Polecamy

Jak to dawniej bywało… w bibliotekach... | Wystawa online w WBP w Łodzi

Data dodania: 22.09.2022

Jak to dawniej bywało… w bibliotekach... | Wystawa online w WBP w Łodzi

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania wystawy online Jak to dawniej bywało… w bibliotekach. Historia bibliotek oraz bibliotekarstwa łódzkiego i wojewódzkiego w zdjęciach.

Wystawa dostępna jest pod linkiem http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2022-biblioteki/

Podstawą prawną działalności bibliotek publicznych w Polsce po II wojnie światowej stał się „Dekret z dnia 17 kwietnia 1946 r. o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi”.

W wyniku realizacji postanowień „Dekretu” zaczęto organizować, przystosowaną do podziału administracyjnego, ogólnopolską sieć bibliotek publicznych – powiatowych, miejskich i gminnych. Jego wykonanie okazało się niezmiernie trudne ze względu na zniszczenia wojenne. W 1946 r. w województwie łódzkim funkcjonowało 60 placówek, natomiast 3 lata później było ich już 239. W 1950 r. powstała Wojewódzka Biblioteka Publiczna, w 1954 r. zaczęto łączyć biblioteki powiatowe z miejskimi funkcjonującymi w obrębie władz powiatowych. W tym okresie rozpoczęła się organizacja bibliotek gromadzkich, zgodnie z nowym podziałem administracyjnym, który w miejsce gmin wprowadził gromady. W 1955 r. w sieci bibliotecznej funkcjonowało 470 placówek. Dla porównania, w roku 2001 czyli w okresie, z którego pochodzą ostatnie zdjęcia prezentowane na wystawie w województwie pracowało 585 bibliotek i filii oraz 93 punkty biblioteczne. W bibliotekach zatrudnionych było 1213 pracowników działalności podstawowej. Biblioteki w województwie łódzkim obsługiwały 476 861 czytelników.

Na wystawie prezentowane są zdjęcia ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Ukazane są na nich lokale biblioteczne, wnętrza bibliotek i działania prowadzone przez bibliotekarzy na przestrzeni lat. Wszystkie zdjęcia pochodzą z okresu powojennego, najwcześniejsze datowane z lat 50. XX wieku. Niestety większość zdjęć nie posiada precyzyjnych opisów, w związku z tym umiejscowienie ich w czasie i przestrzeni nie zawsze jest możliwe. Mimo wszystko zdecydowałyśmy się na przedstawienie tych zdjęć, nawet ze szczątkowym opisem, aby ujrzały światło dzienne.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

 

Wystawę i informację o niej przygotowały Danuta Wachulak i Anna Wejman z Działu Metodyki, Analiz i Szkoleń 42 6630353 / dmas@wbp.lodz.pl


WBP w Łodzi


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP