Polecamy
85,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

"Mickiewicz i kobiety" | Piknik literacki w Szczecinie |Relacja

Data dodania: 05.08.2022

3 czerwca 2022 (piątek) miało miejsce spotkanie literackie  - w  plenerze, na leżakach - poświęcone stosunkowi do kobiet Adama Mickiewicza w jego życiu osobistym oraz w twórczości literackiej. Punktem wyjścia wydarzenia były: 2022 rok uchwalony przez Sejm RP  Rokiem Romantyzmu Polskiego oraz szczecińska debata publiczna, która toczyła się wokół nadania nazwy Plac Praw Kobiet (czerwiec 2021) miejscu w okolicy Placu Mickiewicza. Organizatorzy  wyszli z założenia, że  ciekawe by było "zapytać"  poetę o jego stosunek do tego sąsiedztwa. Wyobrażenie na temat kobiet w życiu i twórczości Mickiewicza naszkicowali dr hab., prof. US Tatiana Czerska oraz dr hab., prof. US Piotr Krupiński. Następnie uczestnicy spotkania spróbowali odpowiedzieć na pytanie o ewentualne nastawienie Mickiewicza do nazwania szczecińskiego placu, nad który patrzy z pomnika, Placem Praw Kobiet. Trzy najciekawsze wypowiedzi zostały nagrodzone upominkami książkowymi - Adam Mickiewicz, Ballady i romanse. Z komentarzem Marianny Sztymy (HarperKids 2018).

Dr hab., prof. US Tatiana Czerska:

Przez życie Adama Mickiewicza przewinęło się wiele kobiet. Niektóre z nich zostały utrwalone w jego utworach. Wbrew utartej opinii to nie słynna Maryla Wereszczakówna, a potem Puttkamerowa była największą ani jedyną miłością wieszcza. Poeta romansował, ale przede wszystkim przyjaźnił się z wieloma kobietami, często zamożnymi, dobrze wykształconymi i wpływowymi. One były nie tylko jego kochankami, ale partnerkami intelektualnymi i protektorkami. W Paryżu, już jako mąż i ojciec poznał jedną z pierwszych emancypantek, Margaret Fuller. Korespondowali ze sobą przez wiele lat. Dla tworzonego przez siebie w Rzymie Legionu Polskiego napisał Skład Zasad (1848), a w nim umieścił punkt o równych prawach kobiet i mężczyzn.

Organizatorem spotkania był Oddział Szczeciński SBP we współpracy z  Towarzystwem Literackim im. Adama Mickiewicza, Radą Osiedla Stare Miasto w Szczecinie i Stowarzyszeniem „Literatura działa". Wydarzenie zostało dofinansowane przez Gminę Miasto Szczecin z programu #Mikrodotacje prowadzonego przez #Sektor3. Koordynatorka: Barbara Markowska (Koło 9 Szczecin OZ SBP). 


Piknik literacki - Mickiewicz i kobiety
3 czerwca 2022
Szczecin, Plac Praw Kobiet

Organizatorzy: Oddział Szczeciński SBP, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza, Rada Osiedla Stare Miasto oraz Stowarzyszenie „Literatura działa".

Finansowanie: program #Mikrodotacje Gmina Miasto Szczecin, Sektor3.

Oprac.: Barbara Markowska & MaraKU.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP