Polecamy
35,00 PLN

„Praca pt. Język Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej: od analizy dokumentu do opisu... więcej >

Słoneczny Dzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie

Data dodania: 27.05.2011

Trudnym zadaniem jest zmienić nawyki, których uczymy się od najmłodszego. Dotyczy to niemal każdej dziedziny życia, od spraw błahych po te najważniejsze. To z domu wynosimy kulturę osobistą bądź jej brak, stąd rodzi się pytanie – skąd nawyki wyrzucania śmieci do lasu, nie gaszenia niepotrzebnego światła, marnowania wody? Czyżby z ich społecznej akceptacji?

Cokolwiek by nie było powodem, i czymkolwiek by nie tłumaczyć takiego zachowania, należy powiedzieć mu zdecydowane „nie”, choć nie jest łatwo zmienić zwyczaje i sposób myślenia. Jednak jaworznicka Biblioteka Publiczna postanowiła sprostać temu wyzwaniu, które niesie ze sobą wymierne skutki ekologiczne i ekonomiczne. Pomysł utworzenia Kulturalnego Klubu Ekologicznego wydaje się być strzałem w dziesiątkę - jest to inicjatywa, która otwiera świat rozsądnego użytkowania wszystkiego, co nas otacza. Ma on nie tylko zachęcić do czytania, ale też nadrobić braki w edukacji ekologicznej, rozbudzić apetyt na wiedzę. W ramach projektu przeprowadzono liczne konkursy, m.in. konkurs dla przedszkolaków Dobre rady na odpady oraz dla uczniów szkół podstawowych klas od I do III Folder uprzejmości dla środowiska. Projekt przypomina nam także, że bycie ekologicznym to dbałość nie tylko o środowisko naturalne, ale też o własny portfel.

Aby zilustrować problemy ekologiczne nie trzeba daleko szukać – wystarczy wyjrzeć przez okno czy udać się na spacer do lasu. Towarzyszyć będą nam wszechobecne śmieci. A to dopiero czubek góry lodowej. Lawina problemów wypływa z każdego domu i musimy mieć świadomość, że to od nas samych zależy, w jakich warunkach będą żyć przyszłe pokolenia.

O wadze tego problemu świadczyć może fakt, że Unia Europejska promuje pro-ekologiczną politykę i pomaga wdrażać rozwiązania mogące do pewnego stopnia wyeliminować problemy energetyczne. Jest się czego bać, ponieważ surowce naturalne wyczerpują się w bardzo szybkim tempie. Na ratunek przychodzą nam jednak promienie słoneczne, ciepło ziemi i wiatr, tj. odnawialne źródła energii.

Słoneczny dzień w Bibliotece będzie podsumowaniem I-go etapu wspomnianego projektu. Rozpocznie go finał konkursów ekologicznych oraz wręczenie nagród laureatom. Nie zabraknie elementu artystycznego -- dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 19 wykonają kilka piosenek o tematyce ekologicznej. Następnie zobaczymy pokaz mody ekologicznej, w którym udział wezmą dzieci uczęszczające do świetlic środowiskowych. Biblioteka przygotowała także „ekologiczną zgaduj zgadulę” dla przyjaciół Maurycego Marchewki, a przeznaczoną dla podopiecznych świetlic środowiskowych i pozostałych czytelników. Po emocjach związanych z tą konkurencją, nadejdzie czas na randez vous z książką ekologiczną, podczas której wysłuchamy popisów czytelniczych. Następnie odbędzie się turniej gier rodzinnych pn. „Granna – siła umysłu!”, a całość zwieńczy „Apetyt na świat” – spotkanie  w ramach prowadzonej przez Bibliotekę edukacji międzykulturowej. Aby nie być gołosłownym, apetyty zaspokoi pizza ufundowana przez pizzerię Giovanni. Wrażeń tego dnia dopełni wystawa prac laureatów konkursu plastyczno-literackiego, pokaz filmów o tematyce ekologicznej oraz wystawa książek ekologicznych ze zbiorów biblioteki. To wszystko już 6 czerwca.
Słoneczny dzień w Bibliotece z założenia wpisuje się w projekt „Europejskie Słoneczne Dni”. Jest to ogólnoeuropejska kampania promująca wykorzystanie energetyki słonecznej. Jej koordynatorem jest European Solar Thermal Industry Federation (ESTIF) w Brukseli. Inicjatywa „Europejskich Słonecznych Dni” wypływa z Dyrektywy 2009/28/WE Komisji Europejskiej o promocji stosowania energii ze źródeł odnawialnych w ramach której Ministerstwo Gospodarki przygotowało Krajowy Plan Działań (KPD) na rzecz energii ze źródeł odnawialnych.

Cieszy fakt, iż dzieci bardzo entuzjastycznie podchodzą do udziału w projekcie. Miejmy nadzieję, że my również będziemy potrafili zaangażować się w dbałość o ekologię i wcielimy w życie informacje wyniesione z Biblioteki w życie. To dopiero pierwszy etap Kulturalnego Klubu Ekologicznego. Drugi zapowiada się równie ciekawie – nie można go przegapić.

Partnerami tego przedsięwzięcia są:
Fundacja Viesmann - ze wszystkich sił!, Fundacja ekologiczna Silesia, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych z Krakowa, Fundacja Energetyka na rzecz Polski Południowej, Granna – producent gier, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. grupa Veolia Environmental Services Polska, Pizzeria Giovanni, PSS Społem, Bank Ochrony Środowiska, Wydawnictwo biobooks.pl, Bank Zachodni WBK.

Patronat honorowy objęli: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Patronat medialny sprawują: Radio Katowice, CTV Jaworzno, Co Tydzień, www.zielonalekcja.pl, www.energieodnawialne.pl

Nadesłała: Halina Rechul

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP