Polecamy
12,50 PLN

Od Redaktora Kwietniowy numer „Bibliotekarza” zawiera teksty nawiązujące do ważnych,... więcej >

Wieści z Wojewódzkiej Biblioteki w Krakowie

Data dodania: 26.05.2011

WOLONTARIAT EUROPEJSKI
czwartek, 26 maja 2011, godz. 10:00

26 maja w godzinach 10.00-12.00 w Centrum Informacji Biznesowej i Europejskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie odbędzie się bezpłatne szkolenie "Wolontariat Europejski". Wolontariat Europejski (European Voluntary Service) to akcja skierowana do osób do 30 roku życia, finansowana przez Unię Europejską, umożliwiająca podjęcie pracy społecznej za granicą. Pozwala ona zdobyć doświadczenie w pracy w organizacjach działających w krajach Unii Europejskiej, Basenu Morza Śródziemnego, Europy Wschodniej i Kaukazu czy innych Krajach Partnerskich. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się jak wyjechać na Wolontariat Europejski - na czym polega EVS, jakie korzyści odnosi wolontariusz, co ma zapewnione oraz jakie kroki należy wykonać, aby wziąć udział w tej akcji oraz będą mieli okazję porozmawiać z wolontariuszem przebywającym obecnie w Polsce. Zajęcia poprowadzi Alicja Rożnowska-Szpot – kierownik Działu Nauki, Informacji i Współpracy Międzynarodowej w Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana w Krakowie.

OBRAZY Z PODRÓŻY NA POŁUDNIE
piątek, 27 maja 2011, godz. 15:00

Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na wystawę malarstwa Serge'a Vasilendiuca. Prace tego artysty znajdują się w państwowych zbiorach w Rumunii, Polsce oraz w prywatnych kolekcjach w Rumunii, Polsce, Francji, Niemczech, Kanadzie, Izraelu, Grecji, Czechach i Mołdowie. Vasilendiuc jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Artystów Plastyków w Transylwanii. Otwarcie wystawy odbędzie się 27 maja 2011, o godz. 15.00, w sali 53 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

NIE OCENIAJ KSIĄŻKI PO OKŁADCE
sobota, 28 maja 2011, godz. 12:00

Fundacja na rzecz Różnorodności „Polisfera” oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają do udziału w przedsięwzięciu „Żywa Biblioteka”. Wydarzenie zorganizowane jest w konwencji biblioteki. Jego uczestnikami są osoby ze środowisk i grup, które obarczone są stereotypami i mogą doświadczać dyskryminacji – „Księgozbiór”, „Czytelnicy”, którzy zapraszają wybrane „Książki” do indywidualnej rozmowy i „Bibliotekarze” czuwający nad przebiegiem wydarzenia. Wśród „Książek” znajdują się m.in. żydówka, feministka, Kirgiz wyznawca bahaizmu, aktywny senior, osoba czarnoskóra, gej, gospodyni domowa, ślązak, osoba pracująca z dziećmi niepełnosprawnymi. Katalog Książek stale się powiększa. W czasie trwania wydarzenia wyświetlane będą krótkometrażowe filmy dokumentalne o tematyce prawoczłowieczej. Inauguracyjną prelekcję wygłosi gość honorowy, prof. Jan Hartman z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Więcej formacji na temat wydarzenia na www.zywabibliotekakrakow.blogspot.com

DZOGCZEN- STAROŻYTNA, DUCHOWA TRADYCJA TYBETU.
sobota, 28 maja 2011, godz. 17:00

Wspólnota Dzongczen w Polsce, Wydawnictwo A oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na wykład Jima Valby, amerykańskiego tybetologa, ucznia prof. Herberta V. Guenthera. Wykład odbędzie się 28 maja, o godz. 17.00, w sali 53 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

ARABSKIE PRZEBUDZENIE: ŹRÓDŁA, SZANSE, ZAGROŻENIA
środa, 1 czerwca 2011, godz. 9:00

Wojewódzka Biblioteka Publiczna W Krakowie, Koło Naukowe Orientalistów UJ, Koło Arabistów UJ, Koło Studentów Stosunków Międzynarodowych UJ, Koło Naukowe Historyków Studentów UJ, Koło Naukowe Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ, Instytut Nauk Politycznych I Stosunków Międzynarodowych UJ, Wydział Filologiczny UJ oraz Samorząd Studentów UJ zapraszają na konferencję ekspercką: "ARABSKIE PRZEBUDZENIE: ŹRÓDŁA, SZANSE, ZAGROŻENIA". Jest ona odpowiedzią na rosnące zainteresowanie sytuacją polityczną w świecie arabskim oraz zagadnieniami gospodarczymi, kulturowymi i społecznymi tego obszaru. Głównym celem konferencji jest przyjrzenie się różnym aspektom bieżącej sytuacji w państwach Maghrebu, Lewantu i Półwyspu Arabskiego, rzetelne przedstawienie faktów dotyczących rewolucji w poszczególnych krajach, a także próba nakreślenia możliwych scenariuszy dalszych działań na tym terenie. Konferencja odbędzie się 1 czerwca 2011w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 1, sala 247.

AUTOPORTRET

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do obejrzenia wystawy prac studentów Pracowni Interdyscyplinarnej prof. Z. Bajka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autorami są studenci I roku Malarstwa stacjonarnego i niestacjonarnego oraz Edukacji plastycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ekspozycja będzie udostępniona dla odwiedzających, na I piętrze Biblioteki od 5 do 30 czerwca br.

OGRODY

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Klub Muzyki Współczesnej „Malwa”, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenie "Ogrody Sztuki" zapraszają na wystawę "Ogrody 2011 malarstwo-rysunek-fotografia" zorganizowanej z okazji VI Festiwalu ŚWIĘTO OGRODÓW. Autorami prac są: Michał Baca, Agnieszka Daca, Zuzanna Gajos, Małgorzata Górnisiewicz- Locher, Helena Jacyno, Iwa Kruczkowska - Król, Maria Kwiecińska, Jadwiga Mróz-Zasowska, Beata Ostachowicz, Renata Ostrowska, Ola Pietrzak, Czesław Pyrgies, Monika Sikora, Jan Stopczyński , Katarzyna Stryszowska, Patrycja Styrna, Magdalena Szczepaniak, Piotr Witosławski. Wystawa czynna będzie od 14 czerwca do 30 września 2011 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1, parter, II piętro)

 

Z NASZĄ KARTĄ - KSIĄŻKI TANIEJ!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Kodak Express zapraszają do skorzystania z rabatów, jakie czekają na czytelników w Laboratoriach przy ul. Starowiślnej 21 oraz w Galerii Krakowskiej. Warunkiem otrzymania 50% rabatu na zdjęcia do dokumentów oraz 25% na pozostałe zdjęcia jest okazanie karty czytelnika naszej Biblioteki. Promocja trwa do 31 grudnia Br.

BEZPŁATNY DOSTĘP DO IBUKÓW

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oferuje swoim czytelnikom testowy dostęp do 625 publikacji znajdujących się w zasobach ibuk.pl. Z bazy można korzystać bezpłatnie do 17 czerwca 2011 r. Oferujemy dostęp do publikacji z następujących dziedzin: Filologia Polska, Historia, Chemia, Biologia, Nauki o Ziemi, Nauki Polityczne, Socjologia, Nauki ekonomiczne - Finanse i bankowość, Informatyka - Programowanie i Grafika. Dostęp do książek możliwy jest zarówno na stanowiskach komputerowych na terenie Biblioteki, jak i po otrzymaniu hasła dostępu, również z domu.

WSPÓLNIE ZAPLANOWALI KARIERY

W Centrum Informacji Biznesowej i Europejskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie odbyły się kolejne już zajęcia aktywizacyjne z cyklu "Planowanie kariery zawodowej". Celem spotkania było wyzwolenie kreatywności oraz nowego sposobu myślenia o przyszłości zawodowej. Uczestnicy poznali koncepcję rozwoju zawodowego, modele kariery oraz etapy planowania drogi zawodowej. W trakcie zajęć uczestnicy mogli dodatkowo wypełnić kwestionariusz Scheina w celu określenia rodzaju kariery zawodowej, bądź potwierdzenia dokonanych wyborów. Zajęcia prowadziła pani Joanna Kowalik z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Terminy kolejnych szkoleń zamieszczone będą w serwisie internetowym biblioteki: www.rajska.info.

SPOTKANIA Z MIŁOSZEM

W Tygodniu Bibliotek od 9 do 13 maja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie trwały najważniejsze wydarzenia w ramach projektu "Rok Miłosza w WBP w Krakowie" współfinansowanego ze środków MKiDN:

  • "Five o'clock z Miłoszem" czyli czytanie poezji w porze podwieczorku, przy specjalnie zaaranżowanych stolikach, gromadziło miłośników poezji noblisty z przyjemnością wsłuchujących się w interpretacje wierszy w wykonaniu krakowskich artystów: Hanny Bieluszko, Grzegorza Mielczarka, Ewy Kaim, Marty Bizoń oraz Dominiki Bednarczyk.
  • "Miłoszowskie hejnały" rozbrzmiewające punktualnie o godz.12.00 z okien Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, przykuwały uwagę przechodniów i skłaniały do chwili refleksji.
  • Rozstrzygnięcie konkursu poezji "W OGRODZIE ŚWIATA" inspirowany twórczością Czesława Miłosza, organizowany w ramach projektu. Wręczenie nagród laureatom odbyło się 12 maja w domu poety. Jury w składzie: prof. Wojciech Ligęza – przewodniczący, Elżbieta Zechenter–Spławińska oraz Krzysztof Lisowski przyznało I Nagrodę dla Natalii Biesiada oraz III Nagrodę ex aequo dla Moniki Gromali i Sabiny Misiarz-Filipek, a także siedem równorzędnych wyróżnień. Jednogłośnie postanowiono nie przyznawać drugiej nagrody.

Nadal trwają cykliczne spotkania „Miłosz w drodze”. Spotkania cyklu odbywają się w zróżnicowanych pod względem wielkości i dostępności bibliotekach, zlokalizowanych zarówno w Krakowie jak i najmniejszych miejscowościach województwa małopolskiego.
19 maja spotkanie odbyło się w Oddziale dla Młodzieży Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, a nad tekstami noblisty pochylili się Panowie: Krzysztof Globisz oraz Andrzej Sikorowski. Do tej pory spotkania odbyły się w Domu Kultury "Papiernik" w Kluczach, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słomnikach, Miejsko Gminnej Bibliotece w Żabnie, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, a kolejne planowane jest 1 czerwca w Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu.

MOJE ULUBIONE MIEJSCE DO CZYTANAI

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym "Moje ulubione miejsce do czytania". Tematem konkursu jest artystyczna prezentacja ulubionych miejsc sprzyjających lekturze tekstów literackich oraz osób, które lubią czytać, a celem odkrycie oryginalnego ujęcia tematu oraz ujawnienie talentów uczestników konkursu. Regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje dostępne są w serwisie Biblioteki: www.rajska.info

ALMA SPEI

Tylko do piątku (27 maja br.) można oglądać w Oddziale dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (parter, p.48) wystawę prac plastycznych dzieci z Hospicjum Domowego „Alma Spei”. Małych autorów prac gościliśmy w Bibliotece wraz z rodzicami, wolontariuszami i zaproszonymi gości podczas sobotniego wernisażu. Spotkanie poprowadziła Ewa Stadtmuller, krakowska autorka książek dla dzieci, sprawująca pedagogiczną opiekę nad podopiecznymi Hospicjum. Prezentowane na naszej wystawie prace plastyczne o różnej tematyce i wykonane różnymi technikami pełne są kolorów, dziecięcych marzeń i radości.

JAPONIA W OBIEKTYWIE PIOTRA WITOSŁAWSKIEGO

Wystawa jest plonem trzytygodniowego pobytu w Japonii we wrześniu 2010 roku. Autor odwiedził Kioto i Narę (dawne stolice), zobaczył Hiroszimę - nowoczesne i piękne miasto. Trasa podróży przebiegała przez Tokio na wyspie Honsiu przez wyspę Sikoku do Kiusiu na południu kraju, pełną tropikalnej roślinności i czynnych wulkanów. Wszystkie prezentowane zdjęcia- pełne kadry nie retuszowane komputerowo - wykonane zostały kompaktowym aparatem fotograficznym. Wystawa czynna jest do 15 lipca br., na III piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

AFRYKANKI, CZYLI KOBIETY OCZAMI KOBIET

Zdjęcia przedstawiają Afrykanki z różnych krajów Czarnego Lądu (Kenii, Etiopii, Mali, Senegalu, Gwinei-Bissau). Pokazane na nich kobiety, jednocześnie zwykłe a tak niezwykłe, przedstawione są w różnych sytuacjach, zarówno codziennych, jak i wyjątkowych. Autorkami zdjęć są również kobiety: Aleksandra Bednarska, Maria Durczyk, Maria Dworak, Aurelia Frydrych-Zdanowska. Wystawa jest częścią "Festiwalu Afrykańskiego. Afrykamera. Rytm. Kultura.", który ma miejsce w dniach 25.05-05.06.201, a oglądać ją można w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie do 30 września br.

WYSTAWA MOZAIKI

Do 22 lipca br. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie będzie można podziwiać mozaiki stworzone przez artystów ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Mozaiki. Swoje prace prezentować będą: Ewa Saczka (Kraków), Liza Zienkiewicz (Łódź), Lubosz Karwat (Tuchów), Małgorzata Tylec (Kraków), Wanda Rodowicz (Warszawa), Wiesław Ratajczak (Toruń), Katarzyna Giemza - Borzemska (Bielsko-Biała), Dorota Grześkiewicz (Łomianki).

GMINA ZIELONKI

Ekspozycja ukazuje szerokie spektrum działalności lokalnej społeczności Gminy Zielonki. Od unikatowych zwyczajów, po stroje, zabytki i osiągnięcia. Podczas trwania wystawy oglądać można krakowskie stroje ludowe, typowe dla tych okolic: kaftany, gorsety, zapaski i jedwabne chusty, stroje „Pucheroków“ i „Herodów“, sławiących wizytówkę Gminy, stare szaty i naczynia liturgiczne, a dzięki uprzejmości mieszkańców gminy, którzy użyczyli swoich zbiorów na potrzeby wystawy, zobaczyć można niespotykane już w dzisiejszych czasach naczynia i przyrządy gospodarstwa domowego. Wystawa eksponowana będzie na I piętrze WBP w Krakowie do 1 czerwca 2011.

DNI PAPIESKIE

Do 30 maja br. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie na II piętrze prezentowana jest zbiorowa wystawa fotograficzna "Dni papieskie". Otwarciu ekspozycji towarzyszyło spotkanie pt.: "Miejsca w Krakowie związane z osobą Jana Pawła II" (slajdy i gawęda).

POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO

Wystawa prezentuje materialne ślady życia mieszkańców zachodniej Małopolski we wczesnym średniowieczu (IX-XIII w.). Obejmuje następujące działy: osadnictwo, budownictwo drewniane i architekturę romańską, gospodarkę i handel, ubiory wraz z ozdobami, uzbrojenie (elementy rzędu końskiego, odzieży ochronnej, rodzaje broni) oraz kulturę łacińską. Ekspozycja oglądać można w Oddziale dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (parter, pok. 48) do 31 sierpnia 2011 r.

WYSTAWA „MRR... CZYLI MAPY RĘCZNIE RYSOWANE”

Do 31 maja br. na I piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oglądać można ekspozycję różnorodnych map. Wśród eksponatów są pełne ekspresji mapy rysowane przez dziecko, ale także zadziwiające w swych detalach graniówki, czyli mapy szkoleniowe przewodników; jest mapa nieba, ale także obraz ze współczesnego odbiornika GPS. Każda z map jest piękna na swój sposób, każda opowiada ciekawą historię. Dla kartograficznych ortodoksów wystawa jest obrazoburcza. Dla kartograficznych maniaków jest po prostu przyjemnością. Wystawa powstała na 55-lecie Studenckiego Koła Przewodników Górskich.

WYSTAWA „ŚLADAMI JANA PAWŁA II – KAROLA WOJTYŁY PO KRAKOWIE I MAŁOPOLSCE”

Ekspozycja przygotowana w całości ze zbiorów Oddziału Informacji Regionalnej przedstawia nierozerwalne związki Wielkiego Polaka z Jego małą ojczyzną, do której tak chętnie powracał. Prezentowane materiały – wydawnictwa książkowe, dokumenty życia społecznego, prasa lokalna i regionalna, wydawnictwa kartograficzne, fotografie, medale – w bogaty sposób ilustrują przenikające się wątki z życia Karola Wojtyły i Jana Pawła II z ukochaną ziemią małopolską. Ekspozycje oglądać można od 29 kwietnia 2011 w korytarzu na II piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

oprac. Agnieszka Będkowska, Rzecznik Prasowy
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP