Polecamy
37,00 PLN

W kolejnym piętnastym tomiku serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach... więcej >

Tydzień Bibliotek 2011 w Łańcucie

Data dodania: 30.05.2011

W bieżącym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie, podobnie jak w latach ubiegłych, czynnie włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek.

Na Sali Wystawowej została zorganizowana wystawa „Od tabliczki do e-booka. Dzieje książki”. Wystawie towarzyszyła prezentacja multimedialna w dwóch wersjach dla przedszkolaków i uczniów klas I-V oraz dla kl. IV, gimnazjów i szkół średnich. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Na prośbę nauczycieli została przedłużona do 15 czerwca.

Z okazji Tygodnia Bibliotek dla swoich czytelników Biblioteka zaprosiła znanych pisarzy :

12 maja 2011 roku naszą Bibliotekę odwiedził Grzegorz Kasdepke, autor książek dla dzieci i młodzieży, scenarzysta i współautor programów telewizyjnych, laureat wielu wyróżnień i nagród za twórczość literacką m.in. nagrody im. Kornela Makuszyńskiego.
Spotkanie przebiegło w miłej, wesołej atmosferze. Pisarz wraz ze swoimi młodymi czytelnikami „rozgryzał” znaczenie niektórych związków frazeologicznych i zachęcał do przeczytania jego książek. Podczas spotkania odbyła się również mini- promocja najnowszej książki autora napisanej wspólnie z Anną Onichimowską pt. „Gdybym był dziewczynką, gdybym była chłopcem.” Nasz gość nawiązał wspaniały kontakt z dziećmi, które podczas zabawy w dziennikarzy zasypały go lawiną pytań. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas trzecich łańcuckich szkół podstawowych wraz z opiekunami oraz czytelnicy Oddziału dla Dzieci. Przygotowały one dla naszego gościa kolorową planszę „Zabytki Łańcuta” oraz laurki. Na zakończenie przemiłego spotkania zaśpiewały autorowi dwie piosenki „Kolorowe dzieci” oraz „Mój Łańcut” zapraszając go w ten sposób powtórnie do naszego miasta. Każdy z uczestników spotkania otrzymał od autora pamiętnikowy wpis do przyniesionej książki.

24 maja 2011 r. w MBP w Łańcucie odbyło się spotkanie z panią Małgorzatą Gutowską-Adamczyk w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Jak sama mówi o sobie dopiero pisząc „Cukiernię” poczuła się prawdziwą pisarką wcześniej uparcie nazywała siebie „autorką”. Spotkanie przebiegło w niezwykłej atmosferze. Czytelniczki miały okazję poczuć się jak w prawdziwej cukierni. Były stoliki, świeczki i oczywiście ciasta upieczone przez zaproszonych gości oraz pracowników biblioteki. Miłośnicy książek pani Małgosi mieli okazję lepiej zaznajomić się z Jej twórczością oraz samą autorką, która w interesujący sposób opowiadała o sobie, m.in. o początkach swojej pracy literackiej, inspiracjach i ambicjach. Spotkanie było przeplatane fragmentami powieści czytanymi przez pisarkę oraz konkursem na najlepsze ciasto wieczoru. Na zakończenie posiadacze książek otrzymali od autorki wpis z autografem

W dniach 10 i 11 maja 2011 r. w Oddziale dla Dzieci MBP w Łańcucie odbyły się spotkania w ramach ogólnopolskiej akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. W pierwszym spotkaniu udział wzięli uczniowie klasy pierwszej, natomiast na drugie spotkanie przybyły dzieci z Przedszkola. Naszym gościem była Pani dr Danuta Kolek kierownik Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie – Filia w Łańcucie, która przeczytała dzieciom „bajeczki z własnej półeczki” – „Zaczarowane historie” i „Wiersze” Jana Brzechwy
Spotkania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci z uwagą wysłuchały czytanych tekstów. Miały także mnóstwo pytań do przemiłego gościa. Na zakończenie spotkania oglądnęły prezentacje multimedialną o Bibliotece Pedagogicznej w Łańcucie oraz otrzymały zakładki do książek i słodycze.

Z okazji Tygodnia Bibliotek SBP koło Łańcut wraz z z Miejską Biblioteką Publiczną w Łańcucie ogłosiło II edycję konkursu otwartego „Ziemia Łańcucka Dzisiaj” w br w kategorii Sport” . Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w dniu 9 maja podczas obchodów Powiatowego Dnia Bibliotekarza w Gminnym Ośrodku Kultury w Medyni Głogowskiej.

W dniu 9 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnej odbył się Powiatowy Dzień Bibliotekarza. Jego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie, Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Czarnej.
Udział w nim wzięli zaproszeni goście m.in.: Poseł na Sejm RP, władze samorządowe Powiatu łańcuckiego, Miasta Łańcuta i Gminy Czarna, Dyrektorzy Ośrodków Kultury, przedstawiciele WiMBP w Rzeszowie, Bibliotekarze powiatu łańcuckiego i laureaci konkursu zorganizowanego przez MBP ph.„Ziemia Łańcucka Dzisiaj. Kategoria Sport”.

Uczestników spotkania powitała Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie – Małgorzata Sońska. Następnie głos zabrał włodarz Gminy Czarna Edward Dobrzański, który przedstawił zebranym gościom najważniejsze informacje o historii, sukcesach i działalności gminy. Podziękowania za pracę oraz serdeczne życzenia złożyli bibliotekarzom poseł Kazimierz Gołojuch oraz władze samorządowe. List gratulacyjny od Stanisława Turka – Dyrektora WiMBP w Rzeszowie przeczytała Lucyna Kloczkowska - Kierownik Działu Instrukcyjno Metodycznego.

Po wystąpieniach została zaprezentowana prezentacja multimedialna „Biblioteki Publiczne w Gminie Czarna” opracowana przez Krystynę Teichman Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Czarnej, po czym nastąpił moment wręczenia nagród i dyplomów laureatom konkursu „Ziemia Łańcucka Dzisiaj. Kategoria Sport”.

Po krótkiej przerwie odbył się wykład dr Bożeny Jaskowskiej „Jak złapać użytkownika w sieć? Elementy marketingu 2.0 w promowaniu usług bibliotecznych”, któremu towarzyszyła prezentacja multimedialna.

Miłym akcentem uroczystości Powiatowego Dnia Bibliotekarza było zwiedzanie Zagrody Garncarskiej, pokaz wyrobu glinianych naczyń oraz zwiedzanie muzeum rzeźby w glinie Władysławy Prucnal.

Jak co roku w okresie Tygodnia Bibliotek nie były pobierane kary regulaminowe od dłużników a także można było zobaczyć wszystkie pomieszczenia biblioteki podczas „Dni Otwartych”. Najliczniej przybyły przedszkolaki.

Nadesłała: Małgorzata Szpunar
MBP w Łańcucie


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP