Polecamy
Katarzyna Stanny 8,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

0,5 mln złotych z Funduszy Norweskich na poprawę dostępności bibliotek w Trójmieście

Data dodania: 04.08.2022

0,5 mln złotych z Funduszy Norweskich na poprawę dostępności bibliotek w Trójmieście

Podpisano umowę na dofinansowanie projektu “Kultura włącza” realizowanego przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia Sopot we współpracy z Biblioteką Narodową w Oslo oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku. OMGGS otrzyma z Funduszy Norweskich prawie 500 tys. złotych. W ramach projektu przeszkolonych zostanie 300 pracowników, którzy wezmą udział w wizytach studyjnych i warsztatach. Ponadto zostanie opracowany podręcznik dobrych praktyk - zbiór zasad służących poprawie dostępności bibliotek i domów kultury na terenie OMGGS.

Projekt “Kultura włącza” potrwa dwa lata i zakłada m.in. wymianę doświadczeń między partnerami w sferze dostępu do oferty kulturalnej bibliotek.

- Jestem przekonany o tym, że wiele mamy sobie do opowiedzenia i zaproponowania - mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP. - Na Pomorzu od niedawna mierzymy się z wielkim wyzwaniem przyjęcia licznej grupy osób z Ukrainy, które u nas znalazły czasowe schronienie. Z problemem przyjęcia grup imigrantów Skandynawia mierzy się już od dawna. W Polsce od kilku lat zastanawiamy się nad zapisami ustawy o dostępności, która skłania wszystkie instytucje publiczne do tego, aby przestrzeń i działania tych instytucji były dostępne dla osób z różnych grup z niepełnosprawnościami. Skandynawia ma pewnie więcej doświadczeń w tej dziedzinie - chętnie je poznamy i chętnie przedstawimy własne. Wytypujemy 4 biblioteki publiczne w województwie pomorskim, których pracownicy będą mogli wybrać się na studyjne wizyty do Norwegii. Przyjmiemy też na Pomorzu pracowników biblioteki w Oslo. Wierzę, że “Podręcznik dobrych praktyk w poprawie dostępu do oferty kulturalnej bibliotek” będzie użyteczny i dzięki temu projektowi i współpracy drzwi pomorskich bibliotek będą jeszcze szerzej niż dotąd otwarte przed wszystkimi grupami naszych Czytelników.

- Biblioteki muszą stać się przestrzeniami, w których oprócz książek Polacy i obcokrajowcy mogą “wypożyczyć” siebie nawzajem, żeby  opowiadać własne historie -  mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS. - W projekcie wymieniamy doświadczenia pomorskich bibliotek z bibliotekami z Oslo. Już obecnie działać zaczęły kawiarnie językowe, w których zarówno imigranci, jak i stali mieszkańcy, mogą spotkać się i porozmawiać, ucząc się nie tylko języka, ale poznając również konteksty lokalne. Celem jest to, aby nawet najmniejsza biblioteka czy dom kultury były miejscem zapraszającym do spotkania i poznania się nawzajem.

 - Dla biblioteki projekt”Kultura włącza” ma kluczowe znaczenie, bo dzięki niemu inwestujemy w kadry - mówi dr Joanna Grey, zastępca dyrektora ds. strategii i rozwoju WiMBP. - Bibliotekę tworzą ludzie dla ludzi, ważne jest, by posiadali wszelkie kompetencje do obsługi każdego czytelnika. Dzięki wymianie doświadczeń z Biblioteką Narodową w Oslo już dziś tworzymy kawiarenki językowe oparte na wolontariuszach. System sprawdził się w Norwegii przypadku uchodźców z Syrii, mamy nadzieję, że podobnie będzie u nas.

Projekt “Kultura włącza”  jest realizowany w ramach programu “Kultura” - działanie  “Poprawa dostępności do kultury i sztuki”. Dofinansowanie przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej na stronie >> OMGGS


Redakcja

Źródło: OMGGS


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP