Polecamy
26,00 PLN 32,00 PLN

  Żyjemy w bardzo „ciekawych czasach”, w dobie dynamicznej transformacji komunikacji... więcej >

Jak to dawniej bywało… w bibliotekach... | Wystawa online w WBP w Łodzi

Data dodania: 22.09.2022

Jak to dawniej bywało… w bibliotekach... | Wystawa online w WBP w Łodzi

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania wystawy online Jak to dawniej bywało… w bibliotekach. Historia bibliotek oraz bibliotekarstwa łódzkiego i wojewódzkiego w zdjęciach.

Wystawa dostępna jest pod linkiem http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2022-biblioteki/

Podstawą prawną działalności bibliotek publicznych w Polsce po II wojnie światowej stał się „Dekret z dnia 17 kwietnia 1946 r. o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi”.

W wyniku realizacji postanowień „Dekretu” zaczęto organizować, przystosowaną do podziału administracyjnego, ogólnopolską sieć bibliotek publicznych – powiatowych, miejskich i gminnych. Jego wykonanie okazało się niezmiernie trudne ze względu na zniszczenia wojenne. W 1946 r. w województwie łódzkim funkcjonowało 60 placówek, natomiast 3 lata później było ich już 239. W 1950 r. powstała Wojewódzka Biblioteka Publiczna, w 1954 r. zaczęto łączyć biblioteki powiatowe z miejskimi funkcjonującymi w obrębie władz powiatowych. W tym okresie rozpoczęła się organizacja bibliotek gromadzkich, zgodnie z nowym podziałem administracyjnym, który w miejsce gmin wprowadził gromady. W 1955 r. w sieci bibliotecznej funkcjonowało 470 placówek. Dla porównania, w roku 2001 czyli w okresie, z którego pochodzą ostatnie zdjęcia prezentowane na wystawie w województwie pracowało 585 bibliotek i filii oraz 93 punkty biblioteczne. W bibliotekach zatrudnionych było 1213 pracowników działalności podstawowej. Biblioteki w województwie łódzkim obsługiwały 476 861 czytelników.

Na wystawie prezentowane są zdjęcia ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Ukazane są na nich lokale biblioteczne, wnętrza bibliotek i działania prowadzone przez bibliotekarzy na przestrzeni lat. Wszystkie zdjęcia pochodzą z okresu powojennego, najwcześniejsze datowane z lat 50. XX wieku. Niestety większość zdjęć nie posiada precyzyjnych opisów, w związku z tym umiejscowienie ich w czasie i przestrzeni nie zawsze jest możliwe. Mimo wszystko zdecydowałyśmy się na przedstawienie tych zdjęć, nawet ze szczątkowym opisem, aby ujrzały światło dzienne.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

 

Wystawę i informację o niej przygotowały Danuta Wachulak i Anna Wejman z Działu Metodyki, Analiz i Szkoleń 42 6630353 / dmas@wbp.lodz.pl


WBP w Łodzi


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP