Polecamy
Halina Mieczkowska 28,00 PLN 43,00 PLN

… należy skonstruować odpowiednio rozbudowany schemat opisu bibliograficznego, który by... więcej >

Tydzień Bibliotek 2011 we Włocławku - relacja

Data dodania: 27.05.2011

Tydzień Bibliotek 2011 we Włocławku - relacja

Tegoroczne obchody pod hasłem ”Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę” obfitowały w wiele kulturalnych wydarzeń. 9 maja bibliotekę odwiedziła młodzież z Gimnazjum nr 9. Spotkanie przebiegało w dwóch częściach. Najpierw gimnazjaliści obejrzeli prezentację zatytułowaną: „Białe kruki” w zbiorach MBP we Włocławku”, a następnie odwiedzili działy udostępniania zbiorów. Poznali zasady korzystania z książek, czasopism i z Internetu. Obejrzeli także wystawy prezentowane w bibliotece: „Alchemicy naszych czasów” i „Poznawanie Miłosza”, a w Sali Kameralnej prace artystów z Regionalnego Stowarzyszenia Artystów „Wło-Art”.

W bibliotece przy ulicy Sielskiej we Włocławku odbyło się spotkanie ze znaną i cenioną pisarką, panią Ireną Matuszkiewicz. Intencją spotkania była promocja jej najnowszej książki. "Szepty", to ciepła i poruszająca, a zarazem zabawna opowieść o kobietach dojrzałych, wspierających się w trudnych momentach życiowych. Wbrew pozorom nie jest to książka adresowana wyłącznie do starszych czytelników. Dla młodszych może być przepisem na życie w późniejszym wieku - wtedy też można realizować swoje największe marzenia!

W Filii Nr 3 odbyły się spotkania z cyklu "Czytusiowe Czwartki". Zajęcia poświęcone były figurom geometrycznym oraz cyfrom. Najmłodsi w formie zabawy zapoznali się z podstawowymi figurami geometrycznymi. Zabawie towarzyszyły zajęcia plastyczne, na których dzieci tworzyły pajacyki z poznanych wcześniej figur oraz wyklejały bibułą cyfry. Wysłuchały również wiersza Jana Brzechwy "Żuk", opowiadania z książki Isabel Abedi "Bajeczki na trzy minuteczki" oraz wierszyka o "dziesięciu pingwinach". Dzieci miały okazję pobawić się kręglami, puzzlami.. Spotkania rozpoczęły się tradycyjnym pociągiem przez całą bibliotekę.

12 maja w Filii nr 2 odbyły się zajęcia promujące szwedzką literaturę. Dzieci zapoznały się z popularną serią o krówce Mamie Mu. Miały też okazję zrobić sobie zdjęcie przeobrażając się w krówki.

Tego samego dnia w Filii Książki Mówionej zorganizowane zostało spotkanie z pracownikiem Wydziału Prewencji Miejskiej Komendy Policji we Włocławku, w którym uczestniczyły osoby starsze i niepełnosprawne oraz ich opiekunowie. Tematem były ważne sprawy społeczne: „Jak uniknąć oszustwa i jak należy zachowywać się w trudnych sytuacjach”. Kolejny raz udowodniono, iż biblioteka jest miejscem prawdziwie otwartym i pomocnym w życiu codziennym.

Po południu uczestniczyliśmy w spotkanie promującym najnowszy tomik wierszy o. Łukasza Buksy ofm, pt. „Z mojego okna widzę świat” . Tomik wydany został przez Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników. Wieczór wypełniony był poezją i muzyką. Przesłaniem spotkania była duma z tego kim jesteśmy i radość z naszej „Małej ojczyzny”. Spotkanie poprowadziła Renata Kudeł, dziennikarka Gazety Pomorskiej.

Spotkanie autorskie z Jackiem Cudnym i Jackiem Puzio, które odbyło się w Bibliotece Dziecięcej nr 2 i w Filii nr 6 przy ul. Żytniej miało na celu propagowanie biblioteki i książki. Gośćmi spotkania były dzieci z włocławskich przedszkoli i klas wczesnoszkolnych.

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek wyrazy szacunku i uznania na ręce pani dyrektor MBP Elżbiety Zaborowskiej złożył Prezydent miasta Włocławek Andrzej Pałucki oraz Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Jerzy Wenderlich.

W Tygodniu Bibliotek członkowie SBP i pracownicy bibliotek mieli możliwość zwiedzenia - otwartej po generalnym remoncie - Biblioteki Seminaryjnej Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku oraz Włocławskiej Katedry.

16 maja w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku odbyło się uroczyste zakończenie Tygodnia Bibliotek. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy bibliotek, członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, przedstawiciele władz miasta: prezydent Andrzej Pałucki, wiceprezydent Wanda Muszalik, przewodniczący Rady Miasta Stanisław Wawrzonkoski, inspektor Wydziału Kultury Joanna Rudek, przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Toruniu Elżbieta Nowacka, przewodnicząca Zarządu Oddziału SBP w Toruniu Regina Sakrajda. Zaproszeni goście i pracownicy bibliotek obejrzeli prezentację multimedialną z pobytu włocławskich bibliotekarzy w mediatece „Start-Meta” w Warszawie oraz uczestniczyli w otwarciu wyremontowanej Filii Dziecięcej nr 1. Zwieńczeniem Tygodnia Bibliotek było spotkanie towarzyskie w godzinach wieczornych w Piwiarni Warka.

oprac. Zarząd Oddziału SBP we Włocławku


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP