kalifornijski w Berkeley oraz na Uniwersytecie Harvarda. W Polsce jego książki były objęte cenzurą aż do roku 1980, kiedy to otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Do Polski Czesław Miłosz powrócił w 1993r. Zmarł w 2004 roku w Krakowie przeżywszy 93 lata.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP