Polecamy
85,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Już niedługo w Książnicy Pomorskiej

Data dodania: 30.05.2011

Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy 65 lat Aeroklubu Szczecińskiego w czwartek 2 czerwca 2011 o godz. 17 w Sali pod Piramidą. Wystawa przedstawia działalność Aeroklubu Szczecińskiego od czasów jego powstania w 1945 r. do chwili obecnej. Prezentowane na niej eksponaty podzielono na następujące grupy tematyczne: modelarstwo, spadochroniarstwo, szybownictwo, sport samolotowy, lotniarstwo. Zgromadzono na niej modele samolotów, zdjęcia, mapy, dyplomy, puchary i liczne urządzenia techniczne. Atrakcję wystawy stanowić będzie oryginalny kadłub szybowca oraz rozłożony spadochron. Organizatorem wystawy jest Aeroklub Szczeciński. Wystawa czynna do 30 czerwca 2011. Wstęp wolny


Zapraszamy na spotkanie z Henryką Kryszczyńską, autorką książki W żelaznych trzewiczkach we wtorek 31 maja 2011 r. o godz. 17 do Sali Stefana Flukowskiego. Henryka Kryszczyńska jest emerytowaną nauczycielką, swój czas poświęca pracy literackiej, pisze prozę i poezję, a także maluje. Udziela się w Amatorskim Klubie Plastyków przy WDK w Szczecinie, swoje obrazy wystawiała na ekspozycjach zbiorowych i indywidualnych. Prace autorki znajdują sie w zbiorach osób prywatnych w kraju i zagranicą (m.in. w Austrii, Danii, Holandii, Szwecji). Książka „W żelaznych trzewiczkach” jest psychologicznie pogłębionym zapisem traumatycznych przeżyć, podejmuje ważki problem wyborów moralnych, problemu samobójstwa, miejsca wiary i religii w życiu człowieka, skierowana jest do czytelników wymagających i wrażliwych.


Zapraszamy na spotkanie autorskie z Anną Frajlich i promocję jej książek: tomu opowiadań Laboratorium oraz Czesław Miłosz. Lekcje w środę 2 maja 2011 o godz. 11 do Sali Stefana Flukowskiego. Anna Frajlich-Zając, polska poetka żydowskiego pochodzenia, prozaiczka, literaturoznawczyni, doktor slawistyki, wykładowca literatury na Uniwersytecie Columbia w Nowym Yorku na Wydziale Języków i Literatur Słowiańskich. Jest autorką wielu tomów wierszy, m.in. Tylko ziemia (1979), Indian Summer (1982), Ogrodem i ogrodzeniem (1993), Jeszcze w drodze (1994), W słońcu listopada (2000), Znów szuka mnie wiatr (2001), Between Dawn And The Wind – Pomiędzy świtem i wiatrem (2006). W swojej poezji podejmuje refleksję nad sytuacją wygnania i jej skutkami, nad kwestią przynależności, zadomowienia, zakorzenienia. W 2007 r. w wydawnictwie "Rodopi" (Amsterdam / Nowy York) ukazała się jej monografia "The Legacy Of Ancient Rome In The Russian Silver Age" obrazująca dziedzictwo starożytnego Rzymu w srebrnym wieku rosyjskiej poezji. W ostatnim czasie ukazały się też dwie książki dokumentalne, zbiory listów: S. Kossowska, Definicja szczęścia. Listy do Anny Frajlich 1972-2003 (Toruń 2007) oraz F. Bromberg, A. Frajlich, W. Zając, Po marcu - Wiedeń, Rzym, Nowy Jork (Warszawa 2008).

Laureatka Nagrody Fundacji Kościelskich (1980) oraz nagrody Fundacji Władysława i Nelly Turzańskich (2003). Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej (2002). Uhonorowana tytułem Ambasadora Szczecina (2008). Szczecińskie wydawnictwo FORMA w serii PIĘTNASTKA wydało zbiór opowiadań "Laboratorium" (2010), a rok później - zbiór esejów"Czesław Miłosz. Lekcje" (2011). Na drugą z wymienionych książek złożyły się teksty publikowane pierwotnie w nowojorskim Przeglądzie Polskim. Ta książka to jej prywatny hołd złożony Czesławowi Miłoszowi.
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP