Polecamy
34,00 PLN 49,00 PLN

Suplement IV obejmuje wszystkich „pracowników książki” (od czasów najdaw­niejszych do... więcej >

Pomorski Dzień Bibliotekarza | Relacja

Data dodania: 26.09.2022

Pomorski Dzień Bibliotekarza | Relacja

24 września br. w Klubie Marynarki Wojennej Riwiera w Gdyni odbył się Pomorski Dzień Bibliotekarza, w którym udział wzięła wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Była to uroczystość o zasięgu wojewódzkim, co roku organizowana przez inne miasto lub miejscowość. W tym roku pomorscy bibliotekarze spotkali się w Gdyni.

Podczas wydarzenia, w którym udział wzięło ok. 60 bibliotekarzy i pracowników pomorskich bibliotek wręczony został tytuł Pomorskiego Bibliotekarza Roku 2021. Tytułem tym uhonorowany został Damian Domański – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Morzeszczynie, który m.in. przekształcił niewielką bibliotekę w aktywne centrum animacji lokalnej oraz podejmuje wiele innowacyjnych i atrakcyjnych działań promujących czytelnictwo.

W gdyńskiej uroczystości udział wziął także Jerzy Woźniakiewicz, wiceprzewodniczący ZG SBP, opiekun okręgu pomorskiego stowarzyszenia, który przeczytał list gratulacyjny od dr Barbary Budyńskiej przewodniczącej ZG SBP - skierowany do uczestników uroczystości.

Podczas wydarzenia Natalia Gromow, Dyrektor Biblioteki Gdynia podzieliła się doświadczeniami i wyzwaniami jakie stoją obecnie przed bibliotekami w prezentacji „Biblioteka wielokulturowa”.

Biblioteka jest otwarta dla wszystkich, bez względu na ich pochodzenie, wyznanie i przekonania. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy gościmy u siebie naszych wschodnich sąsiadów, przybyłych w szczególnie trudnych okolicznościach wojny, ale nie tylko. Dlatego staramy się, aby wdrażać standardy wielokulturowej biblioteki: współpracę, widoczność, włączanie i wzmacnianie w działaniach naszej instytucji z korzyścią dla wszystkich odbiorców” – mówiła Natalia Gromow.

Sylwia Grabińska i Renata Klein - bibliotekarki z Biblioteki Gdynia w prezentacji „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen - różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie
dostępu do kultury - modelowe rozwiązania polskie i norweskie”
- przedstawiły relację z wyjazdu studyjnego do norweskiego Bergen. Podczas wyjazdu gdyńskie bibliotekarki poznały norweskie rozwiązania dotyczące m.in. pracy z imigrantami. Miały także okazję przyjrzeć się tym bibliotekom w kontekście dostępności, rozwiązań architektonicznych, oferty kulturalnej skierowanej do różnych grup użytkowników.

Uroczystość uświetnił występ  Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej Riwiera w Gdyni.


Po uroczystościach w Klubie Marynarki Wojennej Riwiera uczestnicy wzięli udział w ognisku integracyjnym na Polance Redłowskiej – terenie rekreacyjnym nad morzem.


W spotkaniu uczestniczyli bibliotekarze z pomorskich bibliotek publicznych, uczelnianych, naukowych i szkolnych.

 

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Biblioteka Gdynia i Klub Marynarki Wojennej Riwiera


Oddział SBP w Gdyni/ fot.Magdalena Kruszyńska


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP