Polecamy
25,00 PLN

W kolejnym piętnastym tomiku serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”,... więcej >

XLI Spotkanie Zespołu Ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP | 9-10 czerwca 2022 r. | Relacja

Data dodania: 28.06.2022

XLI Spotkanie Zespołu Ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP | 9-10 czerwca 2022 r. | Relacja

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu odbyło się XLI Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP. Bibliografowie obradowali w dniach 9-10 czerwca 2022 r. Tematem konferencji była „Specyfika regionów – bibliografie i zbiory regionalne”. W spotkaniu brało udział ponad 40 przedstawicieli bibliotek publicznych, bibliotek pedagogicznych, Biblioteki Narodowej oraz innych typów bibliotek.

Podczas spotkania rozważano kwestie bibliografii i zbiorów regionalnych oraz ich rolę w dokumentowaniu niepowtarzalności poszczególnych regionów Polski. Omawiano i prezentowano różne typy zbiorów, od książek i czasopism po pocztówki, etykiety winiarskie i pieniądz zastępczy. Podkreślano potrzebę udostępniania unikalnych dokumentów w zasobach bibliotek cyfrowych. Uczestnicy dzielili się swoimi inicjatywami na wykorzystywanie regionalnych zasobów w działalności edukacyjnej, kulturalnej i promocyjnej bibliotek. Wydarzenia, inspirowane zjawiskami literackimi, odwołujące się do historii i tradycji regionów są organizowane w każdej bibliotece. Przykłady można mnożyć, a kreatywność w tym względzie jest nieograniczona. Stwierdzono, że zbiory i bibliografie regionalne znakomicie odzwierciedlają specyfikę regionów, służą promocji biblioteki, regionu, a dzięki lokalnej tematyce przyciągają użytkowników, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju czytelnictwa.

 

Analizowano osiągnięcia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu na polu bibliografii regionalnej i działalności regionalistycznej. Przedstawiono stan prac nad Bibliografią Województwa Opolskiego, a także mówiono o Bibliografii Powiatu Ziemskiego Opolskiego i bibliografiach tematycznych, dotyczących regionu. Zaprezentowano unikatowe zbiory opolskiej Biblioteki – również te zabytkowe.

O specyfice zbiorów regionalnych, pracach bibliograficznych i prowadzonych działaniach regionalistycznych mówili bibliografowie z bibliotek: Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie.

W podsumowaniu podkreślano znaczenie konferencji dla poszerzania wiedzy o regionach oraz sposobach dokumentowania i promowania ich specyfiki. Akcentowano ważność Spotkań Zespołu dla wymiany doświadczeń, wykorzystania potencjału zbiorów regionalnych, pozyskiwania nowych pomysłów i inspiracji do dalszej pracy w poszczególnych bibliotekach. Dzięki temu bibliografie regionalne mogą rozwijać się dynamicznie, są unowocześniane i dostosowywane do standardów nowoczesnego bibliotekarstwa i oczekiwań użytkowników.

Podczas konferencji zaprezentowano System Bibliografia – unikatowe oprogramowanie dedykowanego do prowadzenia Bibliografii Regionalnej (Trzecia Strona Sp. z o.o.). System jest wyposażony w narzędzia do prowadzenia bibliografii regionalnej, katalogowania dokumentów życia społecznego, tworzenia bibliografii przedmiotowych i podmiotowych, dodawania załączników w postaci skanów, zdjęć.

Uczestnicy Spotkania mieli możliwość obejrzenia  zbiorów zabytkowych WBP w Opolu, w tym, rękopisów, starodruków, zbiorów kartograficznych, graficznych, które są przechowywane w zamku w Rogowie Opolskim. Ponadto zwiedzili Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Emanuela Smołki w Opolu, w tym wystawę regionalnych pocztówek.

W czasie wolnym od obrad, odbyli spacer po opolskim starym mieście, jak również wzięli udział w spotkaniu autorskim z Robertem Górskim i Moniką Sobień-Górską, które odbyło się w ramach cyklu Zaczytane Opolskie.

 

   

 

Więcej zdjęć w >>Galerii

Sponsor


Udostępnione prezentacje:

 

 

 


Sponsorem głównym spotkania była Trzecia Strona

Tekst i foto: MP


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP