Polecamy
Ewelina Palian-Kobiela 35,00 PLN

1024x768 Normal 0 21 false false false... więcej >

Ballady i romanse. Marianna Sztyma | Wystawa w WBP w Krakowie

Data dodania: 18.10.2022

Ballady i romanse. Marianna Sztyma | Wystawa w WBP w Krakowie

W tym roku świętujemy 200 rocznicę wydania „Ballad i romansów” przez Adama Mickiewicza. Z tej okazji Fundacja Czas Dzieci przygotowała projekt "Szkiełko i Oko" i zaprasza do obejrzenia wystawy “Ballady i romanse. Marianna Sztyma” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie przy ulicy Rajskiej 1.

Jest to zaproszenie do pasjonującego i tajemniczego świata romantyzmu. Nie brakuje w nim elementów grozy i niewytłumaczalnych zjawisk, pod którymi kryją się problemy uniwersalne, takie jak tęsknota za sprawiedliwością świata, zależność człowieka od natury oraz wyobcowanie jednostki. Nastrojowość prac artystki, a jednocześnie utrzymanie ich w nowoczesnym stylu to okazja do indywidualnych odczytań i poszukiwania inspiracji do własnych działań. Klasyka, jeśli ma być ważna dla młodego, współczesnego odbiorcy powinna być przez niego wciąż interpretowana na nowo.

Dodatkowo, 22 października br. odbędzie się gra terenowa śladami  polskiego romantyzmu, która pozwoli nam wejść i wczuć się w poetycki świat wykreowany przez Adama Mickiewicza.

Gra zapewni nie tylko fantastyczną zabawę i urozmaicenie sobotniego odpoczynku, ale również będzie możliwością nauki dla wszystkich uczestników – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Zespoły mogą zgłaszać się mailowo na adres: szkielkoioko@czasdzieci.pl. (Prosimy o zawarcie w zgłoszeniu informacji o liczebności grupy i wieku uczestników).

Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/2nAZEBn1L

Projektowi towarzyszył również konkurs dla bibliotek. Dzięki realizacji scenariuszy opartych na balladach, romantyzmie i życiorysie Adama Mickiewicza, najmłodsi w całej Polsce mieli okazję pogłębienia swojej wiedzy na temat twórczości wieszcza. Na zwycięskie biblioteki czekają atrakcyjne nagrody: warsztaty z artystką Marianną Sztymą, spotkania autorskie z twórcami nawiązującymi do epoki romantyzmu, a także możliwość wystawienia w swoich murach prac Marianny Sztymy.

Projekt powstał z okazji jubileuszu 200 lat „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny nad projektem objął portal SBP


Fundacja Czas Dzieci


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP