Polecamy
37,00 PLN

W kolejnym piętnastym tomiku serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach... więcej >

Z muzyką wśród książek

Data dodania: 30.05.2011

Na pomysł organizowania spotkań z muzyką pośród regałów bibliotecznych wpadła kilkanaście lat temu ówczesna dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej - Maria Sałata. Stąd wziął się też tytuł cyklu "Z muzyką wśród książek." Owe spotkania przybierały różne formy, czasem były to koncerty, czasem spotkania przybliżające sylwetki osób związanych z muzyką. Ostatnio taką okazję do edukacji muzycznej mieli uczniowie klasy I a i I b ze Szkoły Podstawowej Nr 1.

Pod opieką nauczycielek Zofii Krawczyk i Marii Kołady przybyli oni do brzezińskiej biblioteki aby zapoznać się bliżej z postacią najbardziej znanego polskiego kompozytora - Fryderyka Chopina. Magdalena Jamroży i Mariusz Wrona z Instytutu Chopina w Warszawie opowiadali dzieciom o młodości słynnego Polaka, spędzonej w stolicy oraz jego rodzinie. Dzieci mogły także zobaczyć jak wyglądały przedmioty należące niegdyś do młodego Fryderyka na przykład pudełko z kotkiem w którym przechowywał cukierki oraz inne pamiątki: listy pierwsze autografy, zdjęcia. W tle grała muzyka kompozytora. Dla uczestników spotkania przygotowano też płyty z  utworami Fryderyka Chopina, które zostaną rozdane w szkole, żeby młodzi słuchacze mogli powracać do twórczości naszego słynnego rodaka.

A takie spotkania to dobra okazja, żeby opowiedzieć najmłodszym o Polaku znanym dziś na całym świecie. To także dobry sposób na promowanie muzyki innej niż ta znana z popularnych teledysków. Biblioteka jest miejscem wydaje się stworzonym do odkrywania takich znanych postaci z przeszłości. Tu pośród tysięcy książek nawet muzyka brzmi inaczej.

Nadesłała: Danuta Wylazłowska
Miejska Biblioteka Publiczna w Brzezinach


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP