Polecamy
85,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Ósmy Tydzień Bibliotek - podsumowanie

Data dodania: 31.05.2011

Tydzień Bibliotek to inicjatywa stworzona w 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w celu przybliżenia biblioteki, jako miejsca, gdzie oprócz korzystania z książek, można ciekawie spędzić czas. To możliwość lepszego poznania zawodu bibliotekarza, przełamując stereotypy i pokazując osoby z różnorodnymi pasjami i umiejętnościami. To także tydzień, w trakcie którego, poprzez wiele imprez, spotkań, wykładów czy wystaw promuje się czytanie i literaturę. Tydzień Bibliotek trwa od 8 do 15 maja, rozpoczynając się tradycyjnie od Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. W ramach programu organizowany jest konkurs skierowany do bibliotek i ośrodków informacji w całej Polsce, dotyczący wszelkich działań związanych z promocją czytelnictwa i biblioteki. Warunkiem udziału jest przesłanie pełnej dokumentacji z realizacji przeprowadzonych akcji. W tym roku po raz pierwszy ustanowiono nagrodę dodatkową w konkursie, pod hasłem „Komu po drodze?” ufundowaną przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Mogą ją zdobyć te biblioteki, które w swojej ofercie przygotowały interesujące propozycje skierowane konkretnie do dwóch grup wiekowych (starszej młodzieży 16-25 lat oraz dorosłych 25-60 lat), do odbiorców, którzy mają mniejszy kontakt z biblioteką, bądź zupełnie z niej nie korzystają, dlatego tak istotne jest przyciągnięcie tych osób i pokazanie im, że biblioteka może stać się atrakcyjnym miejscem dla każdego, bez względu na wiek. Prace można nadsyłać do 15 lipca, a wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej do końca września, przez Komisję Konkursową SBP.

Tegoroczny Tydzień Bibliotek upłynął pod hasłem „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę”. W całym kraju wiele małych i dużych bibliotek włączyło się aktywnie w popularyzację czytania oraz książek, organizując lekcje biblioteczne dla uczniów, konkursy recytatorskie, malarskie, przedstawienia, spotkania autorskie, koncerty, wykłady czy wystawy. Z ponad sześćdziesięciu miast i miejscowości napłynęły relacje prezentujące różnorakie wydarzenia. W Gnieźnie zorganizowano konkurs plastyczny na najpiękniejszą okładkę ilustrującą baśnie Hansa Christiana Andersena, w Zduńskiej Woli wybierano najlepsze wiersze czytelników dotyczące książki, zaś w Siemianowicach Śląskich zaprezentowano intrygującą wystawę „Władca Pierścieni, Gwiezdne Wojny i Japonia w literaturze, kulturze i filmie”, zestawiając ze sobą z pozoru trzy zupełnie odrębne tematy. Zielona Góra zaproponowała sygnowania książek ozdobnymi pieczęciami w ramach akcji „Oznacz swoje książki, by nikt nie zapomniał Ci ich oddać”. W Aleksandrowie postawiono na rodziców, proponując im prelekcję „Przy kawie o dobroczynnym wpływie głośnego czytania na rozwój dzieci” oraz zwrócono uwagę na ekologię, organizując wymianę książek za makulaturę i baterie. „Łosprawiomy po naszymu” czyli konkurs Gwary Śląskiej odbył się w Raciborzu. W tamtejsze obchody Tygodnia Bibliotek włączyli się także nasi sąsiedzi zza Olzy, organizując Dzień Czeski, za pośrednictwem Biblioteki im. Petra Bezruce z Opawy. Biblioteka w Jarocinie postanowiła zapisać się w kartach Księgi Guinnessa tworząc najdłuższą zakładkę do książki z kolorowych papierków od cukierków, natomiast we Wrocławiu przygotowano konkurs „Literacki Detektyw” wymagający nie lada wiedzy i pamięci zarówno od organizatorów jak i uczestników. Przez siedem dni prezentowano czytelnikom fragmenty literatury pięknej na temat bibliotek bądź bibliotekarzy – trzeba było odgadnąć tytuł oraz autora dzieła, z którego pochodzi cytat.

Tydzień Bibliotek to również spotkania z ciekawymi gośćmi i autorami. W Opolu można było uczestniczyć w multimedialnym wykładzie na temat twórczości Elfriede Jelinek oraz w spotkaniu autorskim z wybitną dziennikarką Teresą Torańską. Oleśnica zorganizowała spotkanie z Jarosławem Kretem, prezenterem pogody, ale równocześnie zapalonym fotoreporterem i autorek książek podróżniczych. W Poznaniu pan Juliusz Sienkiewicz, wnuk pisarza, opowiadał o losach rodu, zaś w Szczecinie odbyła się „Herbatka z Kisielem”, spotkanie z Małgorzatą Gąsiorowską, autorką biografii „Kisielewski” oraz synem znanego prozaika, publicysty i kompozytora, Jerzym Kisielewskim. Niezwykle interesujący wykład miał miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, gdzie historyk sztuki i bibliolog Arkadiusz Wagner opisywał książkę jako dzieło sztuki, prezentując ją od strony drukarskiej, papierniczej, ilustratorskiej czy introligatorskiej. Przy tej okazji podziwiać można było unikatowe egzemplarze książek.

Wśród bogatej oferty zajęć dla dzieci ciekawy pomysł zaproponowała biblioteka w Kędzierzynie-Koźlu, pozwalając najmłodszym czytelnikom na stworzenie swojego własnego audiobooka pod hasłem „Książka zaczarowana twoim głosem”, natomiast gmina Węgliniec zorganizowała konkurs na najlepszą reklamę książki, którego wyniki mogą stać się cenną pomocą dla księgarń.

Jak się okazało, nie tylko biblioteki mogły przedstawić się od ciekawszej strony, ale również sami bibliotekarze. W Żarach zaprezentowano wystawę „Pasje twórcze Bibliotekarzy”, a w Rzeszowie pokazano fotografie opisujące dalekie podróże pracowników biblioteki. Ponadto w 19 miejscowościach w całej Polsce zorganizowano już po raz drugi rajd rowerowy bibliotekarzy, czytelników, księgarzy i wszelkich miłośników rowerów, pod nazwą Odjazdowy Bibliotekarz. Akcja okazała się niezwykłą atrakcją dla wielu mieszkańców, trasy biegły obok bibliotek, księgarń czy antykwariatów, kolumna rowerów przejeżdżała od kilku do kilkunastu kilometrów. Rajdowi często towarzyszyły dodatkowe imprezy w postaci bezpłatnej wymiany książek, konkursów, pikników czy koncertów. Nawet wtedy, kiedy pogoda nie dopisała, jak miało to miejsce na przykład w Krakowie, bibliotekarze nie stracili ducha i zorganizowali zamiast rajdu przemarsz na rynek, skandując hasła zachęcające do czytania i odwiedzania bibliotek.

Podsumowując Tydzień Bibliotek 2011 można z pewnością powiedzieć, że był to czas dobrze wykorzystany, bogaty w wiele niezwykle interesujących inicjatyw i wydarzeń skupiających się wokół biblioteki, książek i wszelkich miłośników czytania. Wszystkie spotkania i imprezy miały za zadanie przybliżyć nas do literatury oraz miejsc i ludzi, którzy są z nią związani. Życzmy sobie nawzajem, by za rok jeszcze większa liczba miast włączyła się do programu Tygodnia Bibliotek i Odjazdowego Bibliotekarza, aby hasło kampanii „Olej stado! Bądź czarną owcą!” wkrótce przestało być aktualne.

Autor: Małgorzata Woźniak


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP