Polecamy
45,00 PLN

Monografia odzwierciedla zainteresowania naukowe teoretyków i praktyków, którzy w swojej... więcej >

Nagroda in. J. Korczaka dla Wypożyczalni Skrzydeł - Biblioteki ZSP w Pliszczynie

Data dodania: 19.05.2022

Nagroda in. J. Korczaka dla Wypożyczalni Skrzydeł - Biblioteki ZSP w Pliszczynie

Są momenty które są nobilitacją dla całego środowiska bibliotekarskiego. Są satysfakcją i wiarą, że biblioteka może być miejscem dodającym skrzydeł i, że to jest ważne...tak ważne, że zasługuje na edukacyjnego Oskara.

10 maja 2022r. w teatrze Kamienica w Warszawie obyło się jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń łączących środowiska edukacyjne i społeczne. Blisko trzystu biorących udział w gali gości poznało nazwiska laureatów „Korczaków”- trwającego od początku roku Konkursu o Nagrodę im. Janusza Korczaka ustanowionego przez Uczelnię Korczaka.

Kapituła w trzech kategoriach przyznała dwanaście nagród oraz wyróżniła czternastu kolejnych laureatów. Nagrodzone zostały osoby publiczne kierujące się korczakowskimi wartościami, instytucje edukacyjne i lokalni liderzy.
Wanda Traczyk-Stawska, s. Małgorzata Chmielewska, Krystyna Starczewska, Anja Rubik i jej Fundacja Sexed.pl, Fundacja Orange, Fundacja „Cała Polska Czyta Dzieciom” , Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” – to niektórzy laureaci i wyróżnieni przez Kapitułę Nagroda im. Janusza Korczaka spośród ponad 70 nominowanych.

 

W  kategorii „Instytucje wdrażające Korczakowskie idee” zgłoszono 36 instytucji, a Kapituła przyznała 5 Nagród.

I wspaniałe jest  to, że wśród nagrodzonych jest biblioteka! - Wypożyczalnia Skrzydeł  - biblioteka  ZSP w Pliszczynie, za stworzenie w podlubelskiej szkole wyjątkowej biblioteki i centrum szkolnego życia oraz realizację w praktyce korczakowskich idei i wartości.

 

 

 

Pawel Rabiej – członek Kapituły Nagroda im. Janusza Korczaka na swoim profilu tak opisał wtorkową galę wręczenia nagród:

„Gdy życie publiczne jest zdominowane przez jałowość, szkodników i cyników, szaleje inflacja (nie tylko cen, ale i przyzwoitości), niepokoi nas wojna i niepewność - można mieć poczucie beznadziei i rezygnacji.
Ale na szczęście są ludzie, przy których odzyskuje się wiarę w to, że istnieje inny porządek rzeczy, świat w którym nie wszystko zostało pomylone, odwrócone i wykoślawione.
To był wieczór niezwykłych wzruszeń . (…)Nagrody otrzymały wiejskie szkoły i biblioteki, które dodają dzieciom skrzydeł, organizatorzy kolonii i obozów harcerskich, świetlice środowiskowe prowadzone w trudnych dzielnicach – dające dzieciom namiastkę prawdziwego domu, fundacje pomagające dzieciom doświadczającym przemocy, rozwijające czytelnictwo, pomagające cyfrowo. A także – osoby publiczne, które całe swoje życie poświęciły edukacji i trosce o dzieci.
Gdy słuchałem nagrodzonych, nauczycieli, wychowawców, społeczników, miałem poczucie oddychania prawdziwym powietrzem. Poczucie, że tu jest prawdziwy świat – w ich działaniach, codziennej pracy z dziećmi i młodzieży, oddaniu ich potrzebom. To oni zasługują na uznanie, docenienie i najwyższe możliwe laury.
Nagroda im. Janusza Korczaka będzie ich doceniać, ale mam nadzieję, że także łączyć”.

Czuję ogromną dumę i honor bycia wśród instytucji, w których i dzięki którym dzieci są szczęśliwe.

Iwona Pietrzak-Płachta
Wypożyczalnie Skrzydeł
Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP