Polecamy
21,00 PLN 45,00 PLN

Autorom zebranych w tomie tekstów przyświecał cel przypomnienia wartości, znaczenia i roli... więcej >

Tydzień Bibliotek 2011 we Włocławku - relacja

Data dodania: 27.05.2011

Tydzień Bibliotek 2011 we Włocławku - relacja

Tegoroczne obchody pod hasłem ”Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę” obfitowały w wiele kulturalnych wydarzeń. 9 maja bibliotekę odwiedziła młodzież z Gimnazjum nr 9. Spotkanie przebiegało w dwóch częściach. Najpierw gimnazjaliści obejrzeli prezentację zatytułowaną: „Białe kruki” w zbiorach MBP we Włocławku”, a następnie odwiedzili działy udostępniania zbiorów. Poznali zasady korzystania z książek, czasopism i z Internetu. Obejrzeli także wystawy prezentowane w bibliotece: „Alchemicy naszych czasów” i „Poznawanie Miłosza”, a w Sali Kameralnej prace artystów z Regionalnego Stowarzyszenia Artystów „Wło-Art”.

W bibliotece przy ulicy Sielskiej we Włocławku odbyło się spotkanie ze znaną i cenioną pisarką, panią Ireną Matuszkiewicz. Intencją spotkania była promocja jej najnowszej książki. "Szepty", to ciepła i poruszająca, a zarazem zabawna opowieść o kobietach dojrzałych, wspierających się w trudnych momentach życiowych. Wbrew pozorom nie jest to książka adresowana wyłącznie do starszych czytelników. Dla młodszych może być przepisem na życie w późniejszym wieku - wtedy też można realizować swoje największe marzenia!

W Filii Nr 3 odbyły się spotkania z cyklu "Czytusiowe Czwartki". Zajęcia poświęcone były figurom geometrycznym oraz cyfrom. Najmłodsi w formie zabawy zapoznali się z podstawowymi figurami geometrycznymi. Zabawie towarzyszyły zajęcia plastyczne, na których dzieci tworzyły pajacyki z poznanych wcześniej figur oraz wyklejały bibułą cyfry. Wysłuchały również wiersza Jana Brzechwy "Żuk", opowiadania z książki Isabel Abedi "Bajeczki na trzy minuteczki" oraz wierszyka o "dziesięciu pingwinach". Dzieci miały okazję pobawić się kręglami, puzzlami.. Spotkania rozpoczęły się tradycyjnym pociągiem przez całą bibliotekę.

12 maja w Filii nr 2 odbyły się zajęcia promujące szwedzką literaturę. Dzieci zapoznały się z popularną serią o krówce Mamie Mu. Miały też okazję zrobić sobie zdjęcie przeobrażając się w krówki.

Tego samego dnia w Filii Książki Mówionej zorganizowane zostało spotkanie z pracownikiem Wydziału Prewencji Miejskiej Komendy Policji we Włocławku, w którym uczestniczyły osoby starsze i niepełnosprawne oraz ich opiekunowie. Tematem były ważne sprawy społeczne: „Jak uniknąć oszustwa i jak należy zachowywać się w trudnych sytuacjach”. Kolejny raz udowodniono, iż biblioteka jest miejscem prawdziwie otwartym i pomocnym w życiu codziennym.

Po południu uczestniczyliśmy w spotkanie promującym najnowszy tomik wierszy o. Łukasza Buksy ofm, pt. „Z mojego okna widzę świat” . Tomik wydany został przez Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników. Wieczór wypełniony był poezją i muzyką. Przesłaniem spotkania była duma z tego kim jesteśmy i radość z naszej „Małej ojczyzny”. Spotkanie poprowadziła Renata Kudeł, dziennikarka Gazety Pomorskiej.

Spotkanie autorskie z Jackiem Cudnym i Jackiem Puzio, które odbyło się w Bibliotece Dziecięcej nr 2 i w Filii nr 6 przy ul. Żytniej miało na celu propagowanie biblioteki i książki. Gośćmi spotkania były dzieci z włocławskich przedszkoli i klas wczesnoszkolnych.

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek wyrazy szacunku i uznania na ręce pani dyrektor MBP Elżbiety Zaborowskiej złożył Prezydent miasta Włocławek Andrzej Pałucki oraz Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Jerzy Wenderlich.

W Tygodniu Bibliotek członkowie SBP i pracownicy bibliotek mieli możliwość zwiedzenia - otwartej po generalnym remoncie - Biblioteki Seminaryjnej Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku oraz Włocławskiej Katedry.

16 maja w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku odbyło się uroczyste zakończenie Tygodnia Bibliotek. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy bibliotek, członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, przedstawiciele władz miasta: prezydent Andrzej Pałucki, wiceprezydent Wanda Muszalik, przewodniczący Rady Miasta Stanisław Wawrzonkoski, inspektor Wydziału Kultury Joanna Rudek, przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Toruniu Elżbieta Nowacka, przewodnicząca Zarządu Oddziału SBP w Toruniu Regina Sakrajda. Zaproszeni goście i pracownicy bibliotek obejrzeli prezentację multimedialną z pobytu włocławskich bibliotekarzy w mediatece „Start-Meta” w Warszawie oraz uczestniczyli w otwarciu wyremontowanej Filii Dziecięcej nr 1. Zwieńczeniem Tygodnia Bibliotek było spotkanie towarzyskie w godzinach wieczornych w Piwiarni Warka.

oprac. Zarząd Oddziału SBP we Włocławku


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP